חשיפה: אירן לא מתייאשת ומנסה להקים מחדש מפעל לייצור טילים מתקדמים על אדמת סוריה. למרות ניסיונות ההסתרה של הגורמים האירנים והסורים - המידע הזה תועד על ידי גורמי המודיעין של ישראל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

אירן וחיזבאללה מנהלות בשנים האחרונות מאמץ מתמשך להקמת תשתית לייצור טילים מדויקים בלבנון. המאמץ נתקל בקשיים משמעותיים כמו תקיפות חוזרות ונשנות וסנקציות בינלאומיות. למרות זאת, הסורים והאירנים מוצאים דרכים יצירתיות לאספקת הציוד הדרוש לכך בלבנון.

בשנים האחרונות המשטר הסורי ניסה להגביר את הסיוע לפרויקט "הציר" הלבנוני-אירני לחימוש בטילים מדויקים. הדרך המרכזית - חברת "סרס" - מרכז מחקר ופיתוח ארגון ממשלתי סורי שמטרתו המוצהרת היא קידום, הכוונה ותיאום של פעילות מדעיות במדינה.

הטילים הסורים (צילום: חדשות)
הטילים הסורים | צילום: חדשות

תקיפות רבות המיוחסות לישראל בסוריה מתרכזות סביב מתקנים של החברה. מתקני החברה הותקפו בעבר ובשנה האחרונה בפרט מספר פעמים כשהתקיפות המסיביות ביותר תועדו בספטמבר 2018 ו-2017 באזור מסיף.

ב-22 ביולי הותקף משלוח מכונות שיועד לחיזבאללה באתר סרס צפונית למסיף. בתקיפה נפגע משמעותית האנגר יצור שלה, שלהערכת ישראל הסב נזק רב לפרויקט הייצור הסורי.

ב-17 בספטמבר נתקף משלוח מכונות נוסף שיועד לחיזבאללה, תקיפה הקשורה להפלת המטוס הרוסי בידי סוריה. גם פה נפגע האנגר ייצור שלם, שלטענתם אחסן אלומיניום.

מפעל לייצור טילים בסוריה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

חברה סורית נוספת שמנסה לתמוך בפרויקט דיוק הטילים של אירן וחיזבאללה היא חברת OTI - organization of technological industries. חברה ממשלתית סורית המסייעת למרכז סרס לעקוף את הסנקציות המושתתות עליו.

במהלך מלחמת האזרחים החברה הייתה פעילה מאוד וסייעה למכוני הייצור של סרס ביצור נשק שהופעל נגד המורדים. לנוכח פעולות אלו הושתו על החברה סנקציות בארה"ב ואירופה. למרות זאת פורסם כי OTI ממשיכה לסייע למשטר הסורי, ואף כי היא משתמשת בחברות תיווך אזרחיות על מנת לעקוף את הסנקציות.

מרבים לתקוף מתקנים של החברות (צילום: חדשות)
מרבים לתקוף מתקנים של החברות | צילום: חדשות


מפעל לייצור טילים בסוריה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

מדובר בחברות קש בעלות "כסות אזרחית" שלמעשה עושות את רווחיהן מהברחת ציוד מכונות וחומרי גלם שמקורו באיטליה, סין ומדינות נוספות במזרח הרחוק ואספקתו לכלל גורמי הציר. אחת מאותן חברות היא חברת ANAS GROUP וחברות נוספות שכפי שפורסם בעבר בכלי התקשורת המזוהים על המורדים בסוריה.

חשיפה: מפעל טילים אירני בסוריה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בשנים האחרונות החלה OTI לעבוד למען חיזבאללה ולא רק למען הסורים, היא החלה לסייע להם ברכש מכונות עבור פרויקט ייצור הטילים מדויקים בלבנון.

מפעל לייצור טילים בסוריה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בכל אותן תקיפות נפגעו מכונות הכרחיות לבניית פרויקט הטילים שחיזבאללה מקדם בלבנון. נראה שחיזבאללה מתקשה להעבירן מאירן ומשתמש בדרכים עוקפות ולא חוקיות. בשורה התחתונה, הסורים משלמים את המחיר למאמצי ההתעצמות של חיבזאללה ואירן בזירה הצפונית. ולמרות זאת הם ממשיכים לסייע בייצור, תשתיות רכש ולוגיסטיקה של "הציר" גם בימים אלו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו