על רקע המגעים להסדרה - נוכחות דלה יחסית של מפגינים בגבול הרצועה: כשברקע הדיווחים על הסדרה בין ישראל לחמאס, היקף המפגינים שהגיעו היום (שישי) למחות בגבול הרצועה הצטמצם. כ-10,000 בני אדם הגיעו למחות במספר מוקדים לאורך גדר הגבול ברצועת עזה. המתפרעים יידו אבנים וחיילי צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. בשבוע שעבר מנו ההפגנות למעלה מ-40 אלף בני אדם. הפלסטינים מדווחים על שני הרוגים מירי צלפים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

מיעוט המפגינים היום הוא תוצאה ישירה של פעילות חמאס לצמצום המחאות, על רקע המגעים המתקדמים להסדרה בין ישראל לחמאס - בחסות מצרית. בכיר חמאס, איסמעיל הנייה, אמר היום כי המשא ומתן מול ישראל על רגיעה בתמורה להקלות על תושבי הרצועה "מתקדם בכיוון חיובי".

אמש דיווח העיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי הפלגים בעזה, ובפרט החמאס והג'יהאד האיסלאמי, הורו לפעיליהם להפסיק את "האמצעים האלימים" על הגבול - בהם יחידות ההטרדה הליליות ובלוני התבערה והנפץ. לפי הדיווח, ההחלטה התקבלה בעקבות ההבנות בין ישראל לעזה.

נוכחות דלה של מפגינים (ארכיון) (צילום: צילומים פלסטיניים, חדשות)
נוכחות דלה של מפגינים (ארכיון) | צילום: צילומים פלסטיניים, חדשותיחד עם זאת, בחמאס הבהירו כי הם עדיין מחכים לתשובת ישראל בנוגע לדרישותיהם ומאיימים שאם בקשותיהם לא יענו - הם לא יהססו לחזור לאלימות ולירי. במקביל, המאמצים המצריים להשגת שקט אזורי ממשיכים להתקיים יחד מאמציהם של האו"ם ושל קטאר. מנהיג חמאס איסמעיל הנייה התייחס למשא ומתן על רגיעה עם ישראל ואמר כי יש התקדמות בנוגע להסרת המצור על עזה.

תושבי עוטף עזה מוחים בלב תל אביב

בתוך כך, גם היום שוהים תושבי רבים מעוטף עזה בשדרות רוטשילד בתל אביב - שם הקימו אוהלים במחאה על אזלת היד של הממשלה מול המצב הביטחוני בדרום הארץ. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, ובכירים במפלגת העבודה, ביקרו אמש (חמישי) במאהל המחאה בעיר.

הארכת זמן לתלמידי העוטף (צילום: איתי פכטר, חדשות)
מחאת תושבי עוטף עזה | צילום: איתי פכטר, חדשות

כשבוע וחצי לאחר פגיעת הרקטה בבית מגורים במושב משמרת שבשרון, וההתקפה הנרחבת של צה"ל ברצועת עזה שבאה בעקבותיה, תושבי הדרום מוחים על הכלת הטרור כאשר מדובר בטילים על העוטף, בעוד שטילים על המרכז נענים בתגובה תקיפה.

אמש הצליחו שלושה חשודים לחצות לתוך שטח ישראל מכיוון דרום רצועת עזה ונורו על ידי כוח צה"ל. מבדיקה שנערכה על גופם של החשודים נמצאו סכינים. מדובר צה"ל נמסר כי לאחר שנורו, הם פונו לקבלת טיפול רפואי.