עאישה ראבי ז"ל (צילום: חדשות)
ההרוגה, עאישה ראבי | צילום: חדשות

הותר לפרסום: הקטינים היהודים שנעצרו בשבוע שעבר בשומרון חשודים ברצח פלסטינית, שנהרגה מיידוי אבנים. שירות הביטחון הכללי (שב"כ) התיר היום לפרסום חלק מפרטי הפרשה הביטחונית שהייתה תחת צו איסור פרסום: הפרשה מוגדרת על ידי שב"כ כ"פיגוע זריקת אבנים", שממנו נהרגה עאישה ראבי, תושבת בדיא ואם לתשעה, ב-12 באוקטובר 2018 סמוך ליישוב רחלים. לאחר פרסום החשדות, מפגינים שיבשו למשך כשעה את התנועה סמוך לגשר המיתרים בכניסה לירושלים: חשוד שהפר את הסדר נעצר והועבר לחקירה.

כיצד הגיבו עורכי הדין של החשודים? כל הפרטים

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

שב"כ ומשטרת ישראל עצרו ב-30 בדצמבר מספר חשודים במעורבות בפיגוע יידוי האבנים, בתום פעילות מודיעינית. "החשודים נעצרו בגין עבירות טרור חמורות ובכללן רצח", נמסר, "החשודים הינם קטינים הלומדים בישיבת 'פרי הארץ' ברחלים הסמוכה למקום האירוע".

רכבה של ראבי (צילום: חדשות)
רכבה של ראבי לאחר יידוי האבנים | צילום: חדשות

יידוי האבנים התרחש ביום שישי, 12 באוקטובר, ובמשך זמן רב המשטרה ושב"כ חיפשו אחר קצה חוט. מהחקירה עולה כי בבוקר לאחר ביצוע הפיגוע, יצאה קבוצת פעילים בנסיעה ברכב מיצהר לישיבה ברחלים "לטובת תדרוך נערים הלומדים בישיבה כיצד להיערך ולהתמודד עם חקירות השב"כ" - כך לפי הודעת שב"כ. יתר פרטי החקירה וזהות החשודים נמצאים עדיין תחת צו איסור פרסום.

מחאה למען החשודים בפרשה (צילום: פלאש 90, חדשות)
מחאה למען העצורים בפרשה | צילום: פלאש 90, חדשות

עו"ד איתמר בן גביר מסר בתגובה להודעת שירות הביטחון הכללי: "העיתוי של הפרסום מלמד על לחץ השב"כ, לכאורה נראה כי התיק מתפורר בין הידיים וכי אין ראיות נגד הילדים ועל כן שעה לפני מסיבת העיתונאים של עורכי הדין מנסים בשירות הביטחון הכללי לקלקל את המסיבה". בן גביר הוסיף: "החשודים שתקו בחקירתם, עברו מניפולציות קשות ונמצאים בטראומה קשה ושום הודעת דובר לא תסיט את הנושא".

"התבוללות זו סכנה", עו"ד איתמר בן גביר (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
עו"ד בן גביר | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

אמש הותר לעורכי דינם של חלק מהנערים להיפגש עמם, ביציאה מהביקור מסרו עורכי הדין: "כמו שטענו מההתחלה, מרשינו אינם קשורים כלל לפרשה, אין להם כל קשר ולשב"כ אין כל ראיה הקושרת אותם למעשה. הצו החריג אשר מנע מאתנו לפגוש את הקטינים נבע משיקולים פסולים, שכל מטרתו הוצאת הודאת שווא מהנחקרים, מהלך שלא צלח. הנערים הכחישו באופן ברור כל קשר למעשה. ולצערנו נחקרו גם בשבת. מרשינו עברו ימים קשים, והתנהלות פסולה ביותר מצד חוקרי השב"כ. חקירה שתותיר בהם טראומה לכל חייהם על לא עוול בכפם. ברגע זה עדיין 2 קטינים נוספים מנועי מפגש עם עו"ד, דבר שצריך להדיר שינה מכל אזרח בישראל".

אביו של אחד הקטינים שנעצר אמר בשבוע שעבר בריאיון לחדשות: "אנחנו לא יודעים יותר מדי, אנחנו יודעים שהוא היה בכיתה עם החברים שלו ואז הם לקחו אותו". האב הוסיף: "זה בחור נורמטיבי לחלוטין, בחור של לימודים. אמרו לנו בבית המשפט שיש צו איסור פרסום - כשזה יפורסם יתברר כמה שזה מגוחך לחשוב שהנערים מהישיבה עשו את זה, מגוחך לגמרי", הוסיף.

פגיעת האבן ברכב בשומרון (צילום: "אל-קודס", חדשות)
החשד: יידו אבן ורצחו את הפלסטינית | צילום: "אל-קודס", חדשות

"אני בעד שיחקרו כי אני בטוח שהסוף החקירה יתברר שלא היה ולא נברא ואני בטוח בבן שלי ב-100%", ציין האב. "אני מכיר את הילדים האלה, הם מגיעים אליי הביתה ואני רואה כמה הם חמודים ונורמטיביים ועסוקים בעניינים אחרים – אני משוכנע לחלוטין שזה לא הסיפור". אימו של הקטין הוסיפה: "אני המומה ומודאגת מאוד מאוד מאוד, אני חרדה לגורלו, ילד חמד, אהובי".

הלווייתה של ראבי (צילום: חדשות)
הלוייתה של ראבי, בחודש אוקטובר | צילום: חדשות

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו