בית הדין הצבאי המיוחד בקריה בתל אביב דן הרשיע היום (חמישי) במסגרת הסדר טיעון את סגן אלוף לירן חג'בי, לשעבר מפקד גדוד צבר, בחמישה סעיפים של התנהגות בלתי הולמת. מאי פאטל, ששירתה תחתיו והתלוננה כי הטריד אותה מינית, הגיעה לדיון כשהיא מלווה בבנות משפחה ובפעילות למען נפגעות תקיפה מינית והתייצבה מול חג'בי לראשונה מאז התפוצצה הפרשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפרקליטות הצבאית תבקש להטיל על חג'בי  שעל פי כתב האישום מעשיו "חרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקן על רקע מיני" עונש של הורדה בדרגה, מאסר על תנאי, עזיבת צה"ל וקנס כספי בגובה 5,000 שקלים. עם זאת, לפי שעה אין מניעה שחג'בי ישרת כקצין בשירות מילואים.

"הסנגוריה בכלל לא רואה כאן שום עבירת מין, הם מנסים להגדיר את זה כסוג של חיזור רומנטי שיצא משליטה", קבלה פרקליטתה של פאטל, עו"ד רוני אלוני-סדובניק. "אין דברים כאלה במקום שבו יש יחסי מרות. כשאומרים בפעם הראשונה 'לא מתאים' אז לא מתאים. כל פעם נוספת זו כבר עבירה פלילית".

לירן חג'בי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
חג'בי בבית הדין | צילום: חדשות 2

עורכת הדין טענה כי בתיק החקירה ישנן ראיות לביצוע 36 הטרדות מיניות והדגישה כי מרשתה תהיה מוכנה לקבל את הסדר הטיעון כל עוד יכלול אזכור מפורש של העובדה שמדובר בהטרדה מינית. "ההסדר הזה בעייתי ופוגע בכבוד של מאי ושל כל החיילות".

ברגע האחרון נענה התובע הצבאי הראשי, אלוף משנה אהוד בן אליעזר, לבקשתה של מאי והעלה בפני בית הדין את דרישתה כי בכתב האישום יצוין נושא ההטרדה המינית. "כתב האישום כפי שהוגש והעובדות המפורטות בו משקפות נאמנה את חומר הראיות", אמר בן אליעזר. "המערכת הצבאית רואה את המעשים בחומרה והעובדה היא שהוא מסיים את שירותו על כל ההשלכות הכלכליות הכרוכות בכך".

בשבוע שעבר חשפה מאי פאטל את זהותה כשפרסמה בפייסבוק פוסט המביע התנגדות להסדר הטיעון עם חג'בי. "אני מתביישת בפרקליטות הצבאית אשר רקמה עסקת טיעון הזויה ולא ראויה שמהווה כתם מוסרי על צה"ל כולו", כתבה.