אין תמונה
החליטה להיחשף. מאי פאטל

פרסום ראשון: לאחר שבחרה לחשוף את זהותה, נודע לחדשות 2 Online כי מאי פאטל, הצעירה שהתלוננה נגד מפקד גדוד צבר, פנתה לפרקליט הצבאי הראשי ולתובע הצבאי הראשי בדרישה לבטל את עסקת הטיעון עם סא"ל לירן חג'בי. פנייתה הועברה גם לשופטים המטפלים בתיק המדובר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב האישי שכתבה, הבהירה פאטל לפרקליט הצבאי הראשי ולתובע הצבאי הראשי מדוע לדעתה יש להעמיד את חג'בי לדין בגין עבירות של הטרדה מינית ומעשים מגונים בכוח - ולא פחות מכך. לטענתה של פאטל, חומר הראיות בתיק מבסס משפטית את טענותיה, ולדבריה זה מן הדין והצדק שקולה יישמע - מבלי שכבודה ייפגע - כדי לאפשר להוציא לאור את האמת שלה, כך כלשונה.

לירן חג'בי, ארכיון (צילום: דו"צ)
המתלוננת טוענת: חג'בי משקר | צילום: דו"צ

מוקדם יותר היום (שני) פרסמה פאטל סטטוס בפייסבוק שבו חשפה את סיפורה האישי. "כחיילת הוטרדתי מינית במשך מספר חודשים על ידי קצין בכיר בצה"ל", היא כתבה. "הבנתי שאין לי ברירה אחרת אלא לשתף את הסיפור האישי שלי, מכיוון שאחרי כל מה שעברתי אני נאלצת כעת להתמודד עם המקרה עצמו ואני מרגישה מחנק נוראי בגרון". לדבריה, היא החליטה להיחשף "בשביל כל אותן נערות שעברו מה שעברתי וכן מסתתרות מאחורי אות, אם בכלל - אני לא רוצה להסתתר מאחורי אות".

על חג'בי כתבה "יש מי שיבחר לזכור לו את הדרגות והעיטורים, אני זוכרת רק את המעשים הדוחים שביצע בי והטראומה שככל הנראה תלווה אותי לכל המשך חיי. 'גיבור ישראל' אכן צריך לקבל צל"ש, אות גבורה או עיטור רמטכ"ל אבל אינו נמצא מעל החוק. בימים האחרונים גיבשה הפרקליטות עסקת טיעון הזויה ופוגענית המתעלמת לחלוטין מהעובדות ומחומר הראיות". על פי עסקת הטיעון, חג'בי יודח אך לא יועמד לדין בפרשה. פאטל הוסיפה כי חג'בי ביצע בה "עבירות מין חמורות בניגוד לרצוני, תוך שהוא ניצל את היותו המפקד הישיר שלי".

"גאה במאי על החלטתה לצאת פומבית עם המסר"

עו"ד רוני אלוני סדובניק (צילום: באדיבות המצולמת)
עו"ד רוני אלוני סדובניק | צילום: באדיבות המצולמת

עו"ד רוני אלוני סדובניק, פרקליטתה של פאטל, מסרה לחדשות 2 Online: "אני גאה במאי על החלטתה הלא פשוטה לצאת פומבית עם המסר שלה. חשוב לדעת שלא כל נפגעת מסוגלת לעשות צעד כה דרמטי ומכונן. הלוואי שדבריה החשובים יעודדו נפגעות נוספות לקום בראש גאה ולומר דברן".

מהסנגור הצבאי הראשי, אל"מ אשר הלפרין, בא כוחו של סא"ל לירן חג'בי, נמסר בתגובה: "הסדר הטיעון אליו הגענו עם הפרקליט הצבאי הראשי התבסס על גרסת המתלוננת, כפי שנמסרה בחקירתה במצ"ח. אין צורך להרחיב את הדיבור על כך שמבחינתו של סא"ל חג'בי, הדחתו מהגדוד וסיום שירותו בצה"ל, לצד הגשת כתב אישום נגדו בעבירה של התנהגות שאינה הולמת ושלל הפרסומים הקשים שהתלוו לפרשה זו - מהווים עונש חמור ביותר, אותו הוא משלם על מעשיו המפורטים בכתב האישום. בחלקו - עונש קשה מנשוא שלא כתוב עלי ספר".

"היום, חודשים ארוכים לאחר חקירתה, בוחרת המתלוננת להציג סיפור שונה לחלוטין מזה שסיפרה, בלי להתחייב אליו בחקירה, אלא בפוסט בפייסבוק", הוסיף הסנגור הצבאי הראשי. "נזכיר שהייתה זו המתלוננת, באמצעות באת כוחה, שקיבלה את ההסדר והסכימה לו. נותר רק לתהות על כך שמיד לאחר חתימתו, ובניגוד גמור לעמדתה שהובאה בפני הפרקליט הצבאי הראשי, יצאה נגדו תוך השמצת כל המעורבים בעריכתו".

עוד הגיב אל"מ הלפרין: "בלית ברירה, נאלץ לציין שבניגוד גמור לדברים שמסרה לשלטונות הצבא, לפיהם אין היא חשה פגועה, היא מדברת עתה על 'טראומה שככל הנראה תלווה אותי לכל המשך חיי'. נוכח דרך הצגת הדברים בפוסט, גם אין לנו מנוס מלציין כי בניגוד גמור לנטען על ידה, כאילו היא נבדקה בפוליגרף ונמצאה דוברת אמת, הרי שביחס לשאלה האם שיקרה בפרט כלשהו בהצהרה שרשמה בפוליגרף, נקבע כי לא ניתן כלל להגיע לממצא. ברוח זו גם אין שחר לטענה כאילו סא"ל חג'בי סירב להיבדק בפוליגרף. בשלב הזה ומתוך כבוד להליך המשפטי נסתפק בדברים האלה ולא נרחיב ביחס לעובדות בתגובתנו לתקשורת".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv