עפיפון תבערה ששוגר מעזה | צילום: חדשות

כשברקע עוד ועוד תמונות של שדות שרופים בעוטף עזה, פנה היום (שלישי) שר האוצר משה כחלון למנהל רשות המיסים ערן יעקב, ויחד החליטו השניים להכיר בחקלאים שמתמודדים עם טרור העפיפונים כנפגעי פעולות איבה. המשמעות: החלקאים יהיו זכאים לפיצוי לפי חוק מס רכוש.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עד כה כבר הוערך הנזק בשדות הדרום בכמה מיליוני שקלים ובהחלטה נקבע כי לא תהיה הגבלה לגובה הפיצוי, שיועבר בהתאם לנזק. במשרד האוצר וברשות המיסים מודעים לפער לעיתים בין ההבטחות לפיצוי לבין ההתרחשות בשטח, ומבטיחים שמרגע הגשת תביעת הפיצויים על ידי החקלאים, התיקים יהיו מטופלים ביעילות בתוך שבועות ספורים.

שריפת קוצים בעקבות עפיפון תבערה מעזה
שריפת קוצים בעקבות עפיפון תבערה מעזה | צילום: ללא, חדשותארבעה חקלאים כבר הגישו בקשות לפיצוי על סך חצי מיליון שקלים, תיק אחד אפילו כבר טופל והכסף הועבר. גם היום שוגרו מספר עפיפוני תבערה שכאלה לשדות בעוטף. ההבנה היא שהתופעה הזאת לא הולכת להסתיים בקרוב, וכעת לפחות החקלאים, שלעיתים אף מסכנים את עצמם בשדות, ידעו שמהבחינה הכלכלית המדינה תכיר בהם כנפגעי פעולות איבה ותפצה אותם.

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' וראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן אמרו בעקבות הפרסום כי "כשבית הדין בירושלים עדיין מתלבט בסוגייה שהניחו לפניו ארגוני השמאל, אילו אמצעים מותרים כדי לעצור את ההפגנות האלימות בגבול הרצועה, כאן החקלאים סופגים נזקים כלכליים קשים, שגם עלולים להיות מתורגמים לפגיעה בנפש". עד כה נשרפו 350 דונם שדות תבואה של חברת מושבי הנגב בנזק של כ-175 אלף שקלים.