רגע לפני שהמריא לוועידה בינלאומית נגד אירן שמתקיימת בורשה שבפולין - ראש הממשלה נתניהו מסר אמש (שלישי) הצהרה לעיתונאים ואישר שישראל אחראית על התקיפה באזור קוניטרה בסוריה שלשום. "אנחנו פועלים כל הזמן נגד אירן, כולל אתמול", אישר נתניהו. "היחסים של ישראל עם מדינות האזור כולן חוץ מסוריה הם יחסים טובים מאוד". 

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אני חושב שעצם קיום הוועידה שבה ישראל, ארה"ב ומדינות האזור יושבים באולם אחד ודנים בנושא אחד שהוא החשוב ביותר לביטחון הלאומי - האיום האירני זו הצלחה", אמר ראש הממשלה. "אני מאוד מעריך את היוזמה האמריקנית שאני מלווה אותה ושותף לה".

ארכיון (צילום: חדשות)
(ארכיון) | צילום: חדשות

נתניהו הדגיש שהפעולות שישראל מבצעת משפיעות על אירן גם במישור הכלכלי: "אני יכול להגיד באופן חד משמעי שהלחץ הכלכלי מורגש על אירן. משום שאנו רואים שמשמרות המהפכה מקצצים בכוחות ומושכים כוחות מסביב לכל העולם ובסוריה". נתניהו הוסיף: "הממשלות באירופה יודעות שאירן היא מדינה טרוריסטית. אני מקווה שהכינוס הזה יפתור את הבעיה".

נתניהו טען: "ביום המהפכה ה-40 של אירן הם איימו להחריב את תל אביב וחיפה, אם הם ינסו זה יהיה יום המהפכה האחרון שלהם". ראש הממשלה אף הדגיש: "אנו מפעילים הרבה מאוד אמצעים נגדם ונגד הניסיונות שלהם להתחמש בטילים גרעיניים ובליסטיים. את פעולת הטרור שלהם באירופה אנחנו חושפים פעם אחר פעם וגם את הניסיונות שלהם להתבסס בסוריה".

נסראללה. (צילום: רויטרס, חדשות)
מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה | צילום: רויטרס, חדשות

"היחסים שלנו עם מדינות האזור כולן חוץ מסוריה הם יחסים טובים והתיאורים שמתוארים כאילו יש לנו נתקים איתם הם ההפך מהמציאות", סיפר נתניהו. "איני אומר שהכל גלוי, לא כל היחסים גלויים אבל את מה שגלוי אפשר לראות את זה מעל פני השטח ובאוויר".

התקיפה אתמול - מסר לאירן

מוקדם יותר ב"מהדורה המרכזית", דווח כי התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה, הייתה ככל הנראה נגד גורמי חיזבאללה שחזרו לאזור ונטמעו בתוך צבא אסד. זהו איתות ישראלי לעבר חיזבאללה ואירן שלא תינתן להם האפשרות לבסס ברמת הגולן חזית פעילה נגד ישראל. חזית נוספת של חיזבאללה מול ישראל, זהו חלום ישן של ארגון הטרור ויש להמשיך ולפעול מול הניסיונות האלה. בשל הניסיונות לבסס חזית פעילה נגד ישראל מסוריה תחל מתיחות בגבול הצפוני באזור בו הארגון פועל.

במקביל לדיווחים חילופי מסרים בין חיזבאללה לישראל: חיזבאללה העביר מסר דרך ערוץ אל-מייאדין כי הם ישדרו בקרוב את תיעוד ההכנות והביצוע של הפיגוע שהתרחש סמוך לגבול עם ישראל בגזרת הר דב ב-2015 בנקמה על חיסול החוליה של חיזבאללה ומנהיג אירני בקוניטרה. בפיגוע ההוא נהרגו שני חיילי צה"ל. ארגון הטרור המתין 4 שנים לפני שהחליט לפרסם את התיעוד הזה והתזמון בו הם מתכוונים לפרסמו לא מפתיע נוכח ההתפתחויות באיזור.

קוניטרה, סוריה (צילום: רויטרס, חדשות)
קוניטרה, סוריה | צילום: רויטרס, חדשות

כלי תקשורת בסוריה דיווחו היום בבוקר כי שני אנשי משמרות המהפכה נהרגו וכמה נוספים נפצעו בתקיפה שיוחסה לישראל, ושהתרחשה אמש במחוז קוניטרה. גם כעת בישראל מסרבים להתייחס לדיווחים. באופוזיציה הסורית מסרו אתמול כי התקיפה הישראלית כוונה נגד עמדות שבהן פעל ארגון חיזבאללה בקוניטרה. כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי התקיפה כוונה לעבר בית החולים ההרוס במחוז שבדרום-מערב המדינה, והתבצעה באמצעות שמונה פגזי טנקים. לא דווח על נפגעים בנפש.