האמון בצה"ל - הגבוה ביותר (צילום: פלאש 90 תומר נאוברג)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90 תומר נאוברג

"זו אטימות וטמטום, אין מילים אחרות. יש כל כך הרבה דרכים לטפל, אבל להכניס אותו לכלא? מישהו התבלבל לגמרי" - במילים חריפות אלה תקף קצין משטרה צבאית ראשי לשעבר, תת-אלוף (מיל') מיקי בראל, את החלטת צה"ל לשפוט חייל ל-11 ימי מחבוש לאחר שאכל נקניק חזיר בשטח הבסיס. לאחר פנייה בנושא לצה"ל הוחלט להמתיק את עונשו ובצבא הסתפקו בריתוק. יצוין כי פקודות מטכ"ל אוסרות להכניס מזון לא כשר למחנה צבאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ברמת העיקרון, יש כל כך הרבה אמצעים לטפל. כלא הוא המוצא האחרון", הדגיש בראל. "אם אזרח היה אוכל סנדוויץ' לא כשר? מעולם לא שמעתי שחייל נכנס על זה לכלא. לשלול חירות של בן אדם על דבר כזה?".

מנגד, אומר הרב הצבאי הראשי לשעבר תת-אלוף (מיל') ישראל וייס כי "במידה מסוימת, פוגעים ברגשות של ציבור דתי גדול שמשרת גם ביחידה זו ממש. הכל תלוי בסיטואציה ובהקשר: אם חייל אכל חזיר בביתו - שיאכל מה שלבו חפץ. אבל אם הוא מגיע עם החזיר בתוך התיק ולא מתחשב בחבריו הדתיים - אני לא יודע איך הוא יילחם איתם במלחמה הבאה. איפה האחווה והרעות?".

הרב וייס הסביר שזאת לא הפעם הראשונה שמקרה כזה מתרחש בצבא. "היו מקרים רבים כאלה של אנשים שהביאו אוכל לא כשר לשטח, צלו אותו ונכנסו לכלא". הוא אף סיפק דוגמה מתקופת שירותו הצבאי: "בראשית דרכי בצבא היה סגן-משנה שהכניס לחדרו הפרטי במחנה פיתות שהוא קנה ביריחו - בחול המועד פסח. המח"ט שפט אותו ל-35 ימים בכלא. אני, באופן אישי, חשבתי שמדובר בעונש חמור מאוד, אבל מבחינת הציבור הדתי להכניס חמץ בפסח למקום שיש בו בני ישיבות הסדר זה בוז גדול".

אילוסטרציה (צילום: יעקב נעמי, פלאש 90)
אילוסטרציה | צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

אם החייל: "לקח לי כמה דקות להבין שזה אמיתי"

אמו של החייל, שמוכר כחייל בודד, נדהמה מהצורה שבה פעל צה"ל: "בשבועות בני היה אצל אמא שלי בקיבוץ ולפני שחזר לצבא היא הכינה לו חבילה עם עוגות שאפתה והחליטה לצ'פר אותו עם מתנה שחילקו בקיבוץ - נקניקים תוצרת בית".

לדבריה, הבן התקשר אליה ביום ראשון וסיפר כי נשפט ל-11 ימים בכלא. הוא גם הודח מקורס מ"כים שבו השתתף. בעקבות הדברים, זעמה האם ופנתה לכתבת "קול ישראל" כרמלה מנשה שפרסמה את הסיפור. "לקח לי כמה דקות להבין שזה לגמרי אמיתי", המשיכה האם, "שבישראל של שנת 2015 הילד שלי, שבחר לחזור לארץ ולהתנדב לשירות קרבי, עומד להכנס לכלא צבאי כי אכל נקניק לא כשר". ההחלטה להמתיק את עונשו התקבלה לאחר פנייתה של מנשה.

גם קצין קרבי בצה"ל הצטרף לדברים, ואמר שהוא נדהם על ההחלטה: "נותנים לנו כלים להכניס חיילים לכלא, אבל צריך לשים לב על מה שולחים חייל לכלא. זה נראה לי אבסורד - יש צעירים רבים שלא מתגייסים לצבא, הם משתמטים וככה מתייחסים למי שמתגייס? דרושה הבנה ורגישות".

עו"ד בני קוזניץ, ממשרד עורכי דין כץ, קוזניץ, פסח ושות', שמייצג חיילים בהליכים מול צה"ל, אמר: "אמנם הפקודות אוסרות על הכנסת אוכל כשר למטבחים צבאיים, אבל לא כל חריגה מהפקודות מצדיקה עונש מחבוש וזאת מבלי להיכנס לשאלה האם המעשה שביצע החייל מהווה עבירה בכלל. הדין המשמעתי נותן מרחב רחב של אמצעי ענישה ועונש מחבוש במקרה שכזה הוא בלתי מידתי בעליל".

אתמול (שני) כתב ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) מכתב לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון בנושא: "לא ברורה לי הגסות וחוסר המחשבה של מפקדיו ששלחו למחבוש, גם אם בינתיים כבר הומתק עונשו לריתוק. לדעתי לא הייתה במקרה זה כל התייחסות לעובדה שמדובר בחייל בודד שבא למדינת ישראל עם מטען תרבותי אחר.

"אין ספק שההשלכות השליליות שבהענשת חייל בודד, חדור מוטיבציה להגן על ישראל הן עצומות והרסניות. לאור כל זאת, אני אבקש ממך להורות על בדיקה מעמיקה לנהלי הדין המשמעתי והענישה בצבא. איך יכול להיות שחייל צה"ל שאכל סנדוויץ' שסבתא שלו נתנה לו, מועמד לדין ונענש על כך בצורה לא מידתית שכזו?".

בצה"ל אמרו אתמול כי "החייל המדובר פעל בניגוד לפקודות בכך שאכל אוכל לא כשר בשטחי האימון בניגוד לפקודות הצבא. מעשיו של החייל אינם עולים בקנה אחד עם המצופה מחניך בקורס מפקדים ועל כן נשפט בחומרה על מעשיו ונידון לימי מחבוש. לאחר בחינה מחודשת, הומר עונשו לימי ריתוק בבסיס".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv