אביאתר יוספי ז"ל (צילום: חדשות)
אביתר יוספי ז"ל | צילום: חדשות

חודשיים חלפו מאז שסמל אביתר יוספי, לוחם בסיירת צנחנים, טבע למוות בנחל חילזון שליד כרמיאל במהלך אימון. אתמול (ראשון) הוצגו בפני הרמטכ"ל המסקנות החריפות מחקירת האירוע, ובעקבותיהן החליט הרמטכ"ל כי תירשם נזיפה פיקודית למח"ט הצנחנים ו-5 קצינים יודחו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בתחקיר נקבע כי המפקדים לא נהגו ב"חרדת הקודש" המצופה מהם בעת תכנון האימון ובאופן הניהול שלו. "להתנהגות מעין זו ולתקלות הנובעות מאי ביצוע פקודות, חוסר מקצועיות וחוסר משמעת - אין מקום בצה"ל ועלינו לפעול באופן גורף על מנת למגרם", נכתב. המפקדים שיודחו בשל האירוע: מפקד הגדוד בדרגת סא"ל, מפקד המגמה בדרגת רס"ן, מפקד הפלוגה בדרגת סרן, סגנו בדרגת סגן וכן מפקד הצוות בדרגת סגן.

החליטו להמשיך באימון למרות תמרורי האזהרה (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון, חדשות)
החליטו להמשיך באימון למרות תמרורי האזהרה | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון, חדשות

בסיכום התחקיר ציין הרמטכ"ל כי "מדובר באירוע קשה ביותר שבסופו תוצאה טראגית". שורשי האירוע, על פי הרמטכ"ל, נעוצים ב"התנהגות לא מקצועית של כל שרשרת הפיקוד, והתנהגות לא ערכית של חלק משרשרת הפיקוד, שהובילו להתפרקות מסגרת האימון לנגד עיניי המפקדים ומבלי שעשו דבר למנוע זאת".

על פי התחקיר אופן הכנת האימון חרג מפקודות הצבא וליוו אותו תקלות רבות. החקירה הדגישה את ההחלטה לצאת לאימון בתנאים הקשים ששררו, ממזג האוויר, דרך תנאי השטח, ועד העומס הפיזי והמנטלי שהוטל על החיילים. כל אלו הפכו את האימון למורכב יותר, אך המפקדים לא ביצעו צעדים נדרשים על מנת להתמודד איתם.

בנוסף, נכתב בתחקיר כי "ההחלטה להמשיך באימון על אף תמרורי האזהרה הרבים שהתעוררו במהלכו" היא שהביאה בסופו של דבר לאובדן השליטה בשטח. ולסיכום, החקירה החליטה ש"התנהלות שרשרת הפיקוד באירוע, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה ממפקדים בצה"ל, היא זאת שיצרה את התנאים שהובילו לתוצאה הטראגית".

ביקור המג"ד בשבעה (צילום: החדשות)
ביקור המג"ד בשבעה | צילום: החדשות

במהלך השבעה משפחתו של יוספי התעמתה עם מפקד הגדוד שבו שירת בנם, מג"ד סגן אלוף ישי רוזיליו. פנחס יוספי, אביו של החייל, הטיח במג"ד: "אל תעשו מאיתנו מטומטמים. אתה יודע מה השם שלו? אתה יודע מה המספר האישי שלו? איפה הקבר שלו? אתה בא לנחם ועוד שעה כבר תשתה קפה. לא אכפת לכם". סא"ל רוזיליו הדף את הטענה ואמר: "אני לא בורח מלתת לך תשובות. אנחנו נעשה תחקיר ונחזור עם כל התשובות".

התאונה התרחשה במהלך סדרת אימונים מסכמים של גדוד הסיור של חטיבת צנחנים במהלכו נשלחים הלוחמים לניווטי בדד. הם עברו תדרוך על פי הנוהל לפני היציאה, ולמרות מזג האוויר הוחלט לקיים את הניווט כמתוכנן. בנקודה מסוימת במהלך הניווט, התקבל דיווח שהנחל מוצף ואז הועברה הודעה בקשר אל החיילים כדי לכנס אותם יחד. בשלב זה לא ידוע האם החייל שנפל קיבל גם הוא את ההודעה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו