בצה"ל מקבלים רשמית את פני הרמטכ"ל ה-22 של מדינת ישראל: רא"ל אביב כוכבי, שקיבל הבוקר (שלישי) את דרגותיו מידי רעייתו יעל וראש הממשלה נתניהו, התקבל היום במשמר כבוד בכניסה לקריה בתל אביב. לאחר מכן הגיע כוכבי לטקס הרמת כוסית חגיגית - ובהמשך יעמוד לראשונה בחייו בראשות פורום מטכ"ל: לאחר מכן יתקיים גם משמר כבוד לרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט, שיסיים כ-40 שנות שירות ביטחוני וייצא לאזרחות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

כוכבי העניק מתנת פרידה לאיזנקוט - אלבום מזכרת ונס הרמטכ"ל - ואמר לו: "כמי שהתבונן בך בהערכה רבה, אני חושב שצה"ל התקדם בהרבה מאוד תחומים והמוכנות שלו הרבה יותר גבוהה וטובה. גם בצד הערכי שעליו דובר לא מעט, היית לכולנו מודל ומורה". כוכבי הביע הערכה רבה לקודמו: "בגלריה של האנשים שארים את הראש ואחשוב מה הוא היה עושה, אתה נמצא שם, גדי".

"מעומק הלב, תודה", הוסיף כוכבי. "אני מרשה לעצמי לומר את זה בשם כל לובשי המדים בחדר ואלו שלא. תודה על תקופה ארוכה מאוד, באין ספור הזדמנויות, למעלה מ-40 שנה. שנית ובאופן מיוחד על תקופת הרמטכ"לות שלך". על נס הרמטכ"ל שניתן לאיזנקוט נכתב: "גדי, רב אלוף, בהוקרה על תקופה משותפת ועל תרומתך הרבה לצהל וביטחון המדינה. בהערכה רבה מכל פורום המטה הכללי".

איזנקוט הודה על המתנות והמילים היפות: "היום התרגשתי מאוד. הייתה לי חווית שירות יוצאת מן הכלל, היו לי הרבה חוויות וזכות לעשות יותר מתפקיד לתפקיד". איזנקוט נזכר במינויו לרמטכ"ל ואמר: "הרגשתי, כמו אביב, שאני מגיע מאוד מוכן לתפקיד מבחינת המטען הערכי והניסיון, ואחרי חפיפה קצרה מאוד של שמונה שבועות היו לי קצת יותר יעדים. הרצון היה להשפיע בכל מדינת ישראל לעשות צבא טוב יותר, להגיע לביטחון טוב יותר לאזרחי מדינת ישראל".

איזנקוט הוסיף והודה לפורום מטכ"ל: "מי שיושב בחדר הזה יודע איזה דיונים סוערים וביקורתיים יש בחדר הזה, אבל יש פה משמעת פעולה, אחדות מטרה ואחריות משותפת שמחפשת את טובת ביטחון מדינת ישראל. אפשר להתווכח, אבל מהרגע שניתנת פקודה יש פה הירתמות של 100%, לא פחות. הדבר הכי חשוב זה האנשים, עשינו מאמצים גדולים מאוד לבניין הכוח של צה"ל".

הרמטכ"ל היוצא איזנקוט סיפר כי נפגש עם בני משפחתו של אורון שאול ז"ל ואמר: "אנחנו לא צריכים תזכורת לגבי המחויבות שלנו להמשיך לעשות מאמצים להחזיר את גולדין ושאול ז"ל ועוד שני אזרחים נוספים לישראל. זו משימה שלא הושלמה בתקופתי, ואני מקווה מאוד שבתקופה הקרובה נביא אותם לקבר ישראל. זו משימה ערכית, מתמשכת, וצריך לעשות כל מאמץ כדי להחזיר אותם לקבר ישראל".

הבוקר נערך טקס הענקת הדרגות החגיגי ולאחריו שני הרמטכ"לים ביקרו בהיכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל. בצה"ל הדגישו כי מדובר במסורת חדשה במסגרת יום החלפת הרמטכ"לים: במהלך הביקור הניחו השניים זר והדליקו נר זיכרון לזכר חללי מערכות ישראל שנפלו למען הגנת המולדת והתייחדו עם זיכרון הנופלים ומשפחת השכול.

הרמטכ"ל ה-21 והרמטכ"ל ה-22 הצדיעו לזכרם של חבריהם, מפקדיהם ופקודיהם שנפלו בעת מילוי תפקידם בלחימה על הגנת העם והארץ. בהמשך הגיעו לכותל המערבי, קיבלו ברכה מהרב הצבאי של צה"ל, תא"ל הרב אייל קרים, והניחו פתק.

כמו כן התארחו איזנקוט וכוכבי במשכן נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, והשתתפו בארוחת צהריים יחד עם נשותיהם - ארוחת צהריים צמחונית כמחווה לכוכבי, הרמטכ"ל הצמחוני הראשון. נשיא המדינה ריבלין אמר: "הרמטכ"לים שלנו הם הרמטכ"לים של כל צה"ל. הם הרמטכ"לים של צבא העם, ולא רמטכ"לים של ימין או רמטכ"לים של שמאל. ברוך אתה גדי בצאתך, וברוך את בבואך אביב יקירנו".

כוכבי, בן 54, נשוי ואב לשלושה, הוא בעל תואר ראשון בפילוסופיה, תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד ותואר שני ביחסים בין לאומיים. הוא מילא שורה של תפקידים בולטים בצה"ל, בהם סגן הרמטכ"ל, מפקד פיקוד הצפון, ראש אמ"ן, מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד אוגדת עזה, ראש חטיבת המבצעים במטכ"ל ועוד. בנוסף, כוכבי ידוע בכישרון הציור שלו, שסייע לו בעבר בפיתוח רעיונות ותכניות מבצעיות. במהלך מבצע צוק איתן כוכבי כיהן כראש אמ"ן, ובדו"ח על המערכה נמתחה עליו ביקורת, לפיה "לא פעל להקדשת המאמץ המודיעיני הראוי לאיום המנהרות מרצועת עזה".

שושי חתוקה השתתפה בהכנת הידיעה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו