ברוך הבא, הרמטכ"ל ה-22: אביב כוכבי קיבל הבוקר (שלישי) את דרגת הרב אלוף מידי רעייתו יעל וראש הממשלה בנימין נתניהו, זמן קצר לפני כניסתו הרשמית לתפקיד. בעוד מספר שעות כוכבי יהפוך רשמית לרמטכ"ל ה-22 של צה"ל ויחליף את גדי איזנקוט, שיפשוט את המדים אחרי למעלה מ-40 שנות שירות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בתחילת הטקס הניח בטעות נתניהו את דרגותיו של כוכבי באופן הפוך, כך שהחרבות הופנו כלפי מעלה: לאחר מספר שניות הפך מחדש נתניהו את הדרגות. רא"ל כוכבי אמר בטקס קבלת הדרגות: "אני מתחייב להקדיש את כל מרצי לחיזוק צה"ל, שהוא קיר המגן, ולהתאמתו לאתגרי ההווה והעתיד - כשבמוקד הגדלת כושר הפגיעה באויב והעמדת צבא יעיל וקטלני השומר על ייעודו ויחודו".

כוכבי הוסיף: "הבית שהוקם כאן הוא יצירה מופלאה שאין שני לה בתולדות העמים, אך הוא נטוע באזור שמנסה לדחות את שורשיו הטבעיים. נדרשת ראייה מפוקחת, כוח צבאי כשיר ונחישות. ברוח זו נפעל. ברוח זו, גדי, פעל צה"ל תחת הנהגתך ופעם אחר פעם הוכיח את יכולותיו כמגן הגבולות והפעיל את זרועו כדי לגדוע איומים".

במסר לקודמו אמר כוכבי: "בתקופתך חיזק צה"ל את יחידותיו, אני מתייצב בראש הצבא ובשם כל חייליו ומפקדיו מודה לך ומצדיע. אני נוטל עליי את התפקדי ביראת קודש ורואה בו זכות, שניתנה לי בסיוע רבים שראויים לתודה - להוריי שקבעו בידיי את מצפן הערכים, למפקדי ופקודיי לאורך השנים, לשר הביטחון הקודם ליברמן ולך נתניהו, על הבעת האמון. מעל הכל, לבנותיי ולרעייתי יעל הצועדת עמי כשותפה בדרך התלולה".

"אני נשבע מחדש"

עוד ציין כוכבי: "צה"ל הוא ביתי הנוסף, אני אוהב את הארגון והחיילים ומתכוון להנהיגו יחד עם המטכ"ל. הדאגה למשרתים היא צו, כמוה זכרון הנופלים וחיזוק המשפחות השכולות והפצועים והמחויבות להשבת הנעדרים. עכשיו בתורי כשקיבלתי עלי את האחריות". לדבריו, "צה"ל הוא צבא העם להגנת העם המכבד את חיליו מכל חלקי העם, מתחזק מגיבוי העם ומגלם את הטוב שבעם. זהו ארגון לוחם מקצועי וממלכתי המונהג על ידי מפקדיו, נכון לכל משימה ופועל על פי חוק, החלטות ממשלת ישראל וברוח העם היהודי. צה"ל הוא צבא הגנה בייעודו אך יוזם והתקפי באופיו וניצחון - כל מהותו".

את דבריו סיכם כוכבי במילים אלו: "כמו כל חייל במעמד השבועה, התחייבתי גם אני להקדיש את כל מאמצי להגנת המולדת. כעת כראש המטכ"ל, כשלנגד עיניי אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה, אני נשבע מחדש. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו".

הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט חלק לו שבחים בטקס: "בגאווה אני מבקש להעביר את הפיקוד על הנכס היקר ביותר שיש לנו, צבא הגנה לישראל, הפיקוד על הצבא מועבר היום לך,  רא"ל כוכבי. מפקד ראוי מאין כמותו לעמוד בראש צה"ל - בשנים הרבות שבהן פעלנו יחד בשטח ובמטה הכללי, זכיתי לראטתך כמפקד בעל עוצמות ויכולות של מנהיגות שיכול לעמוד מול האתגרים המורכבים ביותר. אני בטוח שניסיונך הרב יופנה במלואו לחיזוק מוכנות צה"ל ועוצמתו, לשמירה על דמותו וערכיו ולטיפוח הגאווה שבלב אנשיו".

עוד אמר איזנקוט: "בתום 40 שנות שירות ו-4 שנות כהונה כרמטכ"ל אני חותם דרך שהייתה לשליחות חיי. את הצבא שאליו נכנסתי כאחד החיילים אני עוזב היום לאחר שזכיתי לעמוד בראשו. לאורך שירותי ראיתי בחובה זאת מאמץ להחזיר את חיילי הביתה בשלום. מתוך אחריות זו הצבתי את משימותי כרמטכ"ל". עוד התייחס איזנקוט לסוגיית מוכנות צה"ל: "אני רואה צבא כשיר, מוכן בעוצמתו, שחיזק את כוחו בתבונה ובנחישות - צבא שהפעיל כוח ב-4 חזיתות והוכיח שבעברו החתירה לניצחון היא ערך עליון".

נתניהו: "מייעץ להם לצאת משם" (צילום: החדשות ‎)
חילופי הרמטכ"לים יוצאים לדרך | צילום: החדשות ‎

איזנקוט קרא לשמר על מקומו של צה"ל במרכז הממלכתיות והוסיף: "משימת הביטחון נעשית מורכבת ומאיימת יותר. אך מולה ניצב היום צה"ל חזק ועוצמתי, את העליונות המבצעית והטכנולוגית נדרש צה"ל להוסיף ולהבטיח. עלינו לזכור כי מבחננו - מבחן התוצאה, תוצאה שתיקבע בשמירת מוכנות גבוהה למלחמה, ואני משוכנע ברוח האנושית ובעוצמה של צה"ל לנצח כל מלחמה".

"חיילי צה"ל ומפקדיו, גם מכם אני נפרד היום", הוסיף איזנקוט. "בכל פעם שעוצמתו של צה"ל זכתה לשבחים הייתי גאה שהמקור הוא אתם - צעירים וצעירות שאחראים על תכנון מעמיק וביצוע אמיץ, חיילים ומפקדים שגם כרגע פועלים בכל הגזרות למען מימוש ייעודו של צה"ל, להגן על המדינה, להבטיח את הקיום שלה ולנצח במלחמה".

"יחד נזניק את צה"ל לשיאים חדשים"

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אמר לכוכבי: "אתה עם כומתה אדומה על הכתף, מה שמסמל את הרוח המיוחדת של הצנחיניים, הקראיאה אחרי הדבקות במשימה והחתירה למצוינות. כמצביא מנוסה אתה תישא מעכשיו באחריות כבדה להבטיח שצה"ל יעמוד במשימותיו. ישבנו יחד. דיברנו. שוחחנו. שיח קולח על העבר ועל ההוםה, אבל בעיקר על העתיד. על העשור הקרוב. החלפנו דעות על תפיסת הביטחון הלאומי 2030 שהצגתי גם לך כמו למטה הכללי - החזון הזה ממוקד בהעצמה מסיבית שלנו. בהתקפה, בהגנה ובהרתעה".

נתניהו הוסיף: "המטרה ברורה - להבטיח את העליונות שלנו על אויבינו ולהגדיל את הפער האיכותי בינינו לבינם. קודם כל נפעל לחזק את כושר התקיפה שלנו. נבטיח אגרוף תקיפה מוחץ נגד אויבים קרובים ורחוקים כאחד. ידעו אויבנו המאיימים על קיומנו שהם ישלמו מחיר בלתי נסבל על תוקפנותם. צהל ושאר הזרועות יהיו ערוכים להכרעה במערכה רב זירתית" - והבטיח להשלים את המכשול הקרקעי בכל הזירות. "השילוב של התעצמות בהתקפה ובהגנה יגדיל גם את כושר ההרתעה שלנו, כל זה יחייב אותנו להשקיע יותר בביטחון", הסביר, "עד עכשיו פירות הכלכלה החופשית שטיפחנו מימנו את צרכי הביטחון שלנו, עכשיו עלינו להוסיף יותר לביטחון כדי להגן על ההישגים שהשגנו בכלכלה, בתשתיות, במדינה כולה, מול איומים שלא הכרנו לפני כן".

"אביב, יחד נזניק את צה"ל לשיאים חדשים של תחכום, של טכנולוגיה, של חדשנות", הוסיף. "זה לא יומרני לקבוע שבכוונתנו ולפי אמונתי, גם ביכולתנו להגדיל את כל העולם - כי המעז מנצח. היציבות שלך, היצרתיות שלך אביב, היכולת שלך לחשוב מחוץ לקופסא, הוכחה באימוץ שיטות פעולה שהוציאו את אובינו משיווי משקלם. אם נהיה נכונים להגן על מדינתו בכל מאודנו, ייתכן שלא נידרש למערכה כוללת, ואם נידרש לכך, צהל יעמוד באתגר, אזרחי ישראל יעמוד באתגר, מלוכדים בשעת מבחן ויחד נבטיח את נצח ישראל".

עוד הוסיף נתניהו מסר לאירן: "שמעתי אתמול את דובר משרד החוץ האירני שאומר שאין להם נוכחות צבאית בסוריה - 'אנחנו רק מייעצים'. אז אני מייעץ להם לצאת משם מהר כי אנחנו נמשיך במדיניות התקיפה שלנו כפי שהבטחנו וכפי שאנחנו עושים ללא מורא וללא הפסקה. כל פעולות בעניין הכוח שלנו בשנים האחרונות מכוונות לחיזוק המוכנות של צה"ל להשגת מטרה אחת. ניצחון במלחמה. ככל שאנחנו חזקים יותר, כך אנחנו מגדילים את הסיכוים לשלום".

נתניהו חלק שבחים לרמטכ"ל היוצא איזנקוט, סיפר כי איזנקוט נפגש עם רמטכ"לים של מדינות ערביות ואמר: "כעת אתה פושט את המדים בדרך להגשמת משאלות ישנות, אולי טיול תרמילים, אני מאוד ממליץ על אמריקה הדרומית. אולי גם תמצא אתנחתאות אחרות בתחנות חייך. אני מאחל לך הרבה הצלחה בהמשך דרכך. בשמי ובשם ממשלת ישראל ובשם אזרחי ישראל - תודה לך גדי מעומק הלב".

נפרד. איזנקוט (צילום: פלאש 90, חדשות)
נפרד. איזנקוט | צילום: פלאש 90, חדשות

כוכבי, בן 54, נשוי ואב ל-3, הוא בעל תואר ראשון בפילוסופיה, תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד ותואר שני ביחסים בין לאומיים. הוא מילא שורה של תפקידים בולטים בצה"ל, בהם סגן הרמטכ"ל, מפקד פיקוד הצפון, ראש אמ"ן, מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד אוגדת עזה, ראש חטיבת המבצעים במטכ"ל ועוד. בנוסף, כוכבי ידוע בכישרון הציור שלו, שסייע לו בעבר בפיתוח רעיונות ותכניות מבצעיות. במהלך מבצע צוק איתן כוכבי כיהן כראש אמ"ן, ובדו"ח על המערכה נמתחה עליו ביקורת, לפיה "לא פעל להקדשת המאמץ המודיעיני הראוי לאיום המנהרות מרצועת עזה". 

בהמשך היום צפוי הרמטכ"ל הנכנס לקחת חלק במספר אירועים לכבודו ולכבוד קודמו בתפקיד. כוכבי עוד צפוי לבקר בכותל המערבי, לאכול ארוחת צהריים עם הנשיא וכן הרמת כוסית עם פורום אלופי המטכ"ל ופרידה מרב אלוף איזנקוט.

בסוף חודש נובמבר הממשלה אישרה את מינויו של כוכבי לתפקיד ראש המטה הכללי, אחרי שמועמדותו נבדקה על ידי הוועדה למינוי בכירים שמסרה כי "לא נמצא פגם בטוהר מידותיו". כוכבי יתחיל את תפקידו באופן רשמי היום וכהונתו תארך שלוש שנים. עם זאת רשאית הממשלה, בנסיבות מיוחדות, להאריך את הכהונה בתקופה נוספת שלא תעלה על שנה.