שיגור טילים לטווח של 100 ק"מ והטבעת ספינות אויב: חיל הים ביצע אתמול (רביעי) אימון מיוחד שנועד לדמות מצב של מתקפה על אסדות הגז של ישראל. במסגרת התרגיל שזכה לכינוי "ים הזעם", לוחמי שייטת הסטי"לים תקפו "ספינות אויב" באמצעות טילי ים-ים. בתיעוד התרגיל ניתן לראות את לוחמי חיל הים סופרים לאחור, משגרים את הטיל, והוא פוגע ישירות בספינת המטרה ומטביע אותה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

מפקד שייטת הס"טילים של חיל הים, אל"מ גיא, אמר כי תרגיל מסוג זה לא התקיים כבר שנים רבות: "הלוחמים תרגלו פעולות הגנתיות מול מתקפה של אויב באמצעות ספינות נפץ או ספינות המובילות כוח קטן שנועד לחבל באסדה".

הטבעת ספינה בתרגיל חיל הים (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הטבעת ספינה בתרגיל חיל הים | צילום: דובר צה"ל, חדשות

האימון נועד לתרגל את היכולות של חיל הים, אך גם להפגנת נוכחות ועליונות ימית. מפקד הסטי"לים הדגיש כי "ציי אויב רבים פרוסים במרחב הים התיכון, ועובדה זו מחייבת נוכחות ישראלית גדולה ורחבה יותר במרחב המים הכלכליים של ישראל".

מפקד התרגיל, סא"ל בוריס שוסטר, אמר כי "לאימון מהסוג הזה יש חשיבות מכרעת בעמידה במשימה הבאה - בבט"ש, במב"מ (מערכה בין המלחמות), וכמובן גם במלחמה הבאה. למים הכלכליים ולנכסים האסטרטגיים של ישראל יש חשיבות מכרעת לכלכלת המדינה ולביטחונם האישי של האזרחים".

רגע שיגור הטיל (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
רגע שיגור הטיל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ חנכו היום בלב ים את הגעת החלק התחתון של אסדת הגז לווייתן. ״הגז הוא מרכיב קריטי בעוצמה האסטרטגית, האנרגטית, הכלכלית והמדינית של ישראל", אמר נתניהו. "אנחנו הופכים למעצמה אנרגטית. זה נותן לנו כוח עצום, וזו בשורה גדולה מאד לכלכלה ולמדינה".

נתניהו ושטייניץ באסדת הגז "לוויתן" (צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ, חדשות)
נתניהו ושטייניץ באסדת הגז "לוויתן" | צילום: עמוס בן גרשום / לע״מ, חדשות

חלקה הראשון של האסדה הגיע לישראל לאחר שיט של מספר שבועות. במחצית השנייה של שנת 2019 מתוכנן להגיע החלק התפעולי, והוא יוצב על גבי החלק התחתון שנחנך היום. הגז הטבעי ממאגר לוויתן צפוי לזרום בסוף השנה הנוכחית, בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו במתווה הגז.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו