הפתיע גם את הגנרלים. טראמפ ודאע"ש. ארכיון (צילום: חדשות)
הפתיע גם את הגנרלים. טראמפ ודאע"ש. ארכיו | צילום: חדשות

הנסיגה של הכוחות האמריקנים מסוריה תחל תוך מספר שבועות לכל היותר, כך הצהיר הלילה (בין ראשון לשני) המפקד הבכיר של צבא ארה"ב במזרח התיכון, הגנרל ג'וזף ווטל. על אף שלא התחייב על תאריך מדויק בו יתחיל הפינוי ומתי בדיוק הוא יושלם, הגנרל הבכיר חשף כי הוצאה של ציוד ומשא כבד מסוריה כבר החלה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"המועד המדויק לתחילת הנסיגה יקבע על פי התנאים בשטח, אך מדובר בעניין של שבועות", אמר ווטל. "מבחינת לוח הזמנים - אנחנו בדיוק היכן שתכננו". תכנון הנסיגה רק החל לפני כחודשיים, לאחר שבדצמבר האחרון נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע במפתיע כי הצבא האמריקני יסוג במלואו מסוריה וכי המאבק בדאע"ש הושלם. ההודעה הדרמטית הפתיעה חלק מהגנרלים הבכירים ביותר באזור ובפנטגון, ואף הביאה להתפטרותו של שר ההגנה ג'יימס מאטיס.

בכירים רבים בצבא ארה"ב הביעו דאגה מהתעצמותו מחדש של דאע"ש במקרה שהלחץ האמריקני על ארגון הטרור ייפסק. לטענתם, לארגון יש עדיין מספיק לוחמים, מפקדים, כסף ומקורות מימון להיבנות מחדש לאחר נסיגת חיילי ארה"ב. דאגה נוספת בקרב בכירים בוושינגטון היא הסכנה הנשקפת לכוחות ולאזרחים הכורדים מידי טורקיה ונשיאה ארדואן לאחר יציאתם של האמריקנים מהאזור.

ווטל התייחס גם לנוכחות האמריקנית בעירק, ואמר כי על פי התכנון, מספר החיילים המוצבים שם לא צפוי להשתנות: "זה ישאר פחות או יותר יציב. אין הגיון בלהעביר את הכוחות מסוריה לעירק, אנחנו לא רוצים להשאיר פה אנשים ללא צורך וללא משימה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו