תקיפות ברצועה
על רקע ההפגנות ברצועה: צבע אדום בעוטף | צילום: AP, חדשות

אזעקת צבע אדום הופעלה במועצה האזורית אשכול שבעוטף עזה, לקראת השעה אחת הלילה (ביען שבת לראשון). מדובר צה"ל נמסר כי זוהו חמישה שיגורים משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל ובתגובה תקפו טנקים של צה"ל עמדות של חמאס ברצועה. השיגורים התרחשו כשברקע שיחות הרגיעה בניהול המשלחת מצרית ואחרי ש"צעדת המיליון" על גדר הרצועה עברו בשקט יחסי. על פי ההערכות, מאחורי הירי עומד הג'יהאד האסלאמי.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

האזעקה הופעלה למרות ההסכמות על רגיעה בין ישראל לחמאס, ועל אף שבמהלך היום אתמול התאמצו חמאס לשמור על מפגיניהם הרחק מהגדר. על פי דיווחים פלסטיניים תקיפות הטנקים של צה"ל התמקדו באזור דיר אל בלח שבמרכז הרצועה.

אמש, לאחר סיום ההפגנות סמוך לגדר הגבול ברצועת עזה, גורמים מדיניים דיברו על רגיעה. גורם מדיני מסר כי "בזכות המדיניות הישראלית הכוללת תקיפות עוצמתיות של חיל האוויר, אזהרות חריפות שהועברו לחמאס וההיערכות המסיבית של צה"ל, שעליה הנחה רה"מ נתניהו - אירועי הגדר עברו בשקט יחסי". אותו גורם הוסיף כי בישראל הביעו סיפוק גם ממאמצי ההרגעה מהצד המצרי.

תגבור כוחות על גבול הרצועה
תגבור כוחות על גבול הרצועה | צילום: רויטרס, חדשות
צילום: רויטרס, חדשות
האפודים הכתומים
האפודים הכתומים | צילום: חדשות
דיווח: עימותים בצעדת הנכבה בעזה
צילום: רויטרס, חדשות

עם צאת השבת, ראש הממשלה נתניהו הביע הערכה לכוחות היבשה בפיקוד הדרום, לחיל האוויר ולשאר זרועות הביטחון "על הפעילות התקיפה וההיערכות המסיבית שסייעו להביא לרגיעה".

הדיווחים על הסכם רגיעה מתגבש בין ישראל לחמאס, החלו לאחר שסגן ראש הלשכה המדינית של חמאס סאלח עארורי, זמן קצר לאחר סיום ההפגנות בגדר, מסר: "ייתכן שביומיים הקרובים יהיו הסכמות לגבי 'תהדייה'. המחיר שנדרוש ל'תהדייה' מצדנו יהיה הסרת המצור, אולם לא נרשה שה'תהדייה' תכבול אותנו".

בשיאן מנו ההפגנות אתמול 40 אלף איש, אך לקראת הערב הצטמצם מספרן ל-20 אלף בלבד. מפרי סדר במספר מוקדים לאורך הרצועה יידו אבנים, הבעירו צמיגים, זרקו רימונים ומטענים לעבר הגדר. בתגובה לוחמי צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות.‎ מתוך הרצועה, חמאס פיזר "סדרנים" באפודים כתומים אשר מנעו בגופם התקרבות של מפגינים לגדר.

סינוואר באזור המומות
סינוואר בהפגנות | צילום: ללא, חדשות

המשלחת הביטחונית המצרית "דילגה" בין מוקדי ההפגנה כדי לוודא שאין הפרות של ההסכמות עם ישראל. גם מנהיגי חמאס איסמאעיל הנייה ויחיא סינוואר הגיעו לאזור ההפגנות. בכוונת אנשי המשלחת המצרית לוודא שהמפגינים לא מתקרבים פחות מ-300 מטרים לגדר, כפי שצה"ל הנחה אתמול.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו