הרב אחיעד אטינגר ז"ל (צילום: נדב גולדשטיין/TPS, חדשות)
הרב אחיעד אטינגר ז"ל | צילום: נדב גולדשטיין/TPS, חדשות

מניין הנרצחים בפיגוע ליד אריאל עלה לשניים: הבוקר (שני) נקבע מותו של הרב אחיעד אטינגר מעלי, שנפצע אנושות בפיגוע הירי בשומרון. אטינגר, בן 47 במותו, הותיר אחריו אישה ו-12 ילדים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

נדב ארבל, גיסו של אחיעד מסר הצהרה לתקשורת לאחר קביעת המוות: "המשפחה רוצה להודות לעם ישראל על התפילות הרבות שהתקיימו בכל רחבי הארץ לרפואתו. מאז הפיגוע אתמול בבוקר אנחנו מגלים שהתכונות של הרב אחיעד בחייו הופיעו גם ברגעים האחרונים, תוך שהוא חותר למגע עם המחבל, יורה מנשקו האישי 4 כדורים ומנסה למנוע רצח נוסף מבלי לחשוב על עצמו ולא על משפחתו".

נאבק עם המחבל, סמ"ר גל קיידאן (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
סמ"ר גל קיידאן ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

"את אותו חסד ומסירות הנפש המשיכו הרב אחיעד ובני משפחתו, שהחליטו לתרום את איבריו כדי להציל חיים נוספים", אמר. "הפיגוע אתמול, כמו פיגועים רבים עוד לפני, מחדדים שוב את הצורך בהרתעה בלתי מתפשרת בכל הכוח, את הענישה המירבית שכוללת הריסת בתי מחבלים וגירוש בני משפחותיהם מהארץ". הוא הוסיף: "אנו סומכים על כוחות הביטחון שיצליחו לחסל את המחבל הרוצח ויעבירו מסר ברור - כל מי שרוצה לפגע בנו - דינו למות".

אתמול נקבע מותו של החייל סמ"ר גל קיידאן בן 19 מבאר שבע, לוחם בגדוד תותחנים 334 בחטיבת "האש". הוא יובא למנוחות בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בבאר שבע. מצבו של הפצוע הנוסף בפיגוע, חייל שנכח בזירה, מוסיף להיות קשה והוא מטופל ביחידת טיפול נמרץ בבי"ח בילינסון.

"גילה גבורה עילאית בפיגוע"

"בצער רב וביגון קודר, משפחת אטינגר מודיעה על פטירתו של הקדוש הרב אחיעד אטינגר הי"ד אשר נפל על קידוש ה' בידי מרצח שפל במהלך פיגוע", נמסר מטעם המשפחה. עוד ציינו קרוביו של אטינגר כי הוא "גילה תעוזה, תעצומות נפש ואומץ רב תוך שהוא יורה במחבל הנתעב. אנו מודים לכל צוות בית החולים בלינסון, לצוותי מד"א ואגף הביטחון שומרון, ולכל עם ישראל אשר התפללו לרפואתו".

משפחתו של הרב אטינגר ביקשה לתרום את איבריו ולהציל חיים. לבקשתם, יונצלו קרניות ורקמות נוספות של הרב. ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו: "עם ישראל אבל היום על הירצחו של הרב אחיעד אטינגר ז"ל. אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו בשעה קשה זו. יהי זכרו ברוך".

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, הגיב לפטירתו של הרב אטינגר ומסר: "ליבנו נשבר לשמע הבשורה על מותו של הרב אחיעד אטינגר ז"ל, לאחר שנפצע אמש אנושות בפיגוע הנורא בו איבדנו גם את הלוחם סמ"ר גל קיידאן. אתמול הספקתי להגיע אל בית החולים ולהצטרף אל משפחתו שקרעה שערי שמיים בתפילות ודמעות לשלומו. חיבקתי אותם בשם העם כולו, נפעם מכוחותיהם. מפעל חייו המופלא של הרב אטינגר ימשיך ויחיה בנינו גם לאחר לכתו והעוצמות שהוא העניק לתלמידיו ולאנשי הקהילות שהוביל ימשיכו ויחזקו אותנו גם בתוך האבל והעצב התהומי".

פרופ' פייר זינגר, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ כללי בבילינסון, עדכן הבוקר על הטיפול בנפגעים: "מאתמול אנחנו עובדים מאוד קשה – התקבלו בבית החולים שני פצועים קשים מאוד אחרי אירוע ירי. הרב אטינגר נפצע בצורה אנושה בראשו – הכדור פגע במוח שלו בצורה קשה ביותר. למרות כל הטיפולים שהענקנו לו, לצערנו החולה הזה נפטר הבוקר. אנחנו משתתפים בצער של המשפחה – משפחה יוצאת מן הכלל, חזקה אבל שבורה. בכל הרגעים האלה הם היו איתו כל הזמן ואנחנו ראינו כמה המשפחה הזו חזקה".

פרופ' זינגר הוסיף: "קיבלנו גם חייל צעיר שקיבל כדור בצדו הימני, הכדור חדר לאיברים הפנימיים. הניתוחים שהוא עבר הצליחו להציל את חייו וצוות המנתחים והרנטגן הצליחו לעצור את הדימום שלו שכמעט הרג אותו. הוא התייצב והתקבל למחלקה ואנחנו מטפלים בו בצורה אינטנסיבית כדי לתקן את כל ההפרעות בגוף אחרי אירוע שכזה. לכן מצבו מוגדר קשה והוא עדיין לא יצא מכלל סכנה.  הוא יצטרך לעבור ניתוחים – הראשון הערב או מחר בבוקר. גם פה המשפחה מאוד חזקה, המשפחה שנמצאת על ידו נתמכת על ידי כולם וזה מרשים לראות את כל עם ישראל שנמצא ליד הפצועים והמשפחות".

גיסו אמר אמש מבית החולים ליד מיטתו: "בפיגוע עצמו הרב גילה גבורה עילאית כאשר זיהה את המחבל מרחוק, הסתובב אליו עם רכבו בניסיון לפגוע בו ואף ביצע ירי לכיוון המחבל. אנחנו יודעים בוודאות שהוא ירה לעבר המחבל מספר קליעים ובכך מנע פיגוע גדול יותר בצומת אריאל. לצערינו המחבל המשיך בדרכו לנקודה נוספת שבה פגע באנשים נוספים"

אטינגר פונה אתמול עם פגיעת ראש חמורה לבית החולים בילינסון שבפתח תקווה: הוא נותח וטופל ובבית החולים הדגישו כל העת כי נשקפת סכנה לחייו. היום נאלצו לקבוע את מותו. "ממה שאנחנו מבינים, אחיעד זיהה את המחבל השפל, דרך את נשקו בניסיון לפגוע בו – אך כדורי המחבל פגעו בו", סיפר גיסו של אטינגר, זאב גולדשטיין.

אטינגר חילק את זמנו בין עלי, שם הוא הוא גר עם משפחתו, לבין דרום תל אביב - שם הוא ראש הישיבה "עוז ואמונה". "כל היום הוא עסוק בחסד ובלימוד תורה. הוא כול כולו פועל למען עם ישראל", סיפר אתמול אביעד, שכנו של הרב אטינגר ביישוב עלי.

"הבנאדם הזה, זה מלאך, בנאדם שהוא לא בספרה שלנו", הוסיף אביעד. "כל משימה שיש הוא אומר הנני ומתייצב למשימה. לא היית רואה אותו לשנייה מרים את הראש מהספר. הפעם היחידה שהוא מרים את הראש זה בשביל לדבר עם אנשים ולעזור להם".

זירת הפיגוע ליד אריאל (צילום: פלאש 90, חדשות)
זירת הפיגוע ליד אריאל | צילום: פלאש 90, חדשות

בפיגוע נהרג סמ"ר גל קיידאן, בן 19 מבאר שבע, ושניים נוספים נפצעו באורח קשה מאוד, כשמחבלים פלסטינים הגיעו לצומת אריאל, דקרו צעיר ישראלי וגנבו את נשקו. הם ירו בו ובאדם נוסף שישב בתוך רכב וגנבו את רכבו. לאחר מכן הם המשיכו בנסיעה לעבר צומת גיתי-אבישר הסמוך, ירו לעבר אדם אחר ופצעו אותו באורח קשה. כוחות גדולים של צה"ל מנהלים מצוד אחר המחבלים.

סריקות אחר המחבלים בכפר הסמוך (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
סריקות אחר המחבלים בכפר הסמוך | צילום: דובר צה"ל, חדשות

כוחות צה"ל ערכו חיפוש הלילה בביתו של עמר אבו-לילא, אחד המחבלים שביצע את הפיגוע המשולב ליד אריאל, מיפו את הבית לקראת הריסה - ועצרו את אביו ואחיו. בני משפחתו של המחבל חשודים שסייעו לו או לפחות ידעו על כוונותיו ולא מנעו ממנו לבצע את הפיגוע.

אחד המחבלים שחשודים במעורבות בפיגוע הרצחני הוא עמר אבו-לילא, צעיר פלסטיני בן 18 מהכפר א-זוויאה בצפון השומרון הסמוך לקלקיליה. את הפוסט האחרון שלו הוא פרסם בשבוע שעבר בחשבון הפייסבוק שלו עם תמונות של מחבלים שביצעו פיגוע בשער שכם בירושלים לפני 3 שנים: "אלוהים, שמור עליי מעיניים שאורבות לחיי, סלק ממני את הרוע שבהם והרחק ממני את מי שמעוניין לפגוע בי". לאבו-לילא אין רקע קודם ולא נעצר מעולם על ידי צה"ל.

המחבל מהפיגוע סמוך לאריאל (צילום: פייסבוק, חדשות)
המחבל שנמלט | צילום: פייסבוק, חדשות

מתחקור האירוע עולה כי מבחינת תפקוד החיילים הייתה נדרשת יותר דרישות ויותר נחישות בנטרול של המחבל: הם לא השלימו את המשימה והמחבל ברח בחיים לאחר שנורה בכתף. הלוחמים הספיקו לדווח בקשר שיש אירוע וכוח ירד לכיוון צומת גיתי אבישר כדי לבצע חסימה, אך המחבל השיג אותם ועבר שם לפני שהגיעו.

ההערכות הן שהמחבל, שככל הנראה נפצע מירי הלוחמים בצומת אריאל, פעל לבדו מבלי תשתית טרור ואינו משתייך לארגון טרור, למרות הודעות התמיכה השונות שפורסמו אתמול. לחדשות נודע כי שלשום, יום בלבד לפני שיצא לבצע את הפיגוע, הוא רב עם משפחתו ריב קשה ביותר. עם זאת, עדיין לא ברור אם הדבר השפיע עליו ובגללו הוא החליט לבצע את הפיגוע.

מתחקיר הפיגוע שהוצג גם לרמטכ"ל אביב כוכבי בזירה עולה כי הלוחמים הגיבו כאשר ראו את המחבל דוקר את חברם ויורה בו. הלוחמים הצליחו לפצוע אותו בכתפו: מצבו לא ידוע, ובמערכת הביטחון סבורים שזה מקשה עליו להימלט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו