שרפות בעוטף (ארכיון)
המאבק על שיקום עוטף עזה | צילום: רפי בביאן, חדשות

בעקבות השבועות המתוחים האחרונים בעוטף עזה, בהם נשרפו אלפי דונמים של חורש ושדות חקלאיים בעוטף עזה בגלל טרור העפיפונים, שר האוצר כחלון הבטיח אתמול (שני) שהמדינה תכיר בנזקים כנזקי טרור כל דבר ותספק פיצויים. היום הודיעה הקרן הקיימת לישראל כי תתבע את ארגון חמאס בשל הנזקים הסביבתיים: "חמאס הוכיחו שאין להם צלם אנוש לא רק כלפי בני אדם אלא גם כלפי החיות ומשאבי הטבע". בתוך כך, ראשי הרשויות בעוטף עזה מנהלים מאבק על מנת לא להפסיק את תקצוב תכנית הפיתוח לתושבים בסוף 2018 - תוכנית ששוויה מוערך במאות מיליוני שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קרן קיימת לישראל הודיע שתיעזר בשירותים של משפטנים בינלאומיים המתמחים בתביעות מסוג זה על מנת להיאבק בחמאס. יו"ר קקל דניאל עטר, שסייר היום עם הנהלת קק"ל ביישובים בעוטף עזה, אמר: "לא ייתכן שהקהילה הבינלאומית תאפשר לחמאס שלא לתת את הדין ולשלם על מעשיו הנפשעים לא רק נגד אזרחי מדינת ישראל, אלא גם נגד הטבע והסביבה שנפגעו קשות מהטרור הסביבתי-הנפשע הזה".

תמונת ארכיון
שריפה שפרצה בסמוך למכללת ספיר | צילום: בן זיו, חדשות

עוד ציין יו"ר קק"ל: "אנו יוצאים במבצע נטיעות עם ילדי עוטף עזה: חמאס שורפים - אנחנו נוטעים. נוכיח כי אנו חיים כאן מתוך עוצמה ומתוך צמיחה". לפי נתוני הקרן, מאז פרוץ סבב האירועים הנוכחי נרשמו 265 שריפות בהן נשרפו 2820 דונם של יערות קק"ל.

לא רק קק"ל פועלים להגברת הנטיעות: תושב עוטף עזה אופיר ליבשטיין, שמצטרף ליוזמת הנטיעות של קק"ל בסוף השבוע הקרוב, הוסיף: "אנחנו לא יכולים לשבת בחיבוק ידיים, בזמן שהאדמה שלנו נשרפת. הדרך שלנו להילחם בהרס הוא דרך צמיחה. וזה מה שבכוונתנו לעשות. אנחנו מקווים שעוד ועוד ישובים משער הנגב ומעוטף עזה בכלל יצטרפו ליוזמה שמעבירה מסר לצד השני וגם לעצמנו".

בצל טרור העפיפונים: מאבק על תקצוב הסיוע הממשלתי לעוטף

בתוך כך, שלושה חשודים פלסטינים ניסו לחצות אחר הצהריים את גדר הגבול באזור מרכז הרצועה. אחד מהם נעצר בידי כוחות הביטחון והועבר לחקירה והשניים האחרים הצליחו להימלט ושבו על עקבותיהם אל תוך שטח הרצועה.

ראשי הרשויות בעוטף עזה פנו השבוע לממשלה על מנת שתסייע בקידום תכנית פיתוח לתושבים - תוכנית שהמימון לה עלול להיפסק בסוף השנה."החלטת ממשלה שתעגן את המענים הן לצרכים הבסיסיים של תושבי עוטף עזה והן למנופי שגשוג וצמיחה, הינה הכרחית ואנו מבקשים אתכם לסייע לנו בקידום תכנית זו ולהביא לממשלה בזמן הקרוב הצעת החלטה שתייצג זאת", כתבו ראשי הרשויות - שהדגישו את חשיבות הפנייה בצל טרור העפיפונים מעזה, שממשיך לכלות שטחים חקלאיים ושמורות טבע סביב יישובי עוטף עזה וכשבוע לאחר ירי הרקטות לאזור.

