הבוקר (שלישי) החל פינוי 15 הבתים ב"נתיב האבות" ביישוב אלעזר, בהתאם להחלטת בית המשפט: בג"ץ הורה בחודש פברואר לפנות את המאחז עד ל-15 ביוני לכל המאוחר. המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לפינוי התושבים, וקוראת להנהגת התושבים לפעול להרגעת הרוחות. מאות צעירים הגיעו הבוקר על מנת לחזק את התושבים, שקראו לא להתעמת עם כוחות הביטחון. מספר צעירים הבעירו צמיגים במחאה על הפינוי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"המשטרה מצפה ממשפחות המתיישבים שהן ציבור שומר חוק להמשיך לגלות אחריות ולפעול לריסון גורמים לא מקומיים ולא לאפשר בשום אופן אלימות נגד שוטרים וחפים מפשע", הוסיפו במשטרה. "כל העת נמשכת ההידברות מול המתיישבים וההנהגה המקומית, בכדי למנוע חיכוך ועימותים מיותרים מול כוחות הביטחון ועל מנת לאפשר ביצוע תקין של המשימה שהוטלה על הכוחות", נמסר מהמשטרה. עוד קראו במשטרה "לגורמי ההנהגה להמשיך לגלות אחריות ומעורבות גבוהה על מנת שביצוע צו בית המשפט יתקיים כסדרו".

המאחז אמור היה להיות מפונה מספר פעמים - האחרונה שבהן בחודש מרס - אך בג"ץ קיבל עתירה שקראה לדחות את ההריסה בשלושה חודשים - כחלק מתווה למציאת פתרון מגורים הולם לתושבים בהתיישבות הבלתי חוקית.

המחאה נגד הפינוי, הבוקר (צילום: מתי עמר/TPS, חדשות)
המחאה נגד הפינוי, הבוקר | צילום: מתי עמר/TPS, חדשות

אתמול, שעות לפני הפינוי, הגיעו למקום מנהיגי "הבית היהודי" - השרים נפתלי בנט ואיילת שקד - כחלק מעצרת הזדהות ותמיכה עם התושבים. "אחיי ואחיותיי, מי שרצה להרוס 15 בתים יקבל בעזרת השם 350 בתים על הגבעה הזאת", אמר בנט. "אנחנו בערב קשה, תושבי שכונת נתיב האבות וכל מי שהתיישבות בארץ יקרה לו, לא יכול להבין. אין מילה אחרת למעט אבסורד".

"שאלה אותי נערה לפני דקה למה, לא ידעתי מה לענות. אין תשובה, אין סיבה, ואין היגיון", הוסיף בנט. "לפעמים בג"ץ הוא נורא אקטביסט בעניין זכויות אדם, אבל כשמדובר בזכויות התושבים כאן פתאום בית המשפט נעשה פאסיבי. לצערנו מחר הבתים יפונו ובמקביל כבר הקמנו את המשך השכונה והמערכה כולה תוכתר בהצלחה כאשר הבטחת ראש הממשלה תקויים במלואה ותוקם שכונה ענקית על הגבעה הזו. לפעמים נקטע חלק מהגוף אבל במערכה הגדולה אנחנו מנצחים - בקרוב בעזרת השם נתיב האבות, גוש עציון וכל ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון יהיו חלק אינטגרלי ממדינת ישראל".

המאבק למען נתיב האבות כשל. ארכיון (צילום: חדשות)
המאבק למען נתיב האבות כשל. ארכיון | צילום: חדשות

שקד אמרה: "הפינוי הוא אבסורד אחד גדול אשר מתחיל מתשובות מדינה לא נכונות לבג"ץ. כך הגענו לפינוי חסר תועלת ללא תכלית. אנחנו בעיצומו של תהליך הסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון. מהפינוי הקשה והמיותר הזה אנחנו נתחזק ונבנה".