אחרי הלילה המתוח שהורגש בדרום בעקבות שיגור הטילים לעבר גוש דן והתגובה הישראלית שהגיעה לאחר מכן - שר החינוך, נפתלי בנט, תקף היום (שישי) את נתניהו ואמר: "התגובה הישראלית לירי על תל אביב - פתטית".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

"צריך לומר את האמת", תקף בנט. "אני לא יכול להעלות על הדעת שפוטין היה מסביר לרוסים אחרי ירי טילים על מוסקבה שהאויב עשה את זה בטעות. יש לי בשורה: כדי שטילים יירו על תל אביב, מישהו צריך להציב משגר, להטעין את המשגר, מישהו צריך לכוון את המשגר ומישהו שעושה את כל הדברים האלה פשוט לא מפחד מישראל וזאת האמת".

תקיפת צה"ל. אמש (צילום: דובר צהל, חדשות)
צה"ל תקף כ-100 מטרות הלילה | צילום: דובר צהל, חדשות

בנט החמיא לראש הממשלה ואמר שנתניהו הוא ראש ממשלה ומדינאי טוב, אבל טען מנגד כי "כשר ביטחון, רה"מ ניהל מדיניות ביטחונית מול חמאס ומול המחבלים שנכשלה כישלון חרוץ והם צוחקים עלינו. זה לא רציני". בנט הוסיף: "הגיע הזמן למדיניות הפוכה ב-180 מעלות".

"אין יותר תירוצים, אני קורא לראש הממשלה להוביל מערכה חזקה מול חמאס, ואם הוא לא יודע לעשות את זה, לתת למישהו אחר את תיק הביטחון כדי שאנחנו נשלים את המלאכה", הדגיש יושב ראש מפלגת "הימין החדש".

ירי בשוגג? בצה"ל הולכת ומתגברת ההערכה כי הירי שבוצע אמש (חמישי) לעבר גוש דן נעשה בטעות. עם זאת, בצה"ל טוענים כי ההערכה לא השפיעה על תגובת צה"ל, שתקף כ-100 מטרות ברצועה במהלך הלילה. בצה"ל עדיין רואים בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה.

עוד לפני הודעת צה"ל שמטילה את האחריות לירי על חמאס, ברצועת עזה סירבו ליטול אחריות על הירי שבוצע משטחה לעבר גוש דן. בחמאס ובג'יהאד האסלאמי הכחישו כל קשר לירי והבהירו למשלחת הביטחונית המצרית, שעזבה את הרצועה זמן קצר לאחר הירי, כי הטענות הישראליות לפיהן הם ירו לעבר גוש דן הן שקריות.

פיצוצים בעזה, הלילה (צילום: דובר צהל, חדשות)
פיצוצים בעזה, הלילה | צילום: דובר צהל, חדשות

מדובר צה"ל נמסר כי בין המטרות שהותקפו היו מתחם המשרדים של מטה הגדה של חמאס במרכז העיר עזה; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים ברצועה; מתחמים צבאיים; מתחם אימונים צבאי; מוצבים; ותשתיות תת-קרקעיות. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על ארבעה פצועים במתקפות, מהם שניים במצב קשה.

מנגנון ביטחון הפנים של חמאס, הגוף שאחראי על ביטחון הפנים בעזה, מפרסם הודעה רשמית שבה נאמר כי בארגון מנסים לאתר את היורים "שפעלו נגד האינטרס הציבורי". "הירי חורג מההסכמות, ננקוט צעדים נגד העבריינים", מסרו. ייתכן שמדובר בניסיונות להתנער מאחריות או לצמצם את היקף התגובה הישראלית. משעות הערב מתקיים מאמץ מאחורי הקלעים, שלו שותפים המצרים, כדי לנסות ולהרגיע את השטח.

_OBJ

גורמים ברצועה מעריכים שהירי קשור למשבר בשיחות הפיוס הפנים-פלסטיניות וגם לקיפאון בשיחות בין ישראל למצרים. הערכה נוספת ולא מאומתת שעולה מעזה מצביעה על האפשרות שאירן עומדת מאחורי הירי, בניסיון לסכל את התקדמות המשא ומתן בין ישראל לחמאס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו