שנה לצעדות השיבה: כ-40,000 פלסטינים התאספו אחר הצהריים (שבת) לאורך גדר המערכת מול רצועת עזה לציון שנה לצעדות השבועיות ו-"יום האדמה". מפרי הסדר מיידים אבנים ומבעירים צמיגים במספר מוקדים ולוחמי צה"ל משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות.‎ בחמאס מונעים בגופם התקרבות לגדר וצה"ל עצר שני ילדים שחצו את הגדר כשברשותם סכין. עד כה נהרג פלסטיני אחד מאש צה"ל ו-33 נפצעו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

המשלחת הביטחונית המצרית "מדלגת" בין מוקדי ההפגנה כדי לוודא שאין הפרות של ההסכמות עם ישראל. גם מנהיגי חמאס איסמאעיל הנייה ויחיא סינוואר הגיעו לאזור ההפגנות. בכוונת אנשי המשלחת המצרית לוודא שהמפגינים לא מתקרבים פחות מ-300 מטרים לגדר, כפי שצה"ל הנחה אתמול. בתי הספר והחנויות ברצועה נותרו סגורים לקראת הצעדה.

צעדת המיליון בעזה, אשתקד
צילום: חדשות

במקביל, גם חמאס פרס לאורך הגדר סדרנים באפודים כתומים כדי לוודא שהמפגינים עומדים במרחק המוסכם מהגדר. הסדרנים נצפו מכים באלות צעירים שמנסים להתקרב לגדר ובולמים את גישתם, ובכך מספקים הצצה לכוונות של חמאס בצעדה. פוזי ברהום, דובר חמאס, אמר לרשת "אל-מיאדין" כי הארגון בוחן אם ישראל עומדת בסיכומים "ומוכן להגיב במקרה שיחליט להשתמש באלימות".

צעדת המיליון בעזה
הסדרנים של חמאס | צילום: חדשות

במספר אירועים נזרקו רימונים ומטענים בודדים לעבר גדר המערכת. מרבית המפגינים במרחב המאהלים בעומק השטח. במקביל, חוליות של משגרי בלוני תבערה החלו לפעול במקביל למפגינים במוקדים השונים. בצה"ל מסרו כי הלוחמים משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי "בהתאם להוראות הפתיחה באש". מי שמתקרב מתחת ל-300 מטרים מהגדר מורחק באמצעות ירי גז מדמיע.

מוקדם יותר הבוקר לוחמי צה"ל עצרו שני ילדים לאחר שחצו את גדר המערכת בדרום הרצועה. לאחר תחקור בשטח על-ידי הלוחמים הילדים סיפרו שהגיעו עם סכין במטרה לחדור לשטח ישראל, להיעצר ולהיכלא. בתום התחקור הילדים הוחזרו לשטח הרצועה דרך מעבר ארז.

צעדת המיליון בעזה
צילום: חדשות
צעדת המיליון בעזה
צילום: חדשות
"כך יכולה להיראות עזה" | צילום: דף הפייסבוק של אביחי אדרעי, חדשות

קודם לכן מסר משרד הבריאות הפלסטיני כי צעיר בן 20, מוחמד ג'יהאד ג'ודאת סעד, מת מפצעיו לאחר שנפגע בראשו מרסיסים במהלך עימותים עם כוחות צה"ל הלילה במזרח הרצועה. במסגרת הפרות הסדר כ-50 פלסטינים השליכו מטענים ורימונים לעבר כוחות צה"ל במהלך הלילה. טנק של צה"ל השמיד עמדת חמאס בתגובה.

"תחשבו טוב לפני שאתם מפעילים אלימות"

בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו, סגן-אלוף אביחי אדרעי, ראש תחום תקשורת ערבית בחטיבת דובר צה"ל, קרא להימנע מאלימות. לפוסט צורפה תמונה של עזה משוקמת עם הכיתוב: "כך עזה יכולה להיראות".

"תושבי עזה, לפי הדיווחים הפלסטינים במידה ולא תנהגו היום באלימות ובאמצעי טרור, יתבצעו צעדים אזרחיים משמעותיים שיוכלו לשפר תחומים אזרחיים מגוונים ברצועת עזה. תחשבו טוב טוב לפני שאתם מפעילים אלימות וטרור. ישראל נחושה להגן על אזרחיה וריבונותה", כתב סא"ל אדרעי.

הסדרנים של חמאס
צילום: חדשות
מפריחי הבלונים היום
שיגור בלוני תבערה לעבר יישובי עוטף עזה‎ | צילום: חדשות
כ-1,200 מפגינים בסמוך לגדר
הפלסטינים מדווחים על הרוג, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בצה"ל ערוכים בכוחות גדולים לרגל יום השנה לצעדות השיבה השבועיות על הגדר עם תגבור של צלפים, כוחות חי"ר ושלוש חטיבות שיריון שהוצבו בגזרה. המשלחת המצרית שהגיעה לרצועה קיימה שיחות עם כל הפלגים על מנת למנוע הסלמה, וארגוני הטרור אותתו על כוונתם לשמור על הגזרה רגועה. בחמאס קראו לכמה שיותר אנשים להגיע לגדר, אך במקביל הצהירו כי ההפגנות יהיו לא אלימות.

דובר הג'יהאד האיסלאמי מסר כי ההפגנות, שאליהן צפויים להגיע רבבות של פלסטינים, לא יהיו אלימות ושיגר מסר מאיים לישראל: "הרוגים זה אומר מלחמה". על פי הדיווחים, הושגו הסכמו ראשוניות בין ישראל לחמאס, המשלחת המצרית תישאר לאורך כל סוף השבוע בעזה על מנת לוודא שהשקט נשמר.

שידור ישיר מעזה
צילום: רויטרס, חדשות
תגבור כוחות על גבול הרצועה
תגבור הכוחות בגבול עזה | צילום: רויטרס, חדשות
צילום: רויטרס, חדשות

חמאס מנסה להוריד את גובה הלהבות. בכיר הארגון אמר שבתחילת השבוע ישראל ומצרים ישוחחו על לוח הזמנים של הסכם שמתגבש בין ארגון הטרור לישראל. בעזה דווח כי האוהלים שהוקמו לטובת המחאה הוזזו למרחק של כ-700 מטר מהגדר.

כוננות שיא בדרום
כוננות שיא בדרום | צילום: דובר צהל, חדשות

אתמול היה אחד מימי שישי הרגועים בשנה האחרונה. 800 פלסטינים התפרעו והשליכו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות. הרמטכ"ל אביב כוכבי סייר בגבול רצועת עזה ואישר את תוכנית ההיערכות של צה"ל לקראת "צעדת המיליון" של חמאס. הרמטכ"ל בחן את מוכנות הצבא לאורך הגדר ובמוקדי הפרות הסדר ושוחח עם המפקדים בגזרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו