גנץ ורוחאני (צילום: חדשות)
האם יפגע בו פוליטית? | צילום: חדשות
פרסום ראשון: שני בכירים בשב"כ פנו לפני חמישה שבועות למועמד לראשות הממשלה בני גנץ והודיעו לו שאחד מהמכשירים הסלולרים שברשותו נפרץ על ידי מערך סייבר אירני. הם אמרו לו שתכולתו, כולל פרטיו האישיים ותכתובות נמצא עכשיו בידיים העוינות ביותר. הבכירים בשב"כ אמרו לגנץ שיפעל על פי הבנתו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

הפגישה בין בכירי השב"כ לגנץ התקיימה במהלך הימים הסוערים של תחילת דרכו הפוליטית, ובה הוזהר גנץ שעליו לצאת מנקודת הנחה שכל פריט רגיש על הטלפון עשוי לשמש נגדו בעתיד אם ישמש בתפקיד ממלכתי בכיר והם השאירו בידיו את הדרך כיצד לפעול. בעקבות החשיפה ולאחר פניית החדשות לקבלת תגובה - גנץ ביטל סיור ברים שתכנן לקיים הערב במסגרת קמפיין הבחירות של "כחול לבן".

דגל אירן (צילום: AP, חדשות)
דגל אירן | צילום: AP, חדשות

מדובר ביכולות סייבר מתקדמות מאוד שיש בידי האירנים. זה לא חדש ומדובר במאמץ גדול מאוד להגיע ליכולות הללו ולנסות לאסוף מידע על אנשים בכל העולם, כמובן ישראל היא יעד מרכזי להתקפות מסוג זה. מדובר בכלי תקיפה שמקבלים בהודעת וואטסאפ, סמס או מייל, וכשפותחים אותן הכלי מאפשר השתלטות מרחוק על המכשיר והוא שואב ממנו את כל המידע.

בכירים לשעבר בישראל, ראשי ממשלה, שרי ביטחון ורטמכ"לים, כבר לא זוכים לאבטחה אחרי שהם מסיימים את תפקידם אלא אם יש עליהם התרעה ממוקדת, והם גם לא נהנים יותר מטלפונים מוצפנים ומאובטחים ולכן הם הופכים למטרות חשופות, גם לאיסוף של מידע וגם לניסיונות סחיטה.

מתקפת סייבר נגד ישראל. אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
יכולות סייבר מתקדמות של אירן (אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

ממפלגת "כחול לבן" נמסר בתגובה: "איננו מגיבים לסוגיות המצויות בליבת ביטחון המדינה. יש להדגיש שהאירוע המדובר התקיים כארבע שנים לאחר סיום כהונת הרמטכ"ל גנץ ומעלה תהיות רבות על תזמון פרסומו כעת". בשב"כ בחרו שלא להתייחס.

ראש השב"כ נדב ארגמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
התריע מפני מתקפות סייבר בתקופה הבחירות | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

לפני כחודשיים ראש שירות הביטחון הכללי (שב"כ) נדב ארגמן ניפק אזהרה מטרידה במהלך מפגש סגור, בעניין מערכת הבחירות הקרובות בישראל, כזו שעלולה להשפיע על תוצאותיהן, ואולם פרסום התוכן המדויק של הדברים נפסל על-ידי הצנזורה. הצנזורה התירה לפרסם כי במהלך כנס אגודת "ידידי אוניברסיטת תל אביב" שבו ארגמן הופיע, הוא סיפר כי מדינה זרה מתכוונת להתערב בבחירות בישראל. לדבריו, הוא לא יודע לומר בשלב זה לטובת או לרעת מי היא תתערב.

"מדינה זרה מתכוונת להתערב בבחירות הקרובות בישראל והיא תתערב. אני לא יודע לומר בשלב זה לטובת או לרעת מי, ואני יודע על מה אני מדבר", אמר ארגמן. הוא הוסיף כי אינו מזהה אינטרסים להתערבות אך היא בוודאות תתרחש. לדבריו, ההתערבות צפויה להתבצע באמצעות מתקפות סייבר והאקרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו