תקיפה ברצועת עזה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
תקיפה ברצועת עזה (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

צה"ל תקף הבוקר (חמישי) תשתית טרור תת קרקעית של חמאס במתחם צבאי בדרום הרצועה, בתגובה לרקטה ששוגרה הלילה משטח רצועת עזה. "צה"ל ימשיך לפעול נגד הניסיונות לפגוע באזרחי ישראל ורואה בחמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה", נמסר מדובר צה"ל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 בעקבות השיגור הופעלה הלילה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול. דובר צה"ל מסר כי השיגור זוהה והרקטה יורטה על ידיי לוחמי כיפת ברזל. מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי קול הפיצוץ שנשמע היה של היירוט שבוצע על ידי מערכת כיפת ברזל וכי אין נפילות ביישוב ולא ידוע על נזק. האירוע הגיע על רקע החלטת מתאם פעולות הממשלה בשטחים מאמש להטיל סגר ימי על הרצועה - עד להודעה חדשה, בעקבות טרור ההצתות ושיגורי בלוני התבערה.

 על פי דיווחים פלסטיניים מטוסי צה"ל נראו באזור העיר רפיח, שבדרום הרצועה ונשמעו שם הדי פיצוצים. בכיר הג'יהאד האסלאמי ברצועה, דאוד שיהאב, אמר לתקשורת הפלסטינית לאחר שיגור הרקטה, כי ארגונו "מתעקש על יישום הבנות הרגיעה, על אף המכשולים שמציבה ישראל".

שיגור מעזה לישראל (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
צבע אדום בעוטף עזה. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אתמול פרצו לפחות 8 שרפות בעוטף כתוצאה מבלונים שהופרחו משטח הרצועה וכילו יותר מ-50 דונמים. בנוסף, התפוצצו 2 בלוני נפץ בשמי אחד מיישובי המועצה האזורית אשכול, שלא גרמו לנזק או נפגעים.

ההחלטה להטיל סגר ימי על רצועת עזה התקבלה בסופו של "זיגזג" בישראל, שבמהלכו הוחלט מספר פעמים להרחיב ולצמצם את מרחב הדיג, בהתאם להתפתחויות באזור - ובעיקר על פי המשך שיגורי בלוני התבערה לעבר עוטף עזה, על היישובים שבאזור והשטחים החקלאיים שנמצאים מסביבם. אתמול הודיעה ישראל שהחליטה לצמצם את מרחב הדיג.

שרפה בעוטף שפרצה בחודש שעבר (צילום: אביב הרץ/TPS, חדשות)
יותר מ-50 דונמים נשרפו. ארכיון | צילום: אביב הרץ/TPS, חדשות

במועצה האזורית אשכול שבעוטף פרסמו הודעת אזהרה לתושבים לאחר שאותר היום באחד מיישוביה פריט תבערה שהשתחרר כנראה מבלון ואותר על גדר יישוב. בנוסף, התפוצץ היום בלון נפץ סמוך ליישוב נוסף במועצה. "בעקבות שני המקרים אנו מבקשים לשוב ולהזכיר שבכל מקרה של חפץ חשוד, גם אם לא נמצא לידו ׳בלון׳ וגם אם כן, אין לגעת ולהזעיק את אנשי הבטחון למקום".

"בימים האחרונים אנו עדים למגמת עליה בטרור ההצתות כתוצאה מבלוני תבערה", נכתב לתושבים. "רוב האירועים פוקדים את אזור יער בארי ויער כיסופים ופחות במרחב הסמוך לישובים. לרוב מדובר בשריפות קטנות שמטופלות במהירות על ידי צוותי כיבוי אש, צה"ל רשות הטבע והגנים וקק"ל שפרוסים באופן מתוגבר באזור".

רק אתמול הודיעה ישראל כי החליטה, פעם נוספת, לצמצם את מרחב הדיג "עד להודעה חדשה". "בעקבות המשך השרפות והפרחת בלוני התבערה ברצועת עזה לעבר שטח ישראל, צומצם הערב מרחב הדיג ברצועת עזה לטווח של עד שישה מיילים ימיים עד להודעה חדשה", נמסר לאחר יממה שבה פרצו בעוטף לפחות 7 שרפות כתוצאה מבלוני תבערה.

לוחמי חיל הים בגבול הרצועה, ארכיון (צילום: החדשות‎)
סגר ימי על הרצועה עד הןדעה חדשה | צילום: החדשות‎

בסוף השבוע האחרון הגיעו הרמטכ"ל אביב כוכבי ומפקד פיקוד דרום הרצי הלוי  לעוטף עזה למפגש עם ראשי הרשויות המקומיות והאזוריות. שני הקצינים הבכירים שוחחו על האתגרים המשותפים ועל המשך חיזוק שיתוף הפעולה ההדוק בין צה"ל להתיישבות בעוטף. כמו כן, טען הרמטכ"ל כי הירידה באירועים האלימים על הגדר ובאירועי ההצתות איננה מקרית.

"אסור שטרור הבלונים יימשך", הדגיש אז הרמטכ"ל ועבר להתייחס לתהליך ההסדרה המדיני בין ישראל לחמאס. "ההפחתה בכמות הפרחות הבלונים והירידה בכמות האירועים האלימים על הגדר איננה מקרית", טען כוכבי. "אנו מעדיפים לתת לזה הזדמנות מאשר להביא להדרדרות המצב".