כך נשמע רגע ניתוק חופת מטוס הקרב בגובה 30 אלף רגל: לאחר שפורסמה התקלה החמורה והנדירה במטוס ה-F-15 במהלך טיסת אימון בשבוע שעבר במהלכה נותקה חופת המטוס והותירה את הטייסים חשופים לתנאים קשים בגובה 30 אלף רגל (9.1 ק"מ) - דובר צה"ל פרסם מה התרחש ברשת הקשר בזמן רגעי הדרמה. התקלה פורסמה הבוקר (שני) לראשונה בידיעות אחרונות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בהקלטה נשמעים שני הטייסים שיצאו מבסיס תל-נוף לדרום הארץ. בשגרה, כשלפתע מתנתקת החופה. מייד לאחר מכן הנווט, סגן ר', קורא בקשר לטייס, סרן י', והשניים מנסים להבין את מצבם ומה מתרחש:

הנווט סגן ר' נשמע מייד קורא לטייס סרן י'
סרן י' משיב: אני שומע אתה שומע אותי?
סרן י' מדווח ברשת הקשר: לוקח לנחיתה בבסיס הקרוב ללא חופה - תאשרו.
סרן י': ר' שומע?
סגן ר': י' אתה שומע אותי?
סרן י': אכן, אתה שומע?
סגן ר': כן אני שומע
סרן י': כן הכל בסדר
סגן ר': אני בסדר

בשלב זה צוות האוויר כבר מתקשר עם הקרקע.
סגן ג' משיב: שומע המשך
סרן י' מדווח לו: אנחנו ללא חופה, הפסק מתאר כיוון טווח לבסיס הקרוב
סגן ר': תנסה לרדת ל-200 קשר
סרן י': בסדר. קיבלנו, אנחנו לנחיתה בנבטים

תושייה באוויר מנעה אסון

מטוס הקרב המריא ביום רביעי האחרון מבסיס תל-נוף לטיסת אימון בדרום הארץ, כשלפתע ניתקה החופה במהלך הטיסה בגובה רב. שני הטייסים, בדרגת סרן וסגן, קיבלו החלטה דרמטית באוויר שלא לנטוש את המטוס, ועלו בקשר מול מגדל הפיקוח בבסיס נבטים ודיווחו על האירוע.

בסיס נבטים הוכנס מייד לכוננות גבוהה ונערך לקראת נחיתת החירום. גורם בכיר בחיל האוויר סיפר שתפקודם של השניים היה מופתי, ולפי הפרסום מאות רבות מטייסי הקרב בבסיס החמיאו להם על תושייתם ופעולתם המהירה.

צה"ל: "צוות האוויר במטוס שלט באירוע בכל שלביו"

הגורם הבכיר הוסיף כי בתנאים קשים כמו ששני הטייסים מצאו עצמם באוויר, גם החלטה לנטוש את המטוס הייתה לגיטימית, אך הם הבינו שהם יכולים להנחית את המטוס מבלי לסכן את חייהם ולכן קיבלו את ההחלטה שקיבלו. לדברי הבכיר, מדובר באירוע חריג מאוד שמעטים היו מצליחים לצאת ממנו בשלום ותוך כדי שהם מנחיתים את המטוס.

דובר צה"ל אישר את הפרטים ומסר כי "במהלך טיסת אימונים שגרתית, מטוס קרב אף־15 ("בז") נחת נחיתה יזומה בעקבות התנתקות חופת המטוס ממקומה. צוות האוויר במטוס שלט באירוע בכל שלביו, פעל בקור רוח, במקצועיות ובמיומנות בטיפול בתקלה נדירה, והביא את המטוס לנחיתה בטוחה בבסיס חיל-האוויר בנבטים. מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הנחה על עצירת טיסות האימונים במטוסי קרב מסוג F15 ("בז") עד לסיום התחקיר והפקת הלקחים".