צה"ל התיר הבוקר (ראשון) לפרסם כי הושמדה בסוף השבוע מנהרה נוספת של חמאס בתוך שטח ישראל שמקורה ברצועת עזה. הסיכול התאפשר הודות למאמץ מודיעיני וטכנולוגי ממושך ואחרי תקופה ארוכה של מעקב אחרי התפתחותה. מדובר במנהרה החמישית מהחודשים האחרונים שטופלה בשטח הריבוני של ישראל, והיא נמצאה מול מרחב ג'בליה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מצה"ל נמסר כי מהרגע שהמנהרה חצתה את גדר הרצועה היא לא היוותה סכנה לתושבי המדינה, למרות שהיא הייתה מוכנה לשימוש. המנהרה הושמדה קילומטרים בתוך הרצועה, באמצעות הזרמה של חומרים שסיכלו אותה. ההישג עליו מדברים בצבא הוא שהסיכול פגע ברשת מנהרות נוספות, שכן היא היוותה פתח לאותה רשת.

מחסום צה"לי באזור, הבוקר
מחסום צה"לי באזור, הבוקר | צילום:

עוד נמסר כי היה מדובר במנהרה ארוכה ואיכותית, שחדרה מספר מטרים לתוך שטח ישראל. היא נבנתה בתקופה שאחרי צוק איתן באמצעות הכסף שניתן לשיקום הרצועה, וזאת המנהרה הראשונה שצה"ל חושף בגזרה הצפונית מאז הלחימה ב-2014. המכשול שבונים בצה"ל נגד איום המנהרות עומד על 9 ק"מ מתוך כ-65 ק"מ.

המנהרה שנחשפה אתמול (צילום: דובר צהל)
המנהרה שנחשפה | צילום: דובר צהל

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בעמוד הטוויטר שלו בעקבות סיכול המנהרה כי מדובר ב"הישג מודיעיני ומבצעי מרשים", וכי מדובר ב"מנהרה הארוכה והעמוקה ביותר שנחשפה עד כה". בציוצו תקף ליברמן את חמאס שהשקיע בפיתוח המנהרה "מיליוני דולרים" במקום "להקל על מצוקת התושבים", ופנה לתושבי עזה באומרו כי "חמאס שורף את הכסף שלכם על מנהרות לשום מקום". במקביל, הודיעה המועצה האזורית שער הנגב כי אין כל שינוי בהנחיות לתושבים.

מקום המנהרה שנחשפה (צילום: דובר צהל)
מקום המנהרה שנחשפה | צילום: דובר צהל

בחודש שעבר השמיד צה"ל מנהרת טרור מימי "צוק איתן" שחמאס ניסה לחדש. המנהרה נוטרלה בתוך שטח ישראל באמצעות הזרמת חומרים שמנעו את השימוש בה. במקביל הופצצה מנהרה נוספת בשטח הרצועה במהלך פעילות תקיפה לילית של צה"ל.