מטוסי חיל האוויר, ארכיון
"ישראל עדכנה מראש". ארכיון | צילום: חזי שמואלי

גם ארה"ב מטילה את האחריות לתקיפה בסוריה על ישראל: שעות לאחר התקיפה האווירית בבסיס חיל האוויר הסורי T4 שיוחסה בתחילה לארה"ב, מקורות בכירים בוושינגטון מאשרים את טענת סוריה ורוסיה - ומצהירים כי ישראל אחראית למתקפה. שני גורמים רשמיים בארה"ב אמרו לרשת NBC כי ישראל "ביצעה את התקיפה" - וגם עדכנה מראש על כוונתה לתקוף. רוסיה, מנגד, זועמת על כך שלא עודכנה על ידי ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דוברו של הנשיא הרוסי פוטין אמר כי ארצו לא קיבלה שום אזהרה מישראל לפני התקיפה המיוחסת לצה"ל. הדובר, דמיטרי פסקוב, אמר לכתבים היא חוסר העדכון מצד ישראל מהווה "סיבה לדאגה" מכיוון שישנם אנשי צוות רוסים בשדות תעופה בסוריה. דוברו של הנשיא הבהיר כי רוסיה "העלתה את הנושא בצינורות המקובלים" מול ישראל.

קודם לכן אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי התקיפה האווירית היא התפתחות מאוד מסוכנת והעביר מסר מאיים: "המצב בסוריה נהיה יותר ויותר מסוכן, יש שחקנים שנכנסים לעימות ללא הזמנה".

ולדימיר פוטין ובנימין נתניהו, ארכיון
פוטין ונתניהו. ארכיון | צילום: דוברות שגרירות ישראל ברוסיה, חדשות

לברוב הוסיף בשיחה עם עיתונאים במוסקווה: "אני מקווה שארה"ב מבינה שזו התפתחות מסוכנת ושאנחנו מחויבים לדמשק". לברוב נמנע מהאשמה ישירה של ישראל ואמר כי יש לחקור איזו מדינה עומדת מאחורי המתקפה. שר החוץ הרוסי התייחס גם למתקפה הכימית בדומא נגד אזרחים במוצאי שבת ואמר כי מומחים רוסים הגיעו לשטח ו"לא מצאו שום ראיה" לשימוש בכלי נשק כימיים מצד משטר אסד.

לדבריו, ההאשמות לפיהן אסד תקף בנשק כימי הן "פרובוקציה". מנגד, גרמניה גינתה את המתקפה הכימית וטענה כי הראיות מצביעות על כך שאסד אכן השתמש בנשק כימי. ארגון המעקב אחר נשק כימי הודיע כי החל לאסוף "ראיות ועובדות" לגבי התקיפה בדומא והביע "חשש כבד" מהאפשרות שאכן בוצע שימוש בנשק כימי. היום מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס לדיון דחוף בנושא.

שדה התעופה הצבאי T4
הבסיס הצבאי שהותקף | צילום: צילום לווין של google earth

ארה"ב: "לא מבצעים תקיפות אוויריות"

הלילה דווח בסוכנות הידיעות הסורית "סאנא" כי בסיס חיל האוויר של צבא אסד T4 הותקף על ידי מטוסי קרב. שעות לאחר ההפצצה, הצבא הרוסי טען כי ישראל אחראית לתקיפה - שבוצעה לדבריה על ידי שני מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי. גם בתקשורת הסורית, שבתחילה הפנתה אצבע מאשימה לארה"ב, ייחסו את ה"פעילות הצבאית העוינת" לישראל והטילו עליה אחריות לתקיפה בה נהרגו לפי הדיווח 14 בני אדם, בהם גם שני לוחמים אירנים.

ארה"ב הכחישה את מעורבותה באירוע והבהירה ש"ארה"ב לא מבצעת תקיפות אוויריות בסוריה", בעוד בישראל סירבו להגיב ושמרו על עמימות.

בסוכנות הידיעות הרשמית הסורית "סאנא" ציטטו הבוקר מקור צבאי שאמר שחיל האוויר הישראלי תקף את הבסיס באמצעות טילים שנורו ממטוסי F15 מעל לשטח לבנון. ברוסיה טענו כי "שני מטוסים של חיל האוויר הישראלי תקפו משטח לבנון ושיגרו שמונה טילים, מתוכם חמישה יורטו".

בבסיס שהותקף אין פעילות הקשורה למערך הכימי של צבא סוריה ובו פועלים באופן רציף כוחות אירניים - מה שיכול לרמז על זהות התוקף. על פי דיווח של המרכז הסורי לזכויות אדם 14 נהרגו במתקפות, בהם גם אנשי ביטחון אירנים. ככל הנראה הגיע לבסיס משלוח נשק מאירן ויחד עם העובדה שהכוחות האירנים פועלים בבסיס, סביר שהתקיפה קשורה לכך ולא פעילות שקשורה לנקמה על התקיפה הכימית.