טרור העפיפונים נמשך: שריפה גדולה פרצה היום (רביעי) ביער בארי סמוך ליישוב שבעוטף עזה, לאחר ששלושה עפיפוני תבערה שנשלחו מהרצועה נפלו בשטח ישראל והציתו אש. לאחר מספר שעות השיגו צוותי הכיבוי שליטה בשריפה. אין נפגעים בתקרית אך נגרם נזק רב לשדות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עשרה צוותי כיבוי החלו לפעול בשלושה מוקדים ביער בארי: האש התפשטה במהירות החל משעות הצהריים בחסות הרוחות והחום. לא פורסמו הנחיות מיוחדות לתושבים באזור, וסמוך לשעה 20:00 הושגה שליטה בלהבות.

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' וראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן מחו על המשך שליחת העפיפונים מהרצועה. "בשעה שבית המשפט דן בירושלים בעתירת ארגוני שמאל לכבול את ידיהם של החיילים העומדים מול הפורעים העזתים המבקשים לפרוץ את גדר המערכת, נמשכות ההצתות של בשדות החקלאים", כתבו.

"לא מיותר להזכיר לארגוני זכויות הפלסטינים ולשופטים שגם יידויי אבנים והצתת שדות זו אלימות", הוסיפו ראשי המועצות. "אלימות שכבר גרמה וגורמת נזקים כלכליים קשים אבל גם מאיימת על חיי אדם. הצתת שדות באמצעות עפיפוני תבערה על ידי פורעים פלסטינים כבר איננה מוגבלת להפגנות השיבה של ימי שישי אלא הפכו ליומיומיות. אנחנו תובעים מצהל לשים קץ לאלימות הזאת".

אתמול נחשף במהדורה המרכזית כי שר האוצר משה כחלון פנה למנהל רשות המסים ערן יעקב, ויחד החליטו השניים להכיר בחקלאים שמתמודדים עם טרור העפיפונים כנפגעי פעולות איבה. המשמעות: החלקאים יהיו זכאים לפיצוי לפי חוק מס רכוש.

עפיפון שנתפס (צילום: החדשות)
טרור העפיפונים (ארכיון) | צילום: החדשות

עד כה כבר הוערך הנזק בשדות הדרום בכמה מיליוני שקלים ובהחלטה נקבע כי לא תהיה הגבלה לגובה הפיצוי, שיועבר בהתאם לנזק. במשרד האוצר וברשות המיסים מודעים לפער לעיתים בין ההבטחות לפיצוי לבין ההתרחשות בשטח, ומבטיחים שמרגע הגשת תביעת הפיצויים על ידי החקלאים, התיקים יהיו מטופלים ביעילות בתוך שבועות ספורים.

מאז תחילת הפרות הסדר בדרום לפני כחודש, לוחמי כיבוי האש כיבו כבר עשרות שריפות. הנזק המוערך לחקלאים לאורך הגבול בחודש האחרון הוא כמיליון שקלים. מדובר בנשק "פרימיטיבי" לכאורה אך מזיק מאוד: עד כה נגרם רק נזק לרכוש אבל ההבנה היא שהצד השני - חמאס - ימשיך לשכלל ולהרחיב את השימוש בעפיפונים כדי לפגוע גם בחקלאים ואולי גם ביישובים הסמוכים.