ראשי המועצות האזוריות שחתומים על המכתב הם יאיר פרג'ון מחוף אשקלון, תמיר עידאן משדות נגב, אלון שוסטר משער הנגב, גדי ירקוני מאשכול ואלון דוידי ראש עיריית שדרות. במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר האוצר משה כחלון ולשר הפנים אריה דרעי, הם הודו לממשלה הנוכחית העושה למען תושבי הדרום: "אין ממשלה שהשקיעה בשדרות וביישובי עוטף עזה בכל מעגל החיים, יותר מהממשלה הנוכחית והוצאות אכן נראות בשטח ואנו מוקירים זאת מאוד", כך כתבו, "סיוע אשר הביא למנופי צמיחה ושגשוג ושמירה על החוסן החברתי, חרף המצב".

בהמשך ציינו כי החיים בנגב, כחלק מההתיישבות הציונית וחיזוק המדינה, נמצאים תקופה ממושכת באי וודאות בשל המתיחות הביטחונית שהפכה לחלק משגרת יומם. "בסוף השבוע שעבר וכן בליל אמש, נחתו ביישובי העוטף קרוב ל-200 פצצות מרגמה וקסאמים שהיוו תזכורת כואבת להיותו של אזור עוטף עזה נתון לניהול שגרת חיים שברירית ומורכבת, תחת איום מתמיד על חיי התושבים", כך ציינו. לדבריהם, על הממשלה "לקדם תכנית המשכית שתאפשר ליישובי עוטף עזה להמשיך ולהתפתח ולהביא לממשלה בזמן הקרוב את הצעת ההחלטה שתייצג זאת". 

מה חושבים בעוטף על ההבטחה לפיצוי?

בעוד שר האוצר משה כחלון הבטיח ש"החקלאים יקבלו חזרה עד השקל האחרון", תושבי עוטף עזה יותר סקפטיים. "מחובת הממשלה להגיע להסדרה, כאב לב אדיר לראות את השדות שלנו נשרפים. מצפים לפיצוי הוגן", סיפר דני רחמים, תושב עוטף עזה. "כחקלאי זה מאוד מתסכל שזה נמשך. זה כאב לב אדיר לראות את השדות והיערות שלנו נשרפים", הוסיף רחמים בשיחה עם "החדשות". "אנחנו מצפים לפיצוי הוגן מהממשלה כי הנזקים כבדים מאוד".

רחמים קרא לממשלה לקחת אחריות ולפתור את המצב הקשה של החקלאים באזור: "מקווה שיהיה פיצוי הוגן לחקלאים, כי הנזקים הם נלווים. לא רק השדות, אלא גם ברזים וציוד חקלאי נהרס, מה שמונע מאיתנו להשקות שדות נוספים". רחמים, תושב עוטף עזה, הוסיף: "אני חושב שהחובה של הממשלה לנסות להגיע להסדרה. חובה לנסות, כמה התושבים יכולים לסחוב עם המצב הזה - יש פה ילדים פגועי נפש, הורים בפוסט טראומה, יש לנו חוסן קהילתי - אבל חייבים לדעת שהממשלה עושה הכול כדי להגיע לשינוי ולשבור את מעגל הדמים הבלתי פוסק".

אתמול שר האוצר כחלון הודיע בפתח ישיבת סיעת "כולנו" כי המדינה תפצה את החקלאים: "כבר לפני חודש, עם תחילת תופעת העפיפונים הגעתי לעוטף עזה והודעתי שישראל מכירה בתופעה ובנזקים כנזקי טרור והחקלאים יפוצו עד השקל האחרון".

עד כה נפתחו 25 תביעות שכוללות 5,000 דונם חיטה, מטעים ומערכות השקיה, לא כולל האירוע מאתמול, כך לפי שר האוצר. "כל התביעות נמצאות בשלבי טיפול מתקדמים. בכדי להקל על החקלאים, החלטנו היום על מתן מקדמות של 50% מגובה הנזק המשוער והיתר יטופל במהירות האפשרית".

כחלון הדגיש כי לא יהיו שום עיכובים במתן הפיצויים, ואלה יינתנו בהקדם האפשרי. "לא זה מה שישבור את החקלאים, לא טרור העפיפונים ישבור אותם ולא שום איום, נזק או הטרדה", הוסיף. "גם הם אנשים מאוד חזקים וכמובן ממשלת ישראל עומדת מאחוריהם".

מספר שריפות פרצו היום (שלישי) בחמישה מוקדים בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה שהופרחו משטח הרצועה. צוותי הכיבוי פועלים במוקדי השריפות בנתיב העשרה, ניר עם, קיבוץ ארז וסמוך למכללת ספיר. צוותי הכיבוי השיגו שליטה על כל השריפות באזור עוטף עזה ופועלים לכבותן באופן סופי.