על רקע המתיחות בדרום והדריכות במערכת הביטחון לקראת אירועי סוף השבוע על גדר המערכת, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ערך היום (שישי) סיור בשדרות יחד עם חברי מפלגתו. במהלך הסיור אמר ליברמן: " המצב שנקלענו אליו הוא פשיטת רגל גם ביטחונית וגם מוסרית".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בהמשך דבריו שר הביטחון לשעבר תקף בחריפות את רה"מ נתניהו: "אנחנו רואים פה את פריסת הכוחות, בישראל חוששים. המעצמה הכי גדולה במזרח התיכון חוששת מארגון טרור".

תושבי הדרום אינם סוג ב' ואי אפשר להפקיר אותם", ציין ליברמן והוסיף: "צריך להכניע את החמאס עם תוכנית מקיפה כפי שהצעתי כבר בחודש יולי. בשלב ראשון אני מצפה מהממשלה להודיע על עצירת העברת הכספים אליהם. אני מקווה שמדינת ישראל תפסיק רק להגיב ותתחיל ליזום״.

היערכות צה"ל בדרום (צילום: דובר צה"ל‎, חדשות)
היערכות צה"ל בדרום | צילום: דובר צה"ל‎, חדשות

גם בסרטון שהעלה הבוקר לחשבון הטוויטר שלו, מתח ליברמן ביקורת קשה על התנהלותו של רה"מ נתניהו וחברי הליכוד על רקע הירי מהרצועה לעבר שטח ישראל. הסרטון, שמתעד שורה של בתים ביישובי הדרום שנפגעו כתוצאה מירי הרקטות לעבר ישראל, מסתיים בפניה ישירה של ליברמן לנתניהו: "אדוני ראש הממשלה -  נכשלת, והליכוד איבד את הדרך, תושבי הדרום אינם סוג ב', אתה מנעת ממני לעשות מה שהיינו חייבים לעשות, אני מקווה שתפיק את הלקחים".

צבירת כוחות צהל (צילום: דובר צהל, חדשות)
צילום: דובר צהל, חדשות

בתחילת השבוע שיגר ליברמן מכתב ליו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר בו דרש "לכנס ישיבה דחופה" של הועדה, זאת על רקע "ההסלמה בגבול רצועת עזה, התגובה הרופסת של ממשלת ישראל והכוונה ולהעביר 30 מיליון דולר לחמאס מיד אחרי הבחירות". לדברי ליברמן במכתב, מדי יום מגיעות אליו פניות רבות של תושבי הדרום "שאינם מבינים ואינם מקבלים תשובה ברורה מהממשלה לאן היא חותרת ואיך היא מבטיחה את ביטחונם".

בתוך כך, יחידות ההטרדה הליליות הגיעו הלילה (בין חמישי לשישי) לגדר המערכת, השליכו בקבוקי תבערה ומטענים וגרמו נזק לגדר. במהלך הלילה הופעלה אזעקת צבע אדום באזור כיסופים - שהתבררה מאוחר יותר כאזעקת שווא. לפי דיווח פלסטיני, הארגונים ברצועת עזה מסרבים להפסיק את צעדות השיבה ולפגוע באופן מוחלט ב"יחידות ההטרדה הליליות" כפי שדרשה ישראל.

בתפרעויות ברצועה, ארכיון (צילום: חדשות)
התפרעויות על גבול הרצועה, הלילה | צילום: חדשות

במסגרת ההיערכות המבצעית של כוחות צה"ל לקראת אירועי סוף השבוע על גדר המערכת, בצה"ל השלימו אתמול שינוע כוחות גדולים לקראת הסלמה אפשרית. במסגרת ההיערכות, הוחלט על עוצר יציאות מלא של כלל הכוחות הלוחמים המוקצים לפיקוד הדרום. עד כה נשלחו לפיקוד הדרום מפקדת אוגדה, שלוש חטיבות וכוח ארטילריה.

ההיערכות בעזה למהומות בסוף השבוע (צילום: התקשורת הפלסטינית, חדשות)
ההיערכות בעזה למהומות בסוף השבוע | צילום: התקשורת הפלסטינית, חדשות
ההיערכות בעזה למהומות בסוף השבוע (צילום: התקשורת הפלסטינית, חדשות)
צילום: התקשורת הפלסטינית, חדשות

כמו כן, במהלך היום התקיימה סדרת דיונים בראשות הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, במסגרתם בוצעה הערכת מצב, דיוני תרחישים ואישור פקודות אופרטיביות לתרחישים שונים.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו