המחבל עמר אבו-לילא, ארכיון (צילום: מהפייסבוק, חדשות)
המחבל מאריאל עמר אבו לילא | צילום: מהפייסבוק, חדשות

המצוד בעיצומו: כוחות צה"ל ערכו חיפוש הלילה (בין ראשון לשני) בביתו של עמר אבו-לילא, אחד המחבלים שביצע את הפיגוע המשולב ליד אריאל, מיפו את הבית לקראת הריסה - ועצרו את אביו ואחיו. בני משפחתו של המחבל חשודים שסייעו לו או לפחות ידעו על כוונותיו ולא מנעו ממנו לבצע את הפיגוע.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

אחד המחבלים שחשודים במעורבות בפיגוע הרצחני הוא עמר אבו-לילא, צעיר פלסטיני בן 18 מהכפר א-זוויאה בצפון השומרון הסמוך לקלקיליה. את הפוסט האחרון שלו הוא פרסם בשבוע שעבר בחשבון הפייסבוק שלו עם תמונות של מחבלים שביצעו פיגוע בשער שכם בירושלים לפני 3 שנים: "אלוהים, שמור עליי מעיניים שאורבות לחיי, סלק ממני את הרוע שבהם והרחק ממני את מי שמעוניין לפגוע בי". לאבו-לילא אין רקע קודם והוא לא נעצר מעולם על ידי צה"ל.

מתחקור האירוע עולה כי מבחינת תפקוד החיילים הייתה נדרשת יותר דריכות ויותר נחישות בנטרול של המחבל: הם לא השלימו את המשימה והמחבל ברח בחיים לאחר שנורה בכתף. הלוחמים הספיקו לדווח בקשר שיש אירוע וכוח ירד לכיוון צומת גיתי אבישר כדי לבצע חסימה, אך המחבל השיג אותם ועבר שם לפני שהגיעו.

הפצועים עדיין נלחמים על חייהם

ההערכות הן שהמחבל, שככל הנראה נפצע מירי הלוחמים בצומת אריאל, פעל לבדו מבלי תשתית טרור ואינו משתייך לארגון טרור, למרות הודעות התמיכה השונות שפורסמו אתמול. לחדשות נודע כי שלשום, יום בלבד לפני שיצא לבצע את הפיגוע, הוא רב עם משפחתו ריב קשה ביותר. עם זאת, עדיין לא ברור אם הדבר השפיע עליו ובגללו הוא החליט לבצע את הפיגוע.

בתוך כך, שני הפצועים קשה ואנוש בפיגוע עדיין מאושפזים בבית החולים בילינסון בפתח תקווה וקיים חשש לחיי שניהם שמטופלים ביחידה לטיפול נמרץ. הפצוע אנוש הוא הרב אחיעד אטינגר, בן ה-47 מהיישוב עלי ואב ל-12 ילדים שפונה מזירת הפיגוע עם פגיעת ראש קשה. הפצוע קשה הוא חייל צה"ל ששמו אסור בפרסום.

בפיגוע המשולב נרצח החייל סמ"ר גל קיידאן בן 19 מבאר שבע, לוחם בגדוד תותחנים 334 בחטיבת "האש". הוא יובא למנוחות בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בבאר שבע.

התחקיר: הלוחמים ירו ופגעו בכתפו של אחד המחבלים

מתחקיר הפיגוע שהוצג גם לרמטכ"ל אביב כוכבי בזירה עולה כי הלוחמים הגיבו כאשר ראו את המחבל דוקר את חברם ויורה בו. הלוחמים הצליחו לפצוע אותו בכתפו: מצבו לא ידוע, ובמערכת הביטחון סבורים שזה מקשה עליו להימלט.

סמ"ר גל קיידאן ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
סמ"ר גל קיידאן ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

כוחות רבים שותפים למאמץ העיקרי לאתר את המחבלים מהר ככל האפשר, וזאת מתוך ההערכה שמסוכנותם גבוהה - גם בשל העובדה שהם חמושים בנשק צבאי שהצליחו לגנוב במהלך הפיגוע המשולב. שב"כ מספק מטריה מודיעינית למצוד לצד מאמץ מהקרקע.