חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד) אמר היום (שבת) כי בחמאס חוששים מעימות עם ישראל. "ההרתעה קיימת ב-100%", אמר באירוע שבתרבות בפתח תקווה וגיבה את רה"מ נתניהו. "ראש הממשלה מטפל בנושא הביטחוני כאילו אין בחירות - אם צריך, לפני הבחירות נשטח את עזה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

"זה מסר שחשוב שייצא", הוסיף קיש. "והתקיפות שהיו בעקבות הירי זה גם אירוע מאוד משמעותי. כולל גביית מחיר מחמאס. חמאס מאוד מורתע וחושש שאם ישראל תיכנס לעימות מולו הוא לא שורד את זה והוא מנסה ללכת על השוליים ואם הוא יחצה את זה - התנהלות האירוע תהיה כאילו אין בחירות. יש סיכוי שנפעל בעזה באופן משמעותי גם לפני הבחירות".  

שר החינוך נפתלי בנט תקף אתמול בחריפות את התגובה הישראלית לשיגור הטילים מעזה לגוש דן. "התגובה הישראלית לירי על תל אביב - פתטית", אמר. "צריך לומר את האמת. אני לא יכול להעלות על הדעת שפוטין היה מסביר לרוסים אחרי ירי טילים על מוסקבה שהאויב עשה את זה בטעות".

"נראה מכוער גם שמסתכלים מהצד השני", קיש (צילום: חדשות)
ח"כ יואב קיש. ארכיון | צילום: חדשות

"יש לי בשורה", הוסיף בנט. "כדי שטילים יירו על תל אביב, מישהו צריך להציב משגר, להטעין את המשגר, מישהו צריך לכוון את המשגר ומישהו שעושה את כל הדברים האלה פשוט לא מפחד מישראל וזאת האמת".

בנט החמיא לראש הממשלה ואמר שנתניהו הוא ראש ממשלה ומדינאי טוב, אבל טען מנגד כי "כשר ביטחון, רה"מ ניהל מדיניות ביטחונית מול חמאס ומול המחבלים שנכשלה כישלון חרוץ והם צוחקים עלינו. זה לא רציני". בנט הוסיף: "הגיע הזמן למדיניות הפוכה ב-180 מעלות".

"אין יותר תירוצים, אני קורא לראש הממשלה להוביל מערכה חזקה מול חמאס, ואם הוא לא יודע לעשות את זה, לתת למישהו אחר את תיק הביטחון כדי שאנחנו נשלים את המלאכה", הדגיש יושב ראש מפלגת "הימין החדש".

ירי בשוגג? בצה"ל הולכת ומתגברת ההערכה כי הירי שבוצע אמש (חמישי) לעבר גוש דן נעשה בטעות. עם זאת, בצה"ל טוענים כי ההערכה לא השפיעה על תגובת צה"ל, שתקף כ-100 מטרות ברצועה במהלך הלילה. בצה"ל עדיין רואים בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה.

רסיס שנפל בבי"ס בשדרות הבוקר (צילום: חדשות)
רסיס שנפל בבי"ס בשדרות הבוקר | צילום: חדשות

עוד לפני הודעת צה"ל שמטילה את האחריות לירי על חמאס, ברצועת עזה סירבו ליטול אחריות על הירי שבוצע משטחה לעבר גוש דן. בחמאס ובג'יהאד האסלאמי הכחישו כל קשר לירי והבהירו למשלחת הביטחונית המצרית, שעזבה את הרצועה זמן קצר לאחר הירי, כי הטענות הישראליות לפיהן הם ירו לעבר גוש דן הן שקריות.

פיצוצים בעזה, הלילה (צילום: דובר צהל, חדשות)
פיצוצים בעזה, הלילה | צילום: דובר צהל, חדשות

מדובר צה"ל נמסר כי בין המטרות שהותקפו היו מתחם המשרדים של מטה הגדה של חמאס במרכז העיר עזה; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים ברצועה; מתחמים צבאיים; מתחם אימונים צבאי; מוצבים; ותשתיות תת-קרקעיות. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על ארבעה פצועים במתקפות, מהם שניים במצב קשה.

_OBJ

מנגנון ביטחון הפנים של חמאס, הגוף שאחראי על ביטחון הפנים בעזה, מפרסם הודעה רשמית שבה נאמר כי בארגון מנסים לאתר את היורים "שפעלו נגד האינטרס הציבורי". "הירי חורג מההסכמות, ננקוט צעדים נגד העבריינים", מסרו. ייתכן שמדובר בניסיונות להתנער מאחריות או לצמצם את היקף התגובה הישראלית. משעות הערב מתקיים מאמץ מאחורי הקלעים, שלו שותפים המצרים, כדי לנסות ולהרגיע את השטח.

גורמים ברצועה מעריכים שהירי קשור למשבר בשיחות הפיוס הפנים-פלסטיניות וגם לקיפאון בשיחות בין ישראל למצרים. הערכה נוספת ולא מאומתת שעולה מעזה מצביעה על האפשרות שאירן עומדת מאחורי הירי, בניסיון לסכל את התקדמות המשא ומתן בין ישראל לחמאס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו