תיעוד ההפגנות בעזה מהאוויר (צילום: דובר צה"ל‎)
אחד ממוקדי ההפגנות לאורך הגדר | צילום: דובר צה"ל‎

יום מתוח ורצוף תקריות בגבול עזה: כ-50 אלף פלסטינים לוקחים חלק בהפגנות היום (שני) ב-13 מוקדים שונים מול גדר המערכת. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי 52 נהרגו ו-1200 נפצעו. צה"ל תקף יעדי חמאס ברצועה וסיכל בהצלחה מספר נסיונות חדירה של מחבלים לשטח ישראל. יום אבל הוכרז מחר ברשות הפלסטינית. ליברמן בתום הערכת מצב הערב: "לפעול בנחישות למניעת כל פגיעה בריבונות הישראלית".

עדכונים אחרונים:

• אש נפתחה לעבר כוח צה"ל סמוך לקיבוצים, אין נפגעים
• מטוס קרב של חיל האוויר תקף 5 מטרות של חמאס בצפון הרצועה
• הפלסטינים מדווחים על 52 הרוגים
• אש"ף הכריז מחר על שביתה כללית כדי להתאבל על ההרוגים
• הפרות סדר גם במספר מוקדים בגדה
• צה"ל סיכל הנחת מטענים ליד הגדר, 3 מחבלים חוסלו
• כלי טיס וטנק של צה"ל תקף שתי עמדות חמאס בצפון הרצועה

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שר הביטחון אביגדור ליברמן סיים דיון הערכת מצב עם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט והנחה להמשיך ולפעול בנחישות למניעת כל פגיעה בריבונות הישראלית ובאזרחים ישראלים, בהתאם למדיניות שנקבעה. בתוך כך, חמאס הכחיש בתוקף את השמועות שנפוצו באינטרנט על כך שקרא למפגינים לשוב אל הרצועה, ופרסם הצהרה רשמית בה טען כי ההפגנות נמשכות כמתוכנן.

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס מסר כי מטוס קרב של חיל האוויר תקף 5 מטרות חמאס בצפון רצועת עזה, "בתגובה לפעילות החבלנית שמבצע ארגון הטרור חמאס בשעות האחרונות לאורך גדר המערכת". עוד מסר כי מוקדם יותר היום תקף צה"ל באמצעות כלי טיס וטנק שתי עמדות טרור נוספות של חמאס, בצפון רצועת עזה גם כן: "התקיפות בוצעו בתגובה לירי שבוצע לעבר כוחות צה"ל מוקדם יותר היום על ידי ארגון הטרור חמאס".

"הפרות הסדר האלימות כוללות השלכת מטענים ובקבוקי תבערה לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל, מבעירים צמיגים, מיידים אבנים ומשגרים חפצים בוערים, מתוך כוונה להבעיר שריפות בשטח הארץ ולפגוע בכוחות צה"ל", הוסיף. "כוחות צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. כוחותינו נחושים לממש את משימת ההגנה על ריבונות המדינה ועל אזרחי ישראל".

תא"ל מנליס ציין את השימוש שחמאס עושה באוכלוסייה האזרחית: לעומת הפגנות עבר, היום נרשם מספר רב של נשים בחזית, כשלפי הערכות מדובר בניסיון נוסף להקשות על צלפי צה"ל. כמו כן, בחמאס מנסים ליצור מצב בו מפגינים פורצים את הגדר בכמה מוקדים במקביל, וכך מקשים על כוחות הביטחון לפעול נגדם.

בנוסף, יש ניסיונות פלסטינים לבצע פיגוע בחסות ההפגנות: מוקדם יותר ניסו מחבלים להניח מטעני חבלה ברפיח ובחאן יונס, אולם כוחות צה"ל סיכלו את הנסיונות באמצעות ירי. צה"ל פגע גם בחוליית טרור באזור ג'בליה ובמקביל נמשכים שיגורי עפיפוני התבערה ונסיונות החבלה בגדר.

תיעוד ההפגנות בעזה מהאוויר (צילום: דובר צה"ל‎)
תיעוד המפגינים מהאוויר | צילום: דובר צה"ל‎
עפיפון תבערה מהרצועה (צילום: דובר צה"ל)
עפיפון תבערה מהרצועה | צילום: דובר צה"ל
כוחות צה"ל בגבול הרצועה (צילום: החדשות)
בצה"ל פרושים לאורך הגבול | צילום: החדשות

בחמאס מעודדים אנשים להגיע להפגנות באמצעות תשלום וכן באמצעות איומים, ואף נקבעה שביתה כללית במשק כדי לפנות לכולם זמן להשתתף בהן. בצה"ל נחושים למנוע את חציית הגדר לתוך שטח ישראל, וערוכים לאפשרות שהפרות הסדר יימשכו גם לתוך הלילה ולתוך יום הנכבה מחר.

טרור השריפות נמשך (צילום: כבאות מחוז דרום)
שריפות בעוטף עזה מעפיפון תבערה‎ | צילום: כבאות מחוז דרום
שרפה בעוטף. ארכיון (צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות)
צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות

לאחר שננעל טקס חניכת השגרירות בירושלים, נשאל ראש הממשלה על האירועים בדרום, ואילו הוא השיב: "אני הולך לטפל בזה עכשיו". היום ראש המטה הכללי, רב אלוף גדי איזנקוט, קיים הערכת מצב עם המפקדים באוגדת עזה על המשך הפעילות המבצעית וההיערכות להמשך. בצבא אמרו כי "לא נאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר, אנחנו נחושים לעמוד במשימת ההגנה והביטחון של אזרחי ישראל וריבונותה, ככל שיידרש".  במקביל התפתחו גם הפרות סדר במספר מוקדים ברחבי הגדה, ביניהם גם באזור מחסום קלנדיה.