הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט (צילום: פלאש 90, חדשות)
האזרח איזנקוט בכנס דגן, הבוקר | צילום: פלאש 90, חדשות

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט נאם הבוקר (שני) בכנס דגן, ע"ש ראש המוסד המנוח מאיר דגן ז"ל, במכללה האקדמית נתניה, והציג באופן נדיר את מפת האיומים בתקופתו כחייל מספר 1, וגם את התחזית הביטחונית שלו לשנים הקרובות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

איזנקוט פתח את דבריו עם שורת מחמאות על פועלו של ראש המוסד לשעבר באשר לאיום האירני, והסביר כי במהלך כהונתו "גולת הכותרות של העשייה הביטחונית הייתה סיכול הגרעין האירני, הלחימה במאמצי ההגמוניה (של אירן) והתרומה האדירה שהייתה למאיר כמי שהוביל את האופרציה הזאת במשך 8 שנים".

הרמטכ"ל לשעבר והאזרח הטרי הסביר כי "האיום הבלתי קונבנציונלי מלווה את מדינת ישראל הרבה מאוד שנים ונדמה שהוא קהה לטווח הקרוב, אבל אין ספק שהוא ימשיך ללוות אותנו. הוא קהה-משהו בגלל הסכם הגרעין בין אירן למערב, בעקבות ההסדרה שהוציאה את הנשק הכימי מסוריה אבל אין ספק שזה האיום הפנטסטי הראשון שימשיך ללוות אותנו עוד הרבה מאוד שנים קדימה, וגם אם יש ויכוחים על האופן שבו צריך לטפל באיום הגרעין האירני - (זה) נושא שאין לגביו מחלוקת: החזון האירני והרצון להשיג את היכולת הזאת בעתיד".

מאיר דגן ז"ל (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
מאיר דגן ז"ל | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

"הצבא הסורי מתחיל להשתקם"

לאחר מכן התייחס גם "לאיום השני, הקונבציונלי, שהעסיק מאוד את המערכות הביטחוניות ואת צה"ל". לדבריו, מדובר ב"איום של צבאות, של תקיפה ע"י חיל אוויר, תנועה ואש, חיל ים ויכולות נוספות - (והוא) קהה גם בעקבות הסכם השלום והתפרקות הצבא הסורי שהיווה את האיום המרכזי במעגל הראשון לאורך שנים. אין ספק שבטווח 3-5 שנים נראה שיפור של הצבא הסורי שכבר התחיל בתהליכי שיקום ושזה איום שימשיך להעסיק את צה"ל, למרות שמבחן הבסיס שלו הוא מבחן היכולת ולא הכוונה בנקודת זמן מסוימת".

"המציאות הנפיצה שמטרידה ומעסיקה את צה"ל ואותנו, היא שמאפשרת למדינת ישראל להמשיך לפרוח ולשגשג", אמר והסביר כי המצב הנפיץ בגבול הצפון היה קרוב לעימות רחב היקף שעלול להתגלגל לכדי מלחמה כוללת: "כשאני מסתכל 3 שנים לאחור, על הפעילות שעשינו במציאות מורכבת מאוד, היו לא מעט אירועים וימים שהמרחב בינם לבין הסלמה רחבה עד כדי מערכה או מלחמה הם לפעמים כחוט השערה".

לדבריו, "אנו חווים איומים מרצועת עזה, אירועי טרור כמו אתמול, המעידים על מציאות מאוד מורכבת, שמעליה מטריה גדולה - מטריה אירנית, שעל סדר היום שלה נמצא איום הגרעין. אם בעבר נאמר שהצבא נמצא בשני מצבים - או התכוננות למלחמה או לחימה, לאורך השנים המציאות לימדה אותנו שטבע המלחמה לא השתנה אך, מאפייני האיומים השתנו. מאיר דגן ייצג בעיניי את דפוס החשיבה שלנו שמתווה את אותה לחימה מתוחכמת, לחימה גלויה וכוחנית ולחימה חשאית, ובה מרכיבים פסיכולוגיים שמביאים לידי ביטוי עליונות ישראלית וגם מאמצים חשאיים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו