אירוע הירי משטח סוריה לשטח ישראל הסתיים, ולאף אחד אין עניין להמשיך את זה יותר. אולם האירנים ימשיכו לנסות ולייצר אמצעי לחימה באופן בסיסי, ולצובר נוכחות צבאית משמעותית בסוריה ובלבנון. ישראל, מצדה לא תיסוג מהמלחמה שלה שלא לאפשר לזה לקרות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

אמנם הסבב הזה נגמר אבל ברמת העיקרון זה יימשך ויכול אפילו להחריף - הן ברמת המעשה והן ברמת התגובות, אך זו המציאות. כשמדובר בהתכתשות בסוריה, האירנים נמצאים בנחיתות צבאית, ולפיכך ירי הטיל אתמול היה ניסוי. האירנים רצו לבחון את התגובה הישראלית, ועכשיו הם יעשו חושבים.

אסד אמנם נתמך על ידי האירנים אבל הוא לא מאושר מזה שהאירנים יגררו אותו להתכתשות מול ישראל. הרוסים, במקביל, משחקים כל הזמן בינינו ובין האירנים אבל אם הם רוצים להנמיך את הלהבה פוטין צריך לומר לאירנים כי הוא נעזר בהם על הקרקע בסוריה אך שעליהם לעצור את משלוחי הטילים.

מבצע תקיפת המטרות האירניות בסוריה לא נולד אתמול עם הירי לעבר החרמון. צה"ל עקב בשבועות האחרונים אחר הכוחות האירנים וזיהה את ההיערכות לקראת שיגור הטיל לעבר ישראל שיורט אתמול. הכנה לתקיפה מסוג זה לוקחת זמן ובישראל זיהו את הכוחות מכינים את הטילים לשיגור במרחב הכפרי. בעקבות השינוי במדיניות האירנית, התחילו בצה"ל לבנות תוכנית תקיפה.

תיעוד: תקיפת חיל האוויר בסוריה
התקיפה הישראלית | צילום: חדשות


הרמטכ"ל אביב כוכבי היה אתמול בסיור בצפון שאותו הוא קטע מיד אחרי הירי. הוא הגיע לקריה בתל אביב והתקשר בשיחה מאובטחת לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהיה באותו הזמן בעיצומו של הביקור המדיני בצ'אד. ראש הממשלה נתן אור ירוק לתקיפה שתוכננה מראש ושבאופן חריג דובר צה"ל רונן מנליס הודיע עליה מראש.

אחרי האישור, במטה הכללי שיגרו את ההנחיה לטייסות חיל האוויר ומטרת המבצע הייתה לגדוע מהלכים של האירניים ולהשמיד מחסני נשק, מתקנים מודיעיניים ועוד. הרמטכ"ל ניהל את המבצע מהבור של חיל האוויר ומבצע השתתפו גם גורמי מודיעין שפעלו להטעיה ושיבוש.

מנגנוני הביטחון הרוסי עודכנו על המבצע זמן קצר לפני התקיפה, זאת לאחר שבשבוע שעבר משלחת רוסית הגיעה לישראל כדי לשפר את מנגנון העדכון. בצה"ל גם הכינו תוכנית למקרה שתהיה תגובה נוספת לתקיפה הזו.

תקיפה בסוריה, ארכיון
אש בשמי לבנון | צילום: SANA, חדשות


רשת החדשות הערבית אל-ג'זירה ציטטה איום של מפקד חיל האוויר האיראני שאמר הבוקר כי "אנו מוכנים למערכה המכרעת נגד ישראל - שתוביל לחיסולה". בעקבות האירועים, צה"ל הורה לסגור את אתר החרמון למבקרים וניסוי ההתרעה לבחינת כשירות מערך הצופרים שתוכנן להתקיים היום בגליל ובגולן - נדחה. מעבר לסגירת האתר למבקרים, לא פורסמו הנחיות מיוחדות לתושבי הצפון.

משרד ההגנה הרוסי דיווח כי בתקיפה נהרגו 4 חיילים של צבא אסד ו-6 נפצעו. לפי דיווחים נוספים מספר ההרוגים גבוה יותר ועומד על 11. דובר צה"ל, שהודיע בצעד חריג על התקיפה בזמן אמת, הזהיר את הצבא הסורי מפני ניסיונות פגיעה בשטח ישראל או בכוחותיו. לדברי הרוסים, מערכת ההגנה הסורית השמידה בהצלחה יותר מ-30 טילי שיוט ופצצות מונחות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו