הפגנות אלימות בגבול הרצועה (צילום: רויטרס)
"האימה חייבת להיפסק" | צילום: רויטרס

בעוד שבירושלים נמשכות חגיגות חנוכת השגרירות האמריקנית החדשה, בעולם ממשיכים למתוח ביקורת על המהלך: בטורקיה מגנים את הבחירה האמריקנית, וקושרים אותה למהומות האלימות בגבול עזה, בהן כבר שילמו בחייהם עשרות פלסטינים. לדבריהם, ארצות הברית "אחראית כמו ממשלת ישראל לטבח".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי משרד החוץ באנקרה, החלטת משרד החוץ האמריקני להעביר את השגרירות לירושלים עודדה את הכוחות הישראליים להרוג עשרות מפגינים פלסטינים בגבול עזה. משרד החוץ הטורקי הוסיף שמהלך העברת השגרירות מתעלם מזכויות הפלסטינים "אנחנו מקללים את הטבח שביצעו כוחות הביטחון הישראליים בפלסטינים המשתתפים בהפגנות שלום", נכתב בהודעה.

בירושלים חוגגים - בעולם זועמים (צילום: הלל מאיר/TPS)
בירושלים חוגגים - בעולם זועמים | צילום: הלל מאיר/TPS
צעדות השיבה בעזה (ארכיון) (צילום: חדשות)
"צעדות שלום לזכויות לגיטימיות" | צילום: חדשות

ראש הממשלה הטורקי בקיר בוזדק הוסיף כי "האירוע פרץ בגלל החלטה לא צודקת ולא חוקית", ויוסוף אל מחמוד - דובר הממשל הפלסטיני ברמאללה - קרא להתערבות בינלאומית שתעצור את "הטבח הנורא שכוחות הכיבוש הישראלים מבצעים באנשים גיבורים" .

מצרים: "דוחים שימוש בכוח נגד צעדות שלום"

גם מצרים מגנה וגוערת בישראל שמתכוונת, לדברי קהיר, לפגוע באזרחים פלסטינים ברצועת עזה. "מצרים דוחה את השימוש בכוח נגד צעדות שלום הדורשות זכויות לגיטימיות וצודקות, ומזהירה מפני ההשלכות השליליות של הסלמה מסוכנת זו בשטחים הפלסטיניים הכבושים", נכתב בהצהרה מהממשל בקהיר.

לראשונה: סימני רגיעה (צילום: AP, חדשות)
"אדישות מזוויעה" | צילום: AP, חדשות
כוחות צה"ל על גבול הרצועה
מועצת הביטחון תתכנס | צילום:

שר החוץ הצרפתי הפציר בשני הצדדים לנהוג באחריות ולהמנע מהסלמה. עוד קרא לישראל לנהוג באיפוק ולהמנע מהפעלת כוח מיותר כלפי המפגינים, והוסיף כי חיוני לשחזר את התנאים שיאפשרו הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים.

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום או מחר לדיון חירום בעקבות האירועים בעזה. גם מזכ"ל האו"ם גוטרש התייחס לנושא, ואמר כי הוא "מודאג מהחדשות שמגיעות מעזה וממספר ההרוגים הגבוה". בינתיים, ברשות הכריזו על שביתה כללית מחר, שנועדה לאפשר לתושבים "להתאבל על השאהידים" שקיפחו חייהם מירי צה"ל במהלך המהומות.

תיעוד ההפגנות בעזה מהאוויר (צילום: דובר צה"ל‎)
50 אלף מפגינים ב-13 מוקדים | צילום: דובר צה"ל‎

"האימה חייבת להסתיים"

ארגוני סיוע הצטרפו גם הם לגינויי האלימות שישראל מפעילה לאורכה של הגדר היום. ארגון אמנסטי ישראל מסר כי "הממשלה מובילה מדיניות פירומנית שגורמת להרג המוני של אזרחים בעזה, בעוד ראשיה מתכנסים בירושלים לחגוג התעלמות אמריקנית מזכויות הפלסטינים".

_OBJ _OBJ

גם ארגון בצלם מגנה את פעילות כוחות הביטחון שמגלים "אדישות מזוויעה לחיי אדם". בהצהרת הארגון נכתב: "ההפגנות שנערכו בעזה היום לא הפתיעו. לישראל היה זמן רב להגיע לגישות חלופיות לטיפול במחאה, מלבד ירי אש חיה. העובדה שירי חי הוא שוב המדד היחיד שהצבא הישראלי משתמש בו, מעיד על אדישות מזוויעה כלפי חיי אדם מצד בכירים בממשלה ובצבא".