משעות הבוקר (שלישי) פועלים מאות שוטרים ולוחמי מג"ב בפינוי 15 הבתים ב"נתיב האבות" ביישוב אלעזר, בהתאם להחלטת בית המשפט. המשטרה עדכנה כי הפינוי של כלל המבנים עד לשעה 14:30 עבר בשקט ו-12 משפחות הורחקו ללא אירועים מיוחדים, אך עימותים אלימים נרשמו בפינוי המבנה האחרון, הבית של משפחת ברלב, שבו מתבצרים מאות צעירים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהמידע שמצוי בידי משטרת יהודה ושומרון (ש"י), הנערים המתבצרים על גג הבית העלו לשם קרשים, זכוכיות, בלוקים, חומרי דמע וחומרים כימיים נוספים בניסיון לייצר התנגדות אלימה, זאת למרות התנגדות תושבי המקום. המשטרה פועלת מול הנהגת היישוב במטרה להביא לפינוי שקט. את הסיטואציה הזו היה ניתן לראות גם בפינויים קודמים, כאשר מאות צעירים מגיעים למקום והם אלו שיוצרים את ההתנגדות האלימה והעימותים עם כוחות הביטחון- זאת לעיתים בניגוד להלך הרוח של המפונים עצמם.

הכוחות נתקלו באלימות והתנגדות אקטיבית מצד יושבי הבית, שכללה ידויי אבנים, בקבוקים וחפצים אחרים לעבר הכוחות. כתוצאה מהאלימות שהופעלה כלפי הכוחות והחפצים שהושלכו לעברם, שני שוטרים נחבלו בראשם ונזקקו לקבלת טיפול רפואי. שוטר נוסף נפגע ברגלו באורח קל. "משטרת ישראל תמשיך לנהוג באיפוק, בכל מקום שהדבר יתאפשר", מסרו במשטרה. "יחד עם זאת, לא נאפשר התפרעויות ותקיפות שוטרים וככל שתופעל כנגד השוטרים אלימות המשטרה תנקוט ביד נחושה כנגד מי שיעשה כן".

שני שוטרים נחבלו בראשם (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
שני שוטרים נחבלו בראשם | צילום: דוברות המשטרה, חדשות
נתיב האבות, היום (צילום: FLASH90/יונתן סינדל, חדשות)
נתיב האבות, היום | צילום: FLASH90/יונתן סינדל, חדשות

בג"ץ הורה בחודש פברואר לפנות את המאחז עד ל-15 ביוני לכל המאוחר. המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לפינוי התושבים, וקוראת להנהגת התושבים לפעול להרגעת הרוחות. מאות צעירים הגיעו הבוקר על מנת לחזק את התושבים, שקראו לא להתעמת עם כוחות הביטחון. מספר צעירים הבעירו צמיגים במחאה על הפינוי.

"המשטרה מצפה ממשפחות המתיישבים שהן ציבור שומר חוק להמשיך לגלות אחריות ולפעול לריסון גורמים לא מקומיים ולא לאפשר בשום אופן אלימות נגד שוטרים וחפים מפשע", הוסיפו במשטרה. "כל העת נמשכת ההידברות מול המתיישבים וההנהגה המקומית, בכדי למנוע חיכוך ועימותים מיותרים מול כוחות הביטחון ועל מנת לאפשר ביצוע תקין של המשימה שהוטלה על הכוחות", נמסר מהמשטרה. עוד קראו במשטרה "לגורמי ההנהגה להמשיך לגלות אחריות ומעורבות גבוהה על מנת שביצוע צו בית המשפט יתקיים כסדרו".

המחאה נגד הפינוי, הבוקר (צילום: מתי עמר/TPS, חדשות)
המחאה נגד הפינוי, הבוקר | צילום: מתי עמר/TPS, חדשות
המאבק למען נתיב האבות כשל. ארכיון (צילום: חדשות)
המאבק למען נתיב האבות כשל. ארכיון | צילום: חדשות

המאחז אמור היה להיות מפונה מספר פעמים - האחרונה שבהן בחודש מרס - אך בג"ץ קיבל עתירה שקראה לדחות את ההריסה בשלושה חודשים - כחלק מתווה למציאת פתרון מגורים הולם לתושבים בהתיישבות הבלתי חוקית.

על רקע פינוי המאחז, הגיעו עשרות מפגינים לכניסה לירושלים והבעירו צמיגים. מדוברות המשטרה נמסר כי הצומת חסום לתנועה לכיוון הכניסה לעיר וכי שוטרי משטרת ישראל נמצאים במקום ופועלים להכוונת התנועה והשבת הסדר הציבורי. עוד נמסר כי ציבור הנהגים מתבקש להשתמש בשלב זה בדרכים חלופיות על מנת להיכנס ולצאת מירושלים ולהשתמש גם בכביש מנהרת הארזים וכביש 443.