המטענים שהתגלו (צילום: דובר צה"ל)
המטענים שהתגלו | צילום: דובר צה"ל

שעות ספורות לאחר שהודיע צה"ל כי זיהה שלושה חשודים שחצו את גדר הגבול מרצועת עזה, איתר הערב (ראשון) כוח צה"ל שני מטענים מאולתרים שהונחו על ידם בנקודה. "צה"ל רואה בחומרה כל ניסיון פגיעה והשחתה של תשתיות הביטחון וההגנה ולא יאפשר הפיכה של מרחב הגדר למרחב לחימה", נמסר. "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכלל האירועים והשלכותיהם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר היום דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי צה"ל ביצע ירי של פגזי טנקים לעבר גבול רצועת עזה. זמן קצר לאחר מכן אישר הצבא כי כי אכן בוצע ירי לעבר שלושה חשודים שחצו את גדר המערכת בצפון רצועת עזה ושבו על עקבותיהם אך הדגישו כי לא בוצע ירי לעבר כוחות צה"ל.

כוח צבאי של צה"ל זיהה את שלושת החשודים שעברו את הגדר וירו לעברם פגזי טנקים. בצה"ל הבהירו כי לא מוכר ירי לעבר כוחותינו או אירוע ביטחוני בישוב, וכי נסיבות החצייה נבדקות. כמו כן נעצר היום פלסטיני נוסף שחצה את הגדר מרצועת עזה לשטח ישראל והועבר לחקירת כוחות הביטחון. מבדיקה ראשונית עלה כי הוא לא היה חמוש.

מעבים כוחות בדרום. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
גבול עזה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות
מהומות בגבול עזה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
עימותים בגבול עזה | צילום: רויטרס, חדשות

במקביל מינה היום הרמטכ"ל איזנקוט את תא"ל מוטי ברוך, ראש חטיבת תוה"ד באגף המבצעים, לעמוד בראש צוות התחקור המטכ"לי לאירועי הירי במהלך העימותים בגבול הרצועה בשני סופי השבוע האחרונים. הצוות יאסוף את כל המידע והפרטים כדי לבדוק האם היו חריגות מבחינת נהלי הפתיחה באש או הירי עצמו. מדובר בחלק מנוהל סדור שמתבצע במקביל תחקירים המבצעיים, כדי להפיק לקחים ולהבין האם הכוחות פעלו כשורה או שטעו.

כמו כן התייחס היום גם בית הדין הבינלאומי בהאג לאירועי השבועיים האחרונים מול גדר המערכת. "מאז 30 במארס נהרגו לפחות 27 פלסטינים על ידי כוחות הצבא הישראלי", נכתב בהצהרה מטעם בית הדין. "אלימות כלפי אזרחים - כמו זו בעזה - עשויה להיחשב לפשע מלחמה תחת החוק הבינלאומי, וכך גם השימוש באזרחים כמגן אנושי למטרות צבאיות".

בתוך כך מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה נשא היום נאום בפני תומכיו וחיזק את המפגינים הפלסטינים. "אני מצדיע לעם הפלסטיני הלוחם בעזה, הוא יצר סחף לעבר הגבול של הרצועה ובכך נתן ביטוי לאומץ ולרוח ההקרבה בפני הכיבוש", אמר.