ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

ראש מטה כוח אדם בצה"ל פרסם היום (רביעי) הודעה הסוקרת את הנפגעים בצה"ל במהלך שנת 2018. במהלך השנה החולפת נהרגו 43 חיילים ומשרתי קבע - 8 מהם נפלו בפעילות מבצעית. עוד עולה כי בשנה האחרונה חלה ירידה במספר החיילים שעל פי החשש שמו קץ לחייהם.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בהודעה מפורטות סיבות המוות של החיילים בשנת 2018. על פי הנתונים, 8 חיילים נפלו בעת פעילות מבצעית, 2 חיילים במהלך תאונות צבאיות, 14 חיילים בתאונות דרכים, 8 בחשד לאובדנות ו-10 נוספים מסיבות רפואיות.

"ישנה ירידה מאוד משמעותית בהרוגים מחשד לאובדנות", מסר הקצין הבכיר. "בשלושה העשורים האחרונים היינו בין 50-70 חללים בשנה וב-2005-2011 היו לנו כ28-26 חללים והשנה מדובר במספר הנמוך ביותר מתוך 5 שנים".

בפרסום הסביר ראש האגף שהרוב המכריע של המתאבדים הוא בשירות חובה ורובם ככולם לא נמצאים בשלב ההכשרה הראשונית שלהם. עוד נמסר כי כל החיילים היו כבר מעל שנה בשירות וכי הם לא היו מוכרים למערכות בריאות הנפש.

הקצין הבכיר הסביר כי בצה"ל פועלים רבות כדי להתמודד עם החיילים ששמים קץ לחייהם. בין היתר שונו נהלי השיחה של המפקדים עם החיילים, הוכנה תכנית חדשה לבריאות הנפש והושמו דגשים שונים על זיהוי מצוקה וצמצום הנגישות לכלי נשק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"החל מהשנה בכל מקרה מוות, 30 ימים לאחר המקרה יצא מכתב הסבר ראשוני מהפרקליטות למשפחות עם פרטים ראשונים מהחקירה", הסביר הקצין. "זה מחזק את אמון המשפחות ומשפיע על תחושתם".