עאסם ברגותי (מימין) ואחיו שחוסל
המחבל עאסם ברגותי ואחיו | צילום: מתוך התקשורת הפלסטינית, חדשות

המצוד הסתיים: הבוקר (שלישי) לוחמי שב"כ וימ"מ עצרו את המחבל, עאסם ברגותי, שביצע את הפיגוע בגבעת אסף לפני כחודש שבו נהרגו שני לוחמים מגדוד הנח"ל החרדי, סמל יוסף כהן ז"ל וסמ"ר יובל מור יוסף ז"ל. ברגותי היה שותף גם לביצוע פיגוע ירי בטרמפיאדה בעפרה, שגבה את חייה של תינוקת, יחד עם אחיו סאלח ברגותי שנהרג על ידי צה"ל במהלך ניסיון מעצרו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

עאסם נעצר בבית של אחד מסייעניו בכפר אבו שח'דם שבבנימין ובימיו האחרונים עאסם היה עסוק בתכנון פיגועים נוספים. במהלך מעצרו נתפס נשק מסוג קלצ'יניקוב, תחמושת רבה ובנוסף אמצעים לראיית לילה. המחבל הועבר להמשך חקירת שב"כ.

זירת הפיגוע בגבעת אסף
זירת הפיגוע בגבעת אסף | צילום: הדס פארוש / פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ברך את כוחות הביטחון על תפיסת המחבל: "ידה הארוכה של ישראל תגיע לכל מי שפוגעים באזרחנו ומדינת ישראל תמצה עמם את הדין".

זירת הפיגוע בגבעת אסף
המחבל עאסם ברגותי | צילום: התקשורת הפלסטינית, חדשות

מפקד ימ"מ נצ"מ נ' אמר: "לא היה לנו ספק שאנו נגיע אל עאסם ברגותי ונביא למעצרו. שיתוף הפעולה של הימ"מ עם גורמי הביטחון השונים, לרבות שירות הביטחון הכללי, הוא זה שמביא פעם אחר פעם להצלחות מבצעיות מרשימות והוא זה שימשיך להבטיח שאף מרצח שפל לא יחמוק מהזרוע הארוכה של הימ"מ".

הנשק שנתפס אצל ברגותי
הנשק שנתפס אצל המחבל | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

אילנית, אמו של סמ"ר יובל מור יוסף ז"ל שנרצח בפיגוע בגבעת אסף, קראה בריאיון לגלי צה"ל לקדם עונש מוות למחבלים. בריאיון לתוכנית "נכון להבוקר" אמרה: "הבן שלי נלחם בטרור ואנחנו נמשיך את המלחמה שלו. לא ננוח עד שיעבור חוק עונש מוות למחבלים". על מעצר המחבל אמרה: "הוא כבר היה בכלא והשתחרר, אז מה? כנראה שהתנאים שם היו כל כך טובים שהוא בחר לחזור ולעשות את הפיגוע הזה".

לפני כחודש, בוצע ירי לעבר טרמפיאדה בצומת גבעת אסף בכביש 60 בבנימין - במרחק של כשני קילומטרים מהיישוב עפרה שם התרחש פיגוע דומה מספר ימים קודם לכן. ארבעה בני אדם נורו מטווח קצר, וצוותי רפואה וחירום קבעו את מותם של שני חיילים מהנח"ל החרדי. שני נפגעים נוספים פונו במצב קשה עד אנוש לבתי החולים הדסה עין-כרם שערי צדק בירושלים. מיד נפתח מצוד וסריקות באזור רמאללה ושכם אחר המחבל שירד מהרכב ופתח באש.

זירת פיגוע הירי בעפרה
זירת הפיגוע בעפרה | צילום: ענבל ראובני / TPS, חדשות
יוסף כהן ויובל מור יוסף שנהרגו בפיגוע בג
יוסף כהן ויובל מור יוסף שנהרגו בפיגוע בג | צילום: חדשות

מהחקירה הראשונית עלה כי המחבל ירד מהרכב במטרה לפגוע בכמה שיותר ישראלים - ונמלט לאחר הירי. מהחקירה עולה שהרכב עבר את הטרמפיאדה במקום, ביצע פניית פרסה ובשלב זה נפתחה האש. הרכב שממנו בוצע הירי אותר סמוך לעין-תות: לפי ההערכות, המחבל נמלט רגלית לאזור רמאללה.