"גיבור של ישראל": מאות ליוו היום (שני) את הרב אחיעד אטינגר, שנרצח אתמול בפיגוע ליד אריאל, בדרכו האחרונה. טקס האשכבה לאטינגר, בן 47 במותו , נערך ביישובו עלי -והוא ייטמן בבית העלמין סגולה בפתח תקווה. רב היישוב עלי ספד לאטינגר, שהותיר אחריו אישה ו-12 ילדים, וגם שר החינוך נפתלי בנט נשא דברים ואמר: "מסרת את נשמתך כגיבור ישראל". בהלווייה הושמעה הקלטה של חלק מילדיו של הרב אטינגר ז"ל, שספדו לו והעלו זכרונות. קודם לכן היום הובא למנוחות החייל שנרצח בפיגוע - סמ"ר גל קיידאן - בבית העלמין הצבאי בבאר שבע.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"היינו מצטרפים אליך לקניות בשוק, לימדת הרבה אנשים תורה ובערב כשחזרת מהעבודה דאגת לקחת אחד מאיתנו לשיחה או ללימוד", אמרו ילדיו תחיה, צופיה, בניה, אליאב והדס בהקלטה שהושמעה בבית הקברות. "מאוד אהבת לעזור, היית בן אדם עם קדושה - השקעת הרבה שיבואו תלמידים לישיבה". עוד סיפרו הילדים: "היית עונה לאנשים בטלפון על כל נושא".

הילדים גם סיפרו על מעשי אביהם בזירת הפיגוע: "אבא, היית גיבור וחזרת בנסיעה ביום ראשון, חזרת להציל אנשים - ירית במחבל וככה הצלת הרבה אנשים. אבא יקר, אתה חסר לנו ממש, אוהבים אותך הילדים".

"קשה לדבר עליך בלשון עבר"

בתו אפרת ספדה לו בדמעות: "אתה גיבור אמיתי - עד המוות היית בשביל הכלל, היית חזק בנפש וחזק בגוף. נלחמת לעשות טוב, הכול עשית בשביל להוסיף טוב. המטרה שלך הייתה כל כך גבוהה, אתה לא יכול להפסיק באמצע. אני אוהבת אותך וממש מתגעגעת".

אפרת הוסיפה: "רק עכשיו אני מבינה כמה ענווה יש בך, דברים שאף אחד לא ידע אבל אתה עשית". אבא, תסלח לי שרק עכשיו אני מבינה את האכפתיות שלך לכל עם ישראל, תסלח לי על כל הפעמים שלא מספיק כיבדתי אותך - אני כל כך אוהבת אותך, היית כל כך חשוב לי, קשה לי לדבר עליך בלשון עבר. אני מבטיחה לך שנשמור על אימא שכל כך כיבדת והערצת ולא יכולת להיות רגע בלעדיה ובצדק - איזו אישה גיבורה וצדיקה יש לך. אני אדאג לכל החיים שהשארת פה - נגדל ונצמח כולנו, תן לנו כוחות".

הבן אלישיב הוסיף: "היית עובד כמו עשרה אנשים בשביל להגשים את חלום חייך, להוסיף כמה שיותר תורה. אבא, לא סיימת, רק התחלת - אבא, גם ברגעיך האחרונים נלחמת, לא ויתרת. נתת לנו עוד יממה להיפרד ממך. תודה לך על הבחירה באישה הכי חזקה ולוחמת עלי אדמות".

הרב אטינגר ז"ל בחתונת בתו הבכורה (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
הרב אטינגר ז"ל בחתונת בתו הבכורה | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

הרב ראם שילר, רב היישוב עלי, אמר: "הרב אחיעד, אתה גיבור ולוחם במלחמה נגד ישמעאל. חתרת למגע, לא חשבת לרגע על משפחתך - חשבת על עם ישראל בגבורתך. אתה שליח של כל האומה הישראלית. כולם ילמדו ממך לחתור למגע נגד מחבלים ארורים, ילמדו ממך אזרחים וחיילים". הרב שילר הוסיף: "אתה גיבור בתורה להקים ישיבה ולהפיץ אורה ותורה. אתה גיבור בחיזוק של דרום תל אביב, לחזק יהודים טובים. אתה מחבר את תל אביב ועלי. תושבי תל אביב - אנחנו איתכם כשטילים נופלים עליכם ואתם איתנו".

"זעקה גדולה ומרה - איך תמר תגדל 12 ילדים לבד?", קרא רב היישוב. "איך תמר תוביל אותם אל החופה לבד? איך מגדלים 12 ילדים בלי אבא? איך הורים מאבדים בן אחרי שאיבדו כבר חתן? איך תמשיך השכונה שאיבדה את מורה הדרך שלה". הרב הוסיף מילות חיזוק ואמר: "כולנו מרדכי היהודי, יהודי זה אדם שעומד בניסיונות, נופל וקם. לא נכרע ולא נשתחווה. זה אותו יהודי שלא נשבר ולא נופל. הגלות הסתיימה, עם ישראל ימשיך להפריח את גושי ההתיישבות וכל פינה מרחבי הארץ שה' שלח אותנו להפריח אותה. ולישמעאלים נאמר - מעולם לא לקחנו לכם את הארץ".

רב היישוב עלי הוסיף גם פנייה לראש הממשלה נתניהו: "אתה איש ימני, אתה מנהל את ההווה, אתה מומחה לנהל את ההווה אבל יש הוווה ויש עתיד ויש נצח ואנחנו עם ישראל מודיעים לך - נצח ישראל לא ישקר ולא ינחם. אנחנו לא חיים ארבע שנים ועוד ארבע שנים. בכל פעם שאתה שוקל את שיקולי ההווה, על כתפייך מוטל מסע הנצח".

הרב אחיעד אטינגר ז"ל (צילום: נדב גולדשטיין/TPS, חדשות)
הרב אטינגר ז"ל | צילום: נדב גולדשטיין/TPS, חדשות

בנט: "היה יכול להתעלם - אבל חתר למגע"

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ספד לרב אטינגר ואמר למשפחתו: "אבא שלכם היה גיבור בחייו וגיבור במותו. המעשה החינוכי הגדול שאפשר לעשות היום כשר החינוך זה לדאוג שכל ילד וילדה במדינת ישראל יסתכלו על הרב אחיעד ויגידו: ממנו תראו וכן תעשו. בחייו הוא ויתר על כל רגע של הנאה אישית וחתר למגע עם עם ישראל. הלך למקום הכי קשה - דרום ת"א, להצמיח שם תורה. להצמיח שם חיים. ובמותו, כשהמרצח עמד לא רחוק ממנו, הרב אחיעד לא היה במסלול שהוא היה אמור להיות שם. הוא הכי בקלות יכל לעשות מה שרוב בני האדם היו עושים, להתעלם. זו לא בעיה שלי. אבל הרב אחיעד חתר למגע, ירה יריות על המרצח, ושילם על כך בחייו".

בנט הוסיף: "את חיי ההווה של הרב אחיעד איבדנו, את מורשת הנצח נקיים לתמיד. ילדים יקרים, אתם יכולים להיות גאים באבא כזה…. אבא שהפיח רוח של תקווה, שלקח את עצמו ובעשר אצבעותיו, איתכם ועם אשתו תמר ועם נפש עצומה, שינה את המציאות בדרום תל אביב. כואב לנו".

"גם בשניות האחרונות של חייך הטובים, הרב אחיעד, דאגת לעשות טוב במקום לברוח", אמר השר בנט. "חתרת למגע ומסרת את נשמתך כגיבור ישראל נכון, אנחנו חזקים, נכון, מכל אחד מ-12 הילדים ייצא שבט וצמח מהכאב האיום הזה - ואתם תמשיכו את הדרך של האבא הקדוש שלכם. המשפחה המופלאת הזאת כאן בעלי תמחה את הדמעות ותמשיך, כי ככה עושים. כי זה מה שעושים כאן בעלי, ביהודה ושומרון ובכל ארץ ישראל - מתחזקים. אבל הרשע המפעפע הזה שגודע שוב ושוב את הטובים באנשינו חייב להיגדע".

הלוויית החייל גל קיידאן (צילום: AP, חדשות)
הלוויית החייל גל קיידאן | צילום: AP, חדשות

שר החינוך הוסיף: "על קברך אני אומר: דם יהודי לא יהיה עוד המצרך הזול ביותר במזרח התיכון. נגדע את הטרור רק על ידי כך שנשחרר את הכבלים התודעתיים והמשפטיים שמונעים מאיתנו לנצח. תעצומות הנפש של אחיעד ואצילות הנפש של משפחתו שבחרה להמשיך לתרום גם אחרי חייו את איבריו בצורה של נתינה, תהיה השראה לכולנו. תמר, ילדים אהובים, משפחה יקרה ומשפחת עלי המופלאה: אנחנו איתכם, אנחנו מחזקים אתכם. עם ישראל חי".

נדב ארבל, גיסו של אחיעד, מסר הצהרה לתקשורת לפני ההלוויה ואמר: "המשפחה רוצה להודות לעם ישראל על התפילות הרבות שהתקיימו בכל רחבי הארץ לרפואתו. מאז הפיגוע אתמול בבוקר אנחנו מגלים שהתכונות של הרב אחיעד בחייו הופיעו גם ברגעים האחרונים, תוך שהוא חותר למגע עם המחבל, יורה מנשקו האישי 4 כדורים ומנסה למנוע רצח נוסף מבלי לחשוב על עצמו ולא על משפחתו".‎

גיסו של הרב הוסיף: "את אותו חסד ומסירות הנפש המשיכו הרב אחיעד ובני משפחתו, שהחליטו לתרום את איבריו כדי להציל חיים נוספים. הפיגוע אתמול, כמו פיגועים רבים עוד לפני, מחדדים שוב את הצורך בהרתעה בלתי מתפשרת בכל הכוח, את הענישה המירבית שכוללת הריסת בתי מחבלים וגירוש בני משפחותיהם מהארץ". ארבל הוסיף: "אנו סומכים על כוחות הביטחון שיצליחו לחסל את המחבל הרוצח ויעבירו מסר ברור - כל מי שרוצה לפגע בנו - דינו למות".