בני גנץ (צילום: Gili Yaari/Flash90, חדשות)
הטלפון נפרץ. גנץ | צילום: Gili Yaari/Flash90, חדשות

אחרי חשיפת החדשות - איך יפעל היועמ"ש בפרשה שמסעירה את המערכת הפוליטית? מפלגת כחול לבן פנתה אמש (שבת) למנדלבליט בדרישה שיורה על בדיקה מקיפה באשר למדליף הסיפור על הפריצה האירנית לטלפון של בני גנץ לתקשורת. ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר (שני) כי לפי ההערכה, מנדלבליט יערוך בדיקה מקדמית בפרשת הפריצה לטלפון של יו"ר כחול לבן - אך לא יבדוק את סוגיית ההדלפה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפי הפרסום, הבדיקה תתמקד בנתון אחד בלבד - אם הייתה פגיעה באינטרסים הביטחוניים של ישראל. אם יתברר כי לא נגרם נזק ביטחוני, צפוי היועץ למשוך את ידיו ולטעון כי אינו מתערב בחקירת מקור ההדלפות. היועצים המשפטיים לממשלה נמנעים בדרך כלל מפניות של פוליטיקאים לחקור הדלפות, ובמיוחד כשמדובר בתקופה הסמוכה לבחירות

אתמול בבוקר נחשף לראשונה ב"ידיעות" כי מפלגת כחול לבן פנתה ליועמ"ש בנושא. באי כוחה של המפלגה טוענים כי להדלפה אחראי "גורם בעל נגישות למידע ביטחוני רגיש, ובעל אינטרס לנסות לפגוע בגנץ".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
יבדוק? מנדלבליט | צילום: פלאש 90, חדשות

בפנייה ליועמ"ש אין האשמה ישירה של נתניהו אלא רמיזות עבות בלבד. "קיימת שורה של אינדיקציות המוליכות את 'נתיב ההדלפה' ללשכה מסוימת מאוד בירושלים", נטען על פי הדיווח. בנוסף, מקפידים הפרקליטים לשים את המילה פריצה במירכאות. "הדלפה של אירוע בעל מאפיינים העלולים להיות ביטחוניים, מהווה פגיעה חמורה בביטחון המדינה", נכתב.

"ככל שהדלפה זו נעשתה ממניע פוליטי, הרי שלפגיעה בביטחון המדינה נלווית הפרת אמונים בדרגה החמורה ביותר", הוסיפו. "קשה להעלות על הדעת אובדן דרך מוסרית מובהק יותר מאשר מצב בו ביטחון המדינה והגורמים הממלכתיים אמונים עליו משועבדים לטובת אינטרס פוליטי צר". בנוסף מבקשים בכחול לבן מהיועמ"ש להורות לראש הממשלה, הממונה על מערך הסייבר, "להימנע מעשיית שימוש אישי ופוליטי בגורמים הכפופים לו או במידע המונח לפניו".

בסביבתו של גנץ האשימו את נתניהו באחריות להדלפה, למרות שראש השב"כ ציין שלא עדכן את ראש הממשלה בנושא בגלל הבחירות. בעקבות זאת טענו בכחול לבן שההדלפה הגיעה מכיוון המוסד. בליכוד הכחישו בנחרצות את ההאשמות הללו.

שלשום דווח בחדשות סוף השבוע כי גורם ביטחוני בכיר הבהיר כי בטלפון של גנץ, שנפרץ על ידי האירנים, לא נמצא מידע ביטחוני רגיש אלא פרטים מביכים בלבד. במקביל, בסוף השבוע דווח כי במערכת הביטחון לא מאמינים שגנץ עלול לעמוד תחת סחיטה בעקבות המידע.