תצלום הלוויין
המחסן הושמד כליל | צילום: ImageSat International (ISI), חדשות

תמונות לוויין שצולמו לאחר תקיפת חיל האוויר בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק בסוף השבוע חושפות את מימדי הנזק. מדוח המודיעין של חברת ISI ImageSat International שפורסם הערב (שני) עולה כי לפני התקיפה, מחסן הטילים האירני היה פעיל ומשאיות פעלו בתוכו ואילו לאחר התקיפה המבנה הושמד כליל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי הדוח, המידות של המשאיות והמחסן עצמו מתאימות להערכה שלפיה הוא נועד לאחסון טילים. ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף אתמול כי חיל האוויר תקף מחסני נשק של אירן בסוריה בסוף השבוע. בפתח ישיבת הממשלה ציין נתניהו: "צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של אירן וחיזבאללה. רק ב-36 השעות האחרונות חיל האוויר תקף מחסנים של אירן עם נשק אירני בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק".

לפני ואחרי
לפני ואחרי | צילום: ImageSat International (ISI), חדשות
המבנה לאחר התקיפה
המבנה לאחר התקיפה | צילום: ImageSat International (ISI), חדשות

דברי נתניהו נאמרו לאחר שהרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט, אמר בריאיון ל"ניו יורק טיימס" כי צה"ל תקף אלפי פעמים בסוריה. "אנחנו נפרדים היום בממשלה מהרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. גדי, אתה מסיים מחרתיים 40 שנים של שירות מסור לצה"ל וארבע שנים כרמטכ"ל. בזמן הזה פעלנו יחד נגד איומים מגוונים כדי לבצר את ביטחון ישראל", אמר לו נתניהו. "להשגת יעדים אלה צה"ל פעל תחת פיקודך בשיתוף פעולה יוצא מן הכלל עם כל זרועות הביטחון - שב"כ, מוסד, משטרה וגופים נוספים".

נתניהו הוסיף: "פעלנו בהצלחה מרשימה לבלימת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה, ובמסגרת זו צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של אירן וחיזבאללה. פעלנו יחד נגד ייצור נשק מדויק בלבנון, פעלנו לפרק את נשק המנהרות של חיזבאללה בלבנון במבצע "מגן צפוני", פעלנו נגד מנהרות החמאס בגבול עזה, סיכלנו מאות פעולות של טרור יחידים ביהודה ושומרון, וביצענו עוד פעולות רבות מאוד, גלויות וסמויות מן העין. לצה"ל תחת פיקודך הישגים גדולים. יש לנו עוד עבודה רבה לעשות ואנו נעשה אותה".

הלוויין חשף: מטוס אירני פרק ציוד

צילומי לוויין שפורסמו ביום שבת חשפו כי שעות ספורות לפני התקיפה נחת בנמל התעופה הבין-לאומי מטוס מטען אירני, שכבר הותקף בעבר לפחות 3 פעמים במה שנראה כניסיון לסכל הברחות של טילים מאירן. כך דווח בבלוג המודיעין "אינטלי טיימס"‎.

המטוס האירני שפרק בשישי מטען בדמשק
כך נראה מטוס המטען האירני - מהאוויר | צילום: בלוג המודיעין "אינטלי טיימס"‎, חדשות

על פי הניתוח של בלוג המודיעין, המטוס שנחת בדמשק שעות לפני התקיפה היה תוצרת בואינג מדגם 747, שפרק את תכולתו ברחבת מטוסי ה-C-130 שממול למסופי המטען. לאחר מכן המריא ושב על עקבותיו לטהרן, דרך המרחב האווירי של עירק.

כך זה נראה בפעם האחרונה. ארכיון
כך זה נראה בפעם האחרונה. ארכיון | צילום: רשתות חברתיות, חדשות

על פי סוכנות הידיעות הסורית, מי שעומד מאחורי התקיפה הוא חיל האוויר הישראלי. כלי תקשורת אחרים בסוריה שמזוהים עם משטר אסד דיווחו על קולות נפץ רבים ברחבי העיר. עיוד דווח כי כי מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ממערב לדמשק והפילו כמה טילים: "מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ישראליות, והפילו את רובן".

שרידי נ
שרידי נ"מ שנפלו בתקיפה האחרונה בסוריה | צילום: חדשות

בתחילת השבוע דווח כי על רקע הנסיגה האמריקנית הצפויה, זוהתה בימים האחרונים תנועה מוגברת של מטוסי תובלה שטסים בציר דמשק-טהרן - זאת במקביל לשינוי המסלול הקבוע של חלק מאותם מטוסים. לפני כשבועיים אישר בכיר ישראלי לסוכנות הידיעות AP כי ישראל עומדת מאחורי תקיפת שורת המטרות האירניות בסוריה ואישר כי יעדים אירניים רבים נפגעו. הגורם הוסיף כי התקיפה פגעה במטרות לוגיסטיות שמשמשות להעברת נשק לחיזבאללה.

"אין שינוי בעמדת ארה"ב". בולטון | צילום: TPS, חדשות

דובר משרד הביטחון הרוסי איגור קונשנקו תיאר את התקיפה, ואמר לכתבים כי שישה מטוסי אף 16 של צה"ל שיגרו טילים מונחי לייזר מתוצרת אמריקנית, כשמתוכם רק שניים פגעו במטרות והשאר יורטו על ידי מערכות ההגנה האוויריות של צבא אסד. שני הטילים שכן פגעו שוגרו לעבר מחסנים הנמצאים 7 ק"מ מדמשק, ושבעה בני אדם נפגעו בהפצצה. הבכיר הרוסי כינה את המתקפה של צה"ל "פעולה פרובוקטיבית" וטען שהצבא הסורי לא שיגר טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר ולא השתמש בלוחמה אלקטרונית נגדם, כשחלפו באזור שבו טסו שני המטוסים האזרחיים - "כדי למנוע טרגדיה".