ארגון חמאס כינס הערב (שני) מסיבת עיתונאים לאחר המהומות האלימות ברצועת עזה במהלכן, כך על פי משרד הבריאות הפלסטיני, נהרגו לפחות 52 מפגינים פלסטינים ונפצעו כ-2000 - המספר הגדול ביותר מאז צוק איתן. בחמאס גינו בחריפות גם את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וטענו כי הם מאשימים את הממשל האמריקני: "הפשע הנורא הזה לא יעבור ללא תגובה". אבו מאזן גינה גם הוא הרג המפגינים והכריז על שלושה ימי אבל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההפגנות נגד פתיחת השגרירות האמריקנית בישראל חורגים גם מאזור ישראל: בטורקיה אלפים יצאו לרחובות איסטנבול במחאה על פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים, וההפגנות גם מגנות את פעילות צה"ל ברצועת עזה.

"העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וההכרה שלה כבירת הישות הציונית היא מתקפה על הזכויות של אנשינו לאדמתם ופשע נגד האנושות ונגד העולם", אמרו נציגי חמאס במסיבת העיתונאים.

שוב: הפרות סדר סמוך לגבול (צילום: חדשות)
הפגנות בעזה, היום | צילום: חדשות
המהומות, היום (צילום: רויטרס)
מחאות ברצועה, היום | צילום: רויטרס

בארגון התייחסו גם להפגנות האלימות שהתקיימו היום במספר נקודות סמוך לגדר הגבול ברצועת עזה במהלכן, לפי הטענות נהרגו לפחות 52 פלסטינים. "התנועה העממית ההמונית והצעדות נמשכות וימשכו, אנו תומכים בכל צעד", אמרו. "הצעדות של עמנו פיתו את האויב לעוד שפיכות דמים, פלגי ההתנגדות וגדודי אל-קסאם לא יחכו זמן רב".

שריפה שנגרמה בעוטף עזה מעפיפון תבערה‎ (צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות)
מאבק בשריפות בעוטף | צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות
תיעוד ההפגנות בעזה מהאוויר (צילום: דובר צה"ל‎)
תיעוד הפרות הסדר מהאוויר | צילום: דובר צה"ל‎
שיפור כלכלי יוביל ליציבות, פלסטינים בעזה (צילום: SKY NEWS, חדשות)
פינוי פצועים ברצועה, היום | צילום: SKY NEWS, חדשות

גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחס לאירועי היום. "אנו מברכים על תגובת העולם שדחה את יוזמת טראמפ להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים", אמר בנוגע לטקס מוקדם יותר. "אנו שוקלים מספר אפשרויות לתגובה. נפעל ונגיב בנוגע ליחסים שלנו לארה"ב, לישראל, ולבית המשפט הבינלאומי. ננהל פגישת חירום שבה נדון בכל הנושאים האלה".

כוחות צה"ל על גבול הרצועה
חיילי צה"ל סמוך לרצועה | צילום:

אבו מאזן התייחס גם להפגנות האלימות ולהרוגים הרבים ברצועת עזה לאורך היום: "אומות העולם צריכות להתייצב לצד העם הפלסטיני, שמפרים את זכויותיו שוב ושוב".