צה"ל מסכם יום מתוח במיוחד בגבול עזה שהסתיים ללא חדירה לישראל: דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס אמר בריאיון למהדורה המרכזית כי הפגנת חמאס בעזה הייתה אלימה באופן "שונה לגמרי" מהפגנות קודמות: "חמאס נכשל במשימה שהוא הגדיר לעצמו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מה שראינו היום לאורך רצועת עזה הוא אירוע שונה לגמרי ממה שהיה ב-7 השבועות הקודמים, אלימות חסרת תקדים ביחס לשבועות הקודמים של ארגון הטרור חמאס", ציין תא"ל מנליס שהוסיף כי "עד היום היו 5 מוקדים והיום ראינו את זה ב-12 חוליות שונות: כל אחת קיבלה הנחייה ברורה לפרוץ את הגדר בשטחה בשימוש במטענים, להגיע למגע עם חיילים עד כדי חטיפת חיילים. אנחנו מסיימים את היום הזה בזה שגדר המערכת לאורך הרצועה לא נפרצה. חמאס נכשל במשימה שהוא הגדיר לעצמו".

"נחושים לממש את המשימה שלנו ולהגן על העוטף"

באשר לביקורת העולמית על תגובת ישראל להפרות הסדר ההמוניות, השיב דובר צה"ל כי "זר לא יבין זאת, אני מסתובב פה מהבוקר ורואה כוחות נחושים לממש את המשימה שהוגדרה להם: לשמור על הבית, להגן על העוטף".
"מה שחמאס תכנן היום זה לפרוץ את הגדר, מנהיגיו עמדו וקראו לפעילי טרור להיכנס לתוך שטח ישראל, להגיע למגע אלים עם חיילים", אמר מנליס. "ראינו חוליות לפחות ב-3 מקרים, חוליות חמושות עם מטענים שמנסות להגיע לגדר ולבצע פיגוע. באחד המקרים, כוחות צה"ל הביאו להריגתם של 7 פעילי חמאס שהיו בניסיון לפרוץ את הגדר. זו אלימות שלא ראינו קודם ואנחנו נחושים לממש את המשימה שלנו ולהגן על העוטף".

צעדות השיבה בעזה (ארכיון) (צילום: חדשות)
40 אלף מפגינים היום. כמה יהיו מחר? | צילום: חדשות

למרות עשרות אלפי המפגינים, בחמאס טוענים שמחר תיערך ההפגנה במלוא עוזה לרגל "יום הנכבה" שמציינים הפלסטינים. לקראת מחר אמר דובר צה"ל כי ההיערכות תהיה זהה לזו של היום. "אנחנו מעריכים כרגע שמחר ייראה מאוד דומה להיום בהיבטים של חמאס, אבל אנחנו ערוכים למגוון רחב של תרחישים", הבהיר.

"חמאס משלם בכסף אירני"

הוא הוסיף: "אני יכול להבטיח לך ולאזרחים שיש פה הרבה מאוד כוחות: הרמטכ"ל, אלוף פיקוד דרום, מפקד אוגדת עזה. כולם נמצאים כאן בשטח עם הרבה מאוד כוחות, גם קרקעיים וגם לא קרקעיים בשביל להבטיח את המשימה ולאפשר שגרת חיים בעוטף".

עפיפון תבערה מהרצועה (צילום: דובר צה"ל)
גם היום: טרור העפיפונים נמשך | צילום: דובר צה"ל

דובר צה"ל סיכם את אירועי היום במפלה לחמאס: "מה למעשה היה היום? חמאס ניסה להביא לגדר לספירתו כמאה אלף איש, בפועל הגיעו 40 אלף. הוא השקיע בזה מאמץ לוגיסטי אדיר, שילם כסף לכל אחת מהמשפחות שהגיעה לגדר, כסף אירני דרך אגב, הכריח אנשים להגיע וטען שמי שלא מגיע הוא משתף פעולה עם ישראל. למרות כל המאמצים האלה, חמאס לא הצליח להביא את האנשים לגדר ובמקומות שהצליח – הרוב היו פעילי טרור שניסו לבצע פיגוע".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים הערב התייעצות ביטחונית על האירועים בדרום. "לכל מדינה החובה להגן על גבולותיה", כתב נתניהו בחשבון הטוויטר שלו. "ארגון הטרור חמאס מצהיר שבכוונתו להשמיד את ישראל ושולח אלפים לפרוץ את גדר הגבול כדי לממש מטרה זו. נמשיך לפעול בנחישות כדי להגן על ריבונותנו ואזרחינו".