אשר אלמליח, יאסין אבו-אלקרע (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

22 שנות מאסר נגזרו על יאסין אבו אלקרעה, המחבל שדקר את אשר אלמליח בכניסה לתחנה המרכזית בירושלים בשנה שעברה ופצע אותו באורח קשה מאוד - זאת לעומת כמעט 25 שנות מאסר שדרשה הפרקליטות. אבו אלקרעה הורשע בינואר האחרון בביצוע הפיגוע, שבו נפצע אלמליח ששימש אז כמאבטח בתחנה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"גזר הדין שניתן היום מבטא את ההכרה בכך שיש להטיל ענישה מחמירה על כל מי שבוחר ליטול חלק במעשי טרור ופגיעה בחפים מפשע על רקע לאומני", בירך עו"ד שגיב עוזרי מפרקליטות מחוז ירושלים. "אנו מחזקים את ידי המאבטח אשר חייו ניצלו אך בנס, לאחר שהנאשם נעץ את הסכין בחוזקה בחזהו, שעה שמנע את כניסתו של הנאשם לתחנה המרכזית ובכך סיכל את מטרתו הקטלנית של הנאשם להרוג כמה שיותר יהודים".

אלמליח: "מפחד לצאת לרחוב" (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
אלמליח: "מפחד לצאת לרחוב" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

הדיון במהלכו הורשע המחבל נפתח במבוכה: בשבוע שעבר הוא נשלח לבית המשפט הלא נכון, בעוד שאלמליח עצמו המתין לו בבית המשפט כדי להתעמת עמו במשך שעות ארוכות. "זכותי לדרוש מכם להחמיר איתו", אמר בבית המשפט. "מצבי לא טוב היום. באתי להסתכל לך בעיניים ולהגיד: אדון יאסין לא הצלחת. אני חי וקיים - אני עומד על הרגליים ברוך השם".

התובע בתיק מפרקליטות מחוז ירושלים, עו"ד עוזרי אמר בדיון: "הנאשם פעל ממניעים, דתיים אידאולוגיים, מדיניים וביטחוניים. הוא. רכש סכין מטבח, חדר לישראל, כתב ושמר צוואה במכשיר הטלפון שלו. הזהירות של המאבטחים ושל אשר מנעו כניסה שלו לתחנה המרכזית ולאירוע חמור הרבה יותר. כל תכנון וביצוע הפיגוע הם פרי יצירתו הבלעדית".

זירת הפיגוע בתחנה המרכזית (צילום: חדשות)
זירת הפיגוע בתחנה המרכזית | צילום: חדשות

מנגד של המחבל סנגורו נאיל זחאלקה אמר בדיון: "אני מודע לנסיבות המקרה ואבקש שבית המשפט יבחן את הדברים בצורה אובייקטיבית ומשפטית. שלא יתפרש מדבריי שאני מקל ראש בנסיבות האירוע הזה אבל אני משווה אותם לאירועים אחרים שקרו. הנסיבות במקרה שלנו הן לא החמורות ביותר שניתן לתאר כפי שבפרקליטות מנסים להציג: הוא לא ניסה להוציא את הסכין ולנעוץ בנפגע שוב; הוא לא ניסה לברוח; והוא לא ניסה לפגוע באחרים. אין כל סיבה לדעתי לבוא ולטעון באופן נחרץ שהעונש צריך להיות כמעט המקסימום שניתן להטיל על ניסיון רצח".

כחלק מקו ההגנה הביא הסנגור של המחבל הציג כתקדים בשלב הטיעונים לעונש את ישי שליסל שניסה לרצוח כבר ב-2005 משתתפים במצעד הגאווה בירושלים וקיבל רק 12 שנות מאסר בפועל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 

לא יודעים למי להצביע? לחצו על התמונה ותגלו