בלעדי: התיעוד החדש והמלא מיירוט כלי הטיס האירני לפני כחודשיים נחשף אמש באולפן שישי. התיעוד שמגיע ממצלמות מסוקי האפצ'י, שארבו לכלי הטיס לאחר שזוהה על ידי מערכות ההגנה בזמן שחצה את הגבול לישראל, מראה את כלי הטיס חודר לשטחי ישראל, את המעקב של המטוסים, את השיחה בין הטייסים במערכת הקשר ואת היירוט עצמו.

  לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המל"ט נראה בתצפיות המכ"ם כשהוא טס בגובה נמוך, מסוק האפ'צי ננעל על המטרה והפיל את כלי הטיס. בתיעוד נשמעים הטייסים מדברים במערכת הקשר: "יציב?", נשאל סא"ל ל', הטייס שיירט את המל"ט, שהשיב בתשובה חיובית ושיגר את הטיל שנראה עוזב את המסוק. "ביצוע, צדק 3", הודיע הטייס. "מוודא תוצאה חיובית על המטרה". הטיל נראה פוגע במטרה והמסוקים נשארים במעקב על מנת לוודא שהמטרה אכן התפוצצה. ל' אישר שאכן המל"ט נפגע והודיע ברשת הקשר "חיובית, המטרה התפוצצה באוויר" וציין כי הוא מתרחק משברי הפגיעה. 

המסוק שהפיל את כלי הטיס (צילום: החדשות)
המסוק שהפיל את כלי הטיס | צילום: החדשות

בשישי הותר לפרסום כי המל"ט האירני שחצה את הגבול ויורט על ידי מסוקי חיל האוויר לפני כחודשיים, נשא עליו חומר נפץ ומטרתו הייתה לבצע פיגוע בשטח ישראל. "הייתה כוונה אירנית לבצע פעולה בשטח מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל.

צה"ל הגיע למסקנה מניתוח מסלול התעופה של כלי הטיס וממחקר מבצעי ומודיעיני שבוצע על חלקי המל"ט. בצה"ל הדגישו כי כלי הטיס האירני שיורט על ידי מסוק אפצ'י זוהה במערכות ההגנה והיה במעקב עד היירוט ולא היווה סכנה בשלבי המעוף בשטח ישראל.

שרידי המל"ט האירני
שאריות המל"ט האירני | צילום:

לפני כחודשיים יורט המל"ט האירני שחצה את הגבול לישראל. בעקבות האירוע החריג, שלא אירע מאז מלחמת לבנון הראשונה, תקפו מטוסים של חיל האוויר הישראלי את שדה התעופה ממנו יצא המל"ט - בסיס T4 באזור תדמור - והשביתו אותו. במהלך התקיפה נורה טיל נ"מ סורי, ככל הנראה מסוג SA17, נגד מטוס סופה F16 של חיל האוויר. הוא ננעל עליו, והמטוס ננטש מעל שטח ישראל: שני הטייסים צנחו באזור מצפה עדי, אחד מהם נפצע קשה והשני קל.

דגם המל"ט שהופל
הדגם של כלי הטיס שיורט | צילום:

המל"ט שהופל הוא דגם מתקדם, חיקוי של ה-RQ170 - המל"ט האמריקני שנפל לפני שש שנים מעל שמי אירן. מניתוח ראשוני עולה כי האירנים העתיקו את המל"ט המתקדם, וכלי הטיס שהופל אתמול נבנה באותה תצורה ואותו מבנה.

לא מדובר בתקיפה שגרתית על אדמת סוריה

בתחילת השבוע הותקף בסיס חיל האוויר הסורי T4 פעם נוספת בתקיפה שיוחסה בישראל. שבעה אנשי משמרות המהפכה נהרגו בבסיס בו פועלים כוחות אירנים ונוספים נפצעו. על פי מקורות זרים לא מדובר בתקיפה שגרתית על אדמת סוריה, מדובר במטרה חשובה, ככל הנראה הושמדו אמצעים שיכולים לשבש או להקשות על יכולתו של חיל האוויר לפעול בלבנון וסוריה. חופש הפעולה האווירי והמודיעין הישראלי המדויק מהווים את נקודת התורפה של האירנים כשהם מנסים להתבסס בסוריה או לבנון.

מוקדם יותר היום, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה התייחס לתקיפה ואמר כי מדובר ב"טעות היסטורית של ישראל". בנאום שנשא בפני תומכיו ברובע דחייה בלבנון הוסיף נסראללה כי "ישראל נכנסה למלחמה ישירה עם אירן".

לדבריו, "ישראל לא מכירה את אירן" וההערכות בירושלים על היכולות הצבאיות של אירן "אינן נכונות". "הישראלים צריכים לדעת שהם בעימות פנים אל מול פנים באירן. טהרן לא חלשה, וישראל הכניסה את עצמה לנקודת מפנה".

מה שמתנהל כעת הוא סוג של התנצחות על חופש הפעולה של חיל האוויר בשמי סוריה. על פי ההערכות, ישראל לא תחזור בה מהבנת הצורך הזה, ובה בעת לא נראית אפשרות שאירן או רוסיה יחזרו בהן מההתנגדות לפעולות, לכן צפויים עוד ימים מתוחים.