דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס פירט הבוקר (שני) על התקיפה של חיל האוויר הלילה בסוריה וטען שאחת המטרות העיקריות שהותקפו הוא מחסן נשק גדול בתוך שדה התעופה הבינלאומי של דמשק. בנוסף, התייחסו בדובר צה"ל לירי הטיל לעבר החרמון אתמול: "פעולה כזאת דורשת היערכות מוקדמת". רשת החדשות הערבית אל-ג'זירה ציטטה איום של מפקד חיל האוויר האירני שאמר הבוקר כי "אנו מוכנים למערכה המכרעת נגד ישראל - שתוביל לחיסולה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"תקפנו מספר תשתיות רב של כוח קודס האירני, מתקני אימונים מודיעין ומחסני נשק - אחד מהם גדול ומשמעותי מאוד בתוך נמל התעופה הבינלאומי של דמשק שיצר הרבה מאוד פיצוצי משנה - זה מעיד על כמות הנשק שהייתה שם", סיפר תא"ל מנליס.

הדובר ציין כי עוד לפני התקיפה וגם במהלכה הזהירו בצה"ל את הכוחות הסוריים שלא לירות לעבר כוחותינו שביצעו שלושה גלי תקיפה בשמי סוריה. למרות האזהרות, סוללות ההגנה האוויריות של צבא אסד ירו טילי נ"מ רבים.

תקיפה בסוריה, ארכיון
תקיפת סוללת הגנה אווירת סורית | צילום: SANA, חדשות

"תקפנו בתוך בסיסים סוריים שבתוכם יש כוחות אירנים", סיפר הקצין הבכיר. "אירן מנצלת את סוריה לפעול נגדנו וסוריה משלמת על כך, הם מסכנים את עצמם בכך שישלמו מחיר יקר על ירי הנ"מ".

"הירי לעבר ישראל דורש היערכות מוקדמת"

תא"ל מנליס התייחס בהרחבה גם לירי הטק"ק (טיל קרקע-קרקע) לעבר החרמון אתמול, וטען שהטיל ששוגר על ידי כוח אירני מצביע על מצוקה אירנית בשל חוסר היכולת שלהם להתבסס בסוריה. לטענתו הטיל היה לטווח בינוני והיה יכול לפגוע במטרות אזרחיות או צבאיות. "הירי הזה בוצע מאזור דמשק אחרי שהייתה התחייבות בפני ישראל שלא תהיה נוכחות אירנית במרחק הזה מהגבול", הזכיר. "פעולה כזאת דורשת היערכות מוקדמת, זאת החלטה עקרונית מזה זמן לנסות ולהרתיע אותנו מלתקוף בסוריה".

"גם הפעם פעלנו בתיאום מול מנגנוני התיאום עם הרוסים", הוסיף מנליס והסביר שהתקיפה הייתה גלויה בשל הצורך להעביר מסר מרתיע. "בשנה האחרונה פעלו האירנים כנגד ישראל שלוש פעמים ואנו לא נקבל זאת", אמר. "הסרת העמימות לא באה מצידנו אלא מצד האירנים והסורים שעושים 'אואטינג' לכל פעולה שלנו".

מטוס
מטוס "רעם" ישראלי (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

משרד ההגנה הרוסי דיווח כי בתקיפה נהרגו 4 חיילים של צבא אסד ו-6 נפצעו. לפי דיווחים נוספים מספר ההרוגים גבוה יותר ועומד על 11. דובר צה"ל, שהודיע בצעד חריג על התקיפה בזמן אמת, הזהיר את הצבא הסורי מפני ניסיונות פגיעה בשטח ישראל או בכוחותיו. לדברי הרוסים, מערכת ההגנה הסורית השמידה בהצלחה יותר מ-30 טילי שיוט ופצצות מונחות.

אתמול דווח בסוריה שישראל תקפה בשעות הצהריים בדמשק. שעה קלה לאחר מכן הופעלה מערכת "כיפת ברזל" לעבר רקטה ששיגרו הסורים בתגובה לחרמון המושלג ועמוס המבקרים. השיגור שסוכל היה התגובה הראשונה של צבא אסד לישראל מאז חודש מאי שנה שעברה.