רשת הטלוויזיה "אל-מיאדין" הלבנונית המקורבת לארגון חיזבאללה חשפה אמש (שישי) תיעוד חדש של הפיגוע בהר דב בשנת 2015, שבו נהרגו רב-סרן יוחאי קלנגל וסמל-ראשון דור חיים-ניני. בתיעוד נראה טיל נ"ט משוגר לעבר רכב הסיור שבו נסעו השניים, ורגע הפיצוץ. בפיגוע נפצעו עוד שבעה חיילי צה"ל במצב קל-בינוני.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

התיעוד החדש פורסם במסגרת שידורי התכנית שכותרתה "הרתעה נחרצת", שהציגה לראשונה את גרסת חיזבאללה לפיגוע הנקמה שביצע בינואר 2015 בעקבות חיסול בקוניטרה של גנרל אירני וחוליית חיזבאללה בהנהגת ג'יהאד מורנייה, שהיה אחראי על אזור הגולן הסורי ובנו של רמטכ"ל חיזבאללה עימאד מורנייה שחוסל ב-2008.

לפי גרסה זו, המתוארת על-ידי פעילי חיזבאללה, הארגון קיבל החלטה להגיב בהוראת מזכ"ל הארגון חסן נסראללה. התגובה הייתה אמורה להיות שקולה לפגיעה בחולייה - פגיעה ברכב כנגד פגיעה ברכב - וזאת על מנת להראות כי חיזבאללה מוכן להגיב וכי יש לו יכולת לעשות זאת. 

רכב הסיור שהופצץ במארב (צילום: חדשות)
רכב הסיור שהופצץ במארב | צילום: חדשות
מיקום הפיגוע בהר דב (צילום: חדשות)
מיקום הפיגוע בהר דב | צילום: חדשות

לדבריהם, ההחלטה הייתה להגיב באזור הר דב, שבמשולש הגבולות בין ישראל, לבנון וסוריה, שכן מוסכם כי מדובר באזור הנמצא תחת כיבוש. האזור נבחר גם מפני שאנשי הארגון זיהו כי למרות תגבורים רבים בימים שלאחר החיסול בקוניטרה בגבול הצפון בכלל ובאזור הר דב בפרט, הגזרה שבה אירע הפיגוע הייתה חשופה באופן יחסי.

לאחר מכן אנשי חיזבאללה המרואיינים טענו כי הוחלט לפגוע ברכב על ציר התנועה המרכזי המוביל למוצבי הר דב, אחרי מעקב שבוצע בימים שקדמו לפיגוע. בהמשך הוצג תיעוד הפגיעה של טיל הנ"ט מבעד לכוונת ובווידאו. 

רב-סרן יוחאי קלנגל ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
רב-סרן יוחאי קלנגל ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות
סמל-ראשון דור חיים ניני ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
סמל-ראשון דור חיים ניני ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

המהלך ההסברתי של חיזבאללה, בעיתוי הנוכחי - כשברקע מתיחות גוברת בגבול עם סוריה - הוא בבחינת תזכורת שהיא גם איתות לישראל על היכולת של הארגון להגיב על תקיפת פעיליו, לפי שיקול דעתו ותוך ניצול נקודות תורפה.

במתקפה המשולבת של חיזבאללה בהר דב בתחילת 2015 נהרגו רב-סרן יוחאי קלנגל, מפקד הפלוגה המסייעת בגדוד "צבר" של גבעתי וסמל-ראשון דור חיים ניני. קלנגל, בן 25 מהיישוב הר גילה הסמוך לירושלים, הותיר אחריו זוג הורים, ארבעה אחים ואחות, אישה ותינוקת בת שנה. בעבר זכה לאות מצטיין הרמטכ"ל. סמ"ר דור ניני, בן 20 התגורר במושב שתולים בדרום והניח אחריו הורים.