שנה ל"צעדת השיבה": צה"ל נפרס (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
שנה ל"צעדת השיבה": צה"ל נפרס, ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

בישראל וברצועת עזה נערכים להפגנות לציון "יום האדמה" מול גדר המערכת במהלך סוף השבוע. בחמאס הציבו יעד של הבאת 100 אלף מפגינים לגדר הגבול. בצה"ל כינסו היום (רביעי) הערכת מצב והורו על פריסת חטיבת הצנחנים ביישובים סמוך לגבול כדי להגן מפני חדירה אפשרית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

היום התקיימה הערכת מצב של הרמטכ"ל באוגדת עזה עם מפקד פיקוד דרום ומפקד האוגדה. חטיבת הצנחנים התחילה כבר הבוקר להתפרס ביישובים סמוכי גדר, שתעסוק בפעילות הגנה על הגדר וביישובים מחשש לניסיונות חדירה.

בנוסף, כוחות מיוחדים של צה"ל יגיעו לאזור עוטף עזה. בראשם, יותר מ-150 צלפים שיבצעו אבטחה על היישובים, להם יסייעו גם כוחות מג"ב. בנוסף, נעשות פעולות בהיבט המודיעיני והיבט ההרתעתי שכוללות העברת מסרים לחמאס שמזהירים מפני אלימות באזור הגדר.

בינתיים, בשטחי הכינוס, כוחות צה"ל שגוייסו ונפרסו באזור צפויים להישאר שם עד ליום שבת. בצה"ל משלימים את ההכנות לקראת אפשרות נוספת של הסלמה באזור.

היום בשעות הצהריים התקבל במשטרה דיווח אודות חפץ חשוד, צרור בלונים חשודים שנחתו בשטח חקלאי בתחום מועצה אזורית לכיש. חבלן של המשטרה הוזעק למקום ופעל לנטרול בלוני הנפץ. מבדיקה ראשונית עולה כי מדובר בבלונים אליהם חובר פריט תבערה.

הנייה: "הכיבוש הבין את המסר"

בחמאס ממשיכים בהכנות כדי לשנע כמה שיותר מפגינים לאזור גדר הגבול. בהתחלה דיברו על מיליון מפגינים, כעת מסתפקים בחמאס ביעד ריאלי יותר - 100 אלף מפגינים. לא ברור עדיין מה יהיה אופי ההפגנות, הוועדה המארגנת היום קוראת להמונים בעזה לא להתקרב לגדר "מחשש לטבח". בוועדה הבהירו כי במקום יהיו צלפים ישראלים וקראו לשמור על ההפגנות "באווירה של שלום". מי שינסה לפקח על ההפגנות הם המצרים, שמשלחתה מטעמם נמצאת היום ברצועת עזה.

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה, שלשכתו ברצועת עזה הושמדה השבוע בתקיפת חיל האוויר, הכריז היום כי "ההתנגדות אמרה את דברה והכיבוש הבין את המסר"‎. בהצהרה שמסר ליד לשכתו ההרוסה, הנייה קרא לכלל הפלסטינים להשתתף בצעדה לציון "יום האדמה" מול גדר המערכת ביום שבת. גורם מדיני עקץ בתגובה: "כדאי שהנייה ימצא משרד חדש לפני שהוא מתרברב".

בדרך להסלמה? איסמאיל הנייה (צילום: חדשות)
הנייה בפתח לשכתו ההרוסה | צילום: חדשות

דבריו של הנייה נאמרו על רקע השקט המתוח בדרום שנשמר מאז השעה 04:00 לפנות בוקר, עם הירי האחרון שבוצע לפי שעה לשטח ישראל מהרצועה בסבב הלחימה האחרון שנפתח עם שיגור הטיל מדרום רצועת עזה למושב משמרת בשרון. דובר צה"ל אישר לאחר הפעלת האזעקה הבוקר באזור התעשייה באשקלון כי מדובר בשיגור רקטה - שיורטה בהצלחה בידי לוחמי כיפת ברזל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו