מבצע תקיפת המטרות האירניות בסוריה לא נולד אתמול עם הירי לעבר החרמון. צה"ל עוקב בשבועות האחרונים אחר הכוחות האירנים וזיהה את ההיערכות לקראת שיגור הטיל לעבר ישראל שיורט אתמול (ראשון). הכנה לתקיפה מסוג זה לוקחת זמן ובישראל זיהו את הכוחות מכינים את הטילים לשיגור במרחב הכפרי. בעקבות השינוי במדיניות האירנית, התחילו בצה"ל לבנות תוכנית תקיפה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הרמטכ"ל אביב כוכבי היה אתמול בסיור בצפון שאותו הוא קטע מיד אחרי הירי. הוא ירד לקריה בתל אביב והתקשר בשיחה מאובטחת לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהיה באותו הזמן בעיצומו של הביקור המדיני בצ'אד. ראש הממשלה נתן אור ירוק לתקיפה שתוכננה מראש ושבאופן חריג דובר צה"ל רונן מנליס הודיע עליה מראש.

אתר אירני שהותקף בנמה
אתר אירני שהותקף בסוריה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

אחרי האישור, במטה הכללי שיגרו את ההנחיה לטייסות חיל האוויר ומטרת המבצע הייתה לגדוע מהלכים של האירניים ולהשמיד מחסני נשק, מתקנים מודיעיניים ועוד. הרמטכ"ל ניהל את המבצע מהבור של חיל האוויר ומבצע השתתפו גם גורמי מודיעין שפעלו להטעיה ושיבוש.

הרמטכ
הרמטכ"ל התקשר לרה"מ | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

מנגנוני הביטחון הרוסי עודכנו על המבצע זמן קצר לפני התקיפה, זאת לאחר שבשבוע שעבר משלחת רוסית הגיעה לישראל כדי לשפר את מנגנון העדכון. בצה"ל גם הכינו תוכנית למקרה שתהיה תגובה נוספת לתקיפה הזו.

"אירן תכננה מראש את הירי לחרמון"

דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס פירט הבוקר על התקיפה של חיל האוויר הלילה בסוריה וטען שאחת המטרות העיקריות שהותקפו הוא מחסן נשק גדול בתוך נמל התעופה הבינלאומי של דמשק. בנוסף, התייחסו בדובר צה"ל לירי הטיל לעבר החרמון אתמול: "פעולה כזאת דורשת היערכות מוקדמת". רשת החדשות הערבית אל-ג'זירה ציטטה איום של מפקד חיל האוויר האירני שאמר הבוקר כי "אנו מוכנים למערכה המכרעת נגד ישראל - שתוביל לחיסולה".

"תקפנו מספר תשתיות רב של כוח קודס האירני, מתקני אימונים מודיעין ומחסני נשק - אחד מהם גדול ומשמעותי מאוד בתוך נמל התעופה הבינלאומי של דמשק שיצר הרבה מאוד פיצוצי משנה - זה מעיד על כמות הנשק שהייתה שם", סיפר תא"ל מנליס.

אתר לוגיסטי אירני בבסיס צבא סוריה
תקיפה שתוכננה מראש | צילום: דובר צה"ל, חדשות

הדובר ציין כי עוד לפני התקיפה וגם במהלכה הזהירו בצה"ל את הכוחות הסוריים שלא לירות לעבר כוחותינו שביצעו שלושה גלי תקיפה בשמי סוריה. למרות האזהרות, סוללות ההגנה האוויריות של צבא אסד ירו טילי נ"מ רבים. 

"הירי לעבר ישראל דורש היערכות מוקדמת"

"תקפנו בתוך בסיסים סוריים שבתוכם יש כוחות אירנים", סיפר הקצין הבכיר. "אירן מנצלת את סוריה לפעול נגדנו וסוריה משלמת על כך, הם מסכנים את עצמם בכך שישלמו מחיר יקר על ירי הנ"מ".

תא"ל מנליס התייחס בהרחבה גם לירי הטק"ק (טיל קרקע-קרקע) לעבר החרמון אתמול, וטען שהטיל ששוגר על ידי כוח אירני מצביע על מצוקה אירנית בשל חוסר היכולת שלהם להתבסס בסוריה. לטענתו הטיל היה לטווח בינוני והיה יכול לפגוע במטרות אזרחיות או צבאיות. "הירי הזה בוצע מאזור דמשק אחרי שהייתה התחייבות בפני ישראל שלא תהיה נוכחות אירנית במרחק הזה מהגבול", הזכיר. "פעולה כזאת דורשת היערכות מוקדמת, זאת החלטה עקרונית מזה זמן לנסות ולהרתיע אותנו מלתקוף בסוריה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו