שיגור, רקטה ארכיון
בדרום לא מוכנים לחיות עם הירי | צילום:

אזעקה שנשמעה אמש (שבת) ביישובי הדרום הזכירה לתושבים באזור את המציאות העגומה שקדמה למבצע צוק איתן - מציאות הטיפטופים הבלתי נסבלת. בפעם השנייה בתוך שלושה ימים בלבד נורו רקטות מרצועת עזה והפרו את שגרת החיים העדינה גם כך. "לא נסכים להיות בני ערובה של שום גורם מעבר לגדר", הבהיר יאיר פרג'ון, ראש המועצה האזורית חוף אשקלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרג'ון, שבתחומי המועצה שבראשה הוא עומד התפוצצה הרקטה, הביע ביטחון כי צה"ל יפעל על מנת להשיב את השקט שהתושבים כה מייחלים אליו. "אני סומך על צה"ל שידע לאתר את הטרוריסטים ומצפה מהדרג המדיני להחזיר את השקט למרחב", הדגיש פרג'ון, לאחר כמה ימים מתוחים שבהם התחדש הירי משטח הרצועה.

ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, טען כי מדובר ברגע האמת של מדינת ישראל. "כבר לא מדובר בטעות או בירי בודד אלא בהפרה בוטה של הפסקת האש. השקט שחשבנו שישרור באזורנו לאחר 'צוק איתן' התפוגג מהר ממה שציפינו ואסור לנו להסכים למציאות שכזו", אמר שמעוני. "זה הרגע לשנות אותה. עם זאת, אני סומך על הממשלה והעומד בראשה, שיקחו את ההחלטות הנכונות בימים הקרובים".

תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב אמר: "כל זמן שארגון חמאס מאפשר ירי על אזרחים חפים מפשע בצד הישראלי ואינו מאפשר קיום של חיי שגרה לאזרחים בשני הצדדים, הפלסטיני והישראלי, לא ניתן לראות בו דבר אחר אלא ארגון טרור. האזעקות הערב מוכיחות שוב כי החמאס אינו מעוניין בשקט".

ליברמן: אסור להתרגל לירי, אין כזה דבר טיפטוף

גם במערכת הפוליטית התייחסו לירי המתחדש משטח הרצועה: יו״ר ״ישראל ביתנו״ ח״כ אביגדור ליברמן אמר כי ״אסור להתרגל. אין כזה דבר טפטוף ואין 'ארגונים סוררים' - יש רק משמעות אחת לירי של כל רקטה: אזרחים ישראלים, ילדים, נשים וגברים שאינם יכולים לנהל חיים נורמליים. אסור להתרגל לזה מחדש כי להתרגל לזה אומר להסכים לזה, ומדינה שאזרחיה חשובים לה - לא יכולה להסכים לזה. אסור להתרגל".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), לשעבר ראש המועצה האזורית אשכול אמר בתגובה לירי כי "מלחמת צוק איתן לא הסתיימה, תשעה חודשים שבהם ממשיכים לחפור מנהרות ולירות טילים. האם מצרים צריכה עוד הוכחה לכך שחמאס הוא ארגון טרור רצחני? לממשלת ישראל אין מדיניות צבאית ואין מדיניות מדינית".

״אסור לקבל את המצב שנוצר בשבועות האחרונים, שבו יש ירי - ולא חשוב של מי - מהרצועה לשטחנו", אמר ח״כ עפר שלח (יש עתיד). "על ישראל לקבוע מדיניות ברורה, מוצהרת ועקבית של ענישה על כל ירי, ולגבות מחיר מהחמאס, שהוא האחראי בשטח. בצד זאת צריך להניע את התהליך שיתנה את שיקומה של עזה בפירוז ובמניעה של כל ירי מהרצועה. חוסר המעשה הצבאי והמדיני מבטיח שהסיבוב הבא בפתח״.