דובר צה"ל פרסם הערב (רביעי) תיעוד חדש של פיצוץ מנהרת הטרור של חמאס שנחשפה בשטח ישראל: בפעילות מבצעית של כוחות ההנדסה של אוגדת עזה ויחידת יהל"ם בוצע אתמול פיצוץ מבוקר שהוציא את המנהרה משימוש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המנהרה, שאורכה כשני קילומטרים, נחשפה על ידי מערכות טכנולוגיות חדישות שנפרשו בשבוע שעבר באזור סופה. היא אותרה בהמשך על ידי קידוחים. מדובר במנהרה מבוטנת שנחפרה ככל הנראה אחרי צוק איתן על ידי חמאס - מנהרה דומה לאלה שחשף צה"ל במהלך המבצע הצבאי בעזה בקיץ 2014.

פיר הכניסה למנהרה נמצא בדרום הרצועה בגזרת חאן יונס והיא נחפרה בעומק של 30 מטר מתחת לאדמה. המנהרה שנחשפה חוצה את גדר הביטחון ופיר היציאה נמצא כמאה מטר בתוך שטח ישראל. פתח המנהרה לא נמצא סמוך ליישובים - ככל הנראה כי המחבלים העריכו שבקרבת יישובים תהיה יותר אבטחה.

מנהרה בעזה (ארכיון) (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המנהרה מבפנים | צילום: דובר צה"ל, חדשות

בצה"ל גיבשו תכנית להקמת מכשול שייתן מענה לאיומים מעל ומתחת לפני הקרקע. עד כה בוצע במערכת ביטחון ניתוח מעמיק של הנושא, וכן גובשה התפיסה בנוגע לשימוש בו. תכנית ההקמה מצויה בשלב ההוכחות להיתכנותו הטכנולוגית של המכשול והפעלתו נגד האיומים.

במערכת הביטחון קיימת ההערכה שמרגע תחילת העבודות, הקמתו תימשך כשנתיים. המכשול עצמו צפוי לכלול מרכיבים הנדסיים וטכנולוגיים מורכבים והוא לא יסתכם בחומות ובגדרות בלבד.