חשיפת המנהרה - התושבים מודאגים, אך המנהיגים מברכים על ההישג: ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (שני) לפרסום על חשיפת המנהרה ההתקפית שנחפרה מהרצועה לשטח ישראל. ראש הממשלה הדגיש כי "ישראל תגיב בעוצמה על כל ניסיון של חמאס לתקוף את חייליה ולתקוף את אזרחיה". במקביל, תושבים בעוטף עזה סיפרו לחדשות 2 Online על חששם: "יום אחד זה יתפוצץ לנו בפרצוף".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על הפיתוח הטכנולוגי שאפשר את חשיפת המנהרה אמר: "בימים האחרונים מדינת ישראל השיגה פריצת דרך עולמית ביכולת לאתר מנהרות". נתניהו בירך את צה"ל, הרמטכ"ל, השב"כ ואנשי המודיעין והטכנולוגיה על ההתקדמות המשמעותית: "זה מאבק מתמשך, זה לא נגמר בן לילה - אנחנו משקיעים בזה ונמשיך להשקיע בהתמדה ובנחישות".

ראש הממשלה הוסיף כי "הממשלה משקיעה הון עתק בסיכול איום המנהרות". על האיום שהפנה לעבר חמאס אמר נתניהו: "אני בטוח שחמאס מבין זאת היטב. אני רוצה לומר לתושבי עוטף עזה - צה"ל פועל כל הזמן מסביב לשעון כדי להבטיח את הביטחון שלכם וגם את שגרת חייכם".

הבוקר התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לחשיפת מנהרת חמאס בעוטף עזה ואמר כי מדובר בהישג מבצעי חשוב. "חשיפת מנהרת חמאס היא תוצאה של מאמץ נרחב מאוד של מדינת ישראל בנושא בשנים האחרונות", הבהיר יעלון. 

יעלון: "אם חמאס ימשיך לנסות אותנו, הוא יוכה קשות"

"אין לנו אשליות בנוגע לכוונות של חמאס", הוסיף שר הביטחון. "עוד לפני מבצע 'צוק איתן', במהלכו וכמובן אחריו, אנו מקדישים מאמצים רבים - טכנולוגיים, מודיעיניים ומבצעיים - לגילוי מנהרות מרצועת עזה".

"לאורך השנים הללו גילינו מנהרות רבות, ואנו מוסיפים ומרכזים מאמצים כבירים לשם כך", ציין יעלון. "במשימת גילוי המנהרות, שרובה סמוי מן העין, מעורבים מיטב הכוחות של מדינת ישראל, הן בצה"ל, הן בשירות הביטחון הכללי והן בתעשיות הביטחוניות".

יעלון (צילום: חדשות 2)
"הישג מבצעי חשוב". יעלון | צילום: חדשות 2

יעלון הבהיר כי החיפוש אחר מנהרות נמצא בראש סדר העדיפויות של מערכת הביטחון וצה"ל. "איננו חוסכים באמצעים לשם כך", הדגיש השר. "ההתמודדות עם תופעת המנהרות מורכבת מאוד, ומדינת ישראל היא מובילה עולמית בתחום. המאבק הזה דורש מאיתנו נחישות, יצירתיות וגם אחריות ושיקול דעת מצד העוסקים במלאכה".

"בחודשים האחרונים חווה חמאס תופעות של קריסת מנהרות, חופרים שנהרגים במהלך עבודתם ועתה גם חשיפה", אמר יעלון. "למרות זאת, איננו משלים עצמנו שחמאס יסיק מסקנות, יחדל מהעיסוק בכך ויתפנה לסייע לשיפור מרקם החיים ברצועת עזה, לרווחת התושבים שם. לכן נמשיך במאמצים השונים לגילוי מנהרות".

"אין פנינו לעימות, אך אם חמאס ינסה לאתגר את מדינת ישראל ולשבש את חייהם של תושבי יישובי עוטף עזה, הוא יוכה מכה קשה מאוד", הזהיר יעלון. "לא נסבול ניסיונות שכאלו. אני קורא לתושבי עוטף עזה להמשיך בשגרת חייהם, ולאזרחי ישראל לבקר בדרום הארץ במהלך החג המתקרב".

גם אלוף פיקוד הדרום אייל זמיר התייחס לגילוי המנהרה ואמר כי לאחר מבצע צוק איתן אזור רצועת עזה חווה את התקופה השקטה בעשור האחרון", ציין אלוף הפיקוד. "חמאס ממשיך לנסות לשקם את יכולותיו הצבאיות שנפגעו קשה במבצע, מכין עצמו למלחמה אך מודע היטב למחירה הכבד אם תפרוץ. בימים האחרונים כוחות אוגדת עזה הצליחו לאתר מנהרת טרור בדרום הרצועה. נטרלנו את המנהרה